Srpen 2014

Kýchavice černá

29. srpna 2014 v 12:12 | StanislavButh
Nejen kohátka kalíškatá, o které jsem zde již psal, ale i kýchavice černá a bílá patří do čeledi kýchavicovité. Kýchavici černou jsem viděl v Bílých Karpatech (NPR Búrová) nekvetoucí a kvetoucí v červenci a srpnu ve Džbánu. Je to rostlina v ČR kriticky ohrožená, kvetoucí maximálně 1,5 m vysoká, květy má tmavěčervenohnědé. Je to rostlina jedovatá a patří k nejvzácnějším rostlinám v ČR.

polovina května (NPR Búrová, Bílé Karpaty)začátek srpna 2014 Džbán

Kruštík modrofialový

29. srpna 2014 v 9:29 | StanislavButh
Tento kruštík jsem objevil čirou náhodou. V Přírodním parku Džbán jsem hledal zvonovec, ale nenašel, a najednou přímo u cesty se něco v záři slunce blýsklo jako nějaká kytice a bylo. Na tomto místě jsem pak kruštíků vyhledal tak do dvaceti a asi se jim zde daří, protože po dvou letech tam jsou stále. Musíte přijít hned na počátku srpna a pod listnatými stromy (buky) spíše v polostínu najdete fialově naběhlé stonky s úzkými listy a větším počtem květů. Rostliny jsou vysoké až 60 cm a mají až 30 květů.1. 8. Džbán

Popelivka sibiřská

28. srpna 2014 v 9:07 | StanislavButh
Tato rostlina patří v ČR k nejvzácnějším. Je kriticky ohrožená. Patří do čeledi hvězdnicovité, takže její drobné květy tvoří úbory, které navíc tvoří hrozny. Kvete na přelomu července a srpna. Najdete ji na mokrých loukách a v bažinatých lesích. Nemůžete ji přehlédnout, dosahuje výšky až 150 cm.Léto 2009 u Bakova nad Jizerou

Zvonovec liliolistý

27. srpna 2014 v 12:40 | StanislavButh
Můžeme se přít o to, která rostlina je pro Český kras cennější. Já osobně bych před včelník rakouský dal zvonovec liliolistý. Ten patří jako naše zvonky (rozkladitý, kopřivolistý, řepkovitý a mnoho dalších) do čeledi zvonkovité. Zvonovec je vysoký až 90 cm, květy jsou převislé, většinou namodralé a tvoří květenství latu. Z květů nápadně vystupuje dlouhá čnělka. Já kvetoucí zvonovec zastihnul v Českém krasu na konci července. Ochranáři musí slabé stonky vyvazovat k tyčkám a chránit rostliny plotem před okusem vysoké zvěře.


30. 7. 2014 Český kras

Tolije bahenní

27. srpna 2014 v 12:19 | StanislavButh
Další silně ohroženou rostlinou je v ČR tolije bahenní. Je to jediný druh, který se na našem území vyskytuje. Stonky mají jeden květ, ten je bílý s vodově bezbarvými žilkami. Rostlina je vysoká 10 až 25 cm a kvete od července do září. Dá se najít na vlhkých stanovištích (Rečkov, Polabská černava, Kocelovické pastviny atd.)


17. 7. 2014 Mělnická Vrutice

Smil písečný

27. srpna 2014 v 9:07 | StanislavButh
V ČR patří mezi rostliny vzácné, silně ohrožené. Je vázaná na písčiny, patří tedy mezi psamofyty. Rostliny jsou běloplstnatě chlupaté, květy jsou krásně žluté a sdružené v úbory. Rostlina patří do čeledi hvězdnicovité. Dorůstá až do výšky 30 cm, kvete od července do září.


17. 7. 2014 Tišice

Hlízovec Loeselův

27. srpna 2014 v 8:53 | StanislavButh
Tato rostlina patří v ČR mezi nejvzácnější, je to druh kriticky ohrožený. Patří do čeledi vstavačovité, je to tedy naše velmi vzácná orchidej. Má pouze dva žlutozelené listy, květenství obsahuje málo květů, které jsou také žlutozelené. Kvete koncem června až začátkem července, aspoň tomu tak bylo letos ve slatinách u Jestřebí.

Shnilá louka je holinková záležitost. Nejlepší je mít průvodce z řad ochranářů, protože je to místo chráněné, rozsáhlé a je nutné mít trochu cvičené oko.

Přehlédnout nelze žlutozelené tučnice.

Červené trichomy rosnatek jsou také nápadné, rostliny v této době kvetou.

Hlízovec Loeselův je opravdu odměnou v této krásné lokalitě.

Okrotice červená

26. srpna 2014 v 12:14 | StanislavButh
Tato orchidej je v ČR silně ohrožená a na rozdíl od okrotice bílé ji hned tak neobjevíte. Vysoká je 30 až 70 cm, květy má tmavě růžové až červené, kvete koncem června ve světlých lesích a na křovinatých stráních na vápenci. V přírodním parku Džbán ji najdete na několika místech, v Bílých Karpatech ji objevíte klidně u cesty.1. 7. 2014 Bílichov

Smrkovník plazivý

26. srpna 2014 v 11:54 | StanislavButh
Tato drobná orchidej patří mezi rostliny v ČR kriticky ohrožené. V Čechách se vyskytuje na několika málo lokalitách, ale objevují se náhle nové. Vápnomilný bor v Přírodním parku Džbán hostí tuto rostlinku, roste zde pod keři a v červenci kvete bíle. Květy jsou porostlé četnými chlupy (trichomy), takže její krása vynikne hodně zblízka.

Listy smrkovníku tvoří růžici, ze které vyrůstá květenství.

červenec 2014 (Přírodní park Džbán)Hruštička zelenokvětá

25. srpna 2014 v 10:30 | StanislavButh
Tento druh hruštičky jsem objevil také zcela náhodou ve vápnomilném boru. Snadno ji kvůli zeleným květům a malé velikosti přehlédnete. Kvete také v červenci, patří mezi rostliny kriticky ohrožené.


12.7. 2014 Líský

Kruštík růžkatý

25. srpna 2014 v 10:07
Znám pouze dva vápnomilné bory. První je duhově bohatší, rostou zde tořiče, vstavače, koulenky, pětiprstky i kruštíky.
Také kruštík růžkatý. Na druhé lokalitě kvete počátkem července rovněž kruštík růžkatý, ale ve větším počtu, buď jednotlivě nebo ve skupinách. Kruštík růžkatý patří v ČR mezi rostliny silně ohrožené. Rostliny jsou vysoké až 25 cm, květy nící.


12. 7. 2014 Líský


Kruštík tmavočervený

21. srpna 2014 v 12:33 | StanislavButh
Je opravdu tmavě červený, ale bývá i žlutý. Kvete nejvíce koncem června. V červenci má většinou již plody (tobolky), ale v loňském chladném roce kvetl ještě v polovině července. Má rád světlé (borové) lesy, křovinaté stráně a vápencový podklad.12. 7. 2013 Džbán

Vstavač osmahlý letní

21. srpna 2014 v 12:14 | StanislavButh
Koncem dubna rozkvétá v oblasti Štětska vstavač osmahlý pravý. Koncem června jsem měl možnost v Bílých Karpatech vidět a fotit druhý poddruh, a to letní. Je poněkud vyšší a na navštívené lokalitě neměl velkou početnost.


Bílé Karpaty (konec června)

Tořič včelonosný

21. srpna 2014 v 10:24 | StanislavButh
Tak tato orchidej je opravdu unikát. Vyskytuje se velmi vzácně na některých lokalitách na Moravě. Já ji fotil v Bílých Karpatech koncem června.Bílé Karpaty (konec června)

Rudohlávek jehlancovitý

21. srpna 2014 v 10:10 | StanislavButh
Tato orchidej (vstavač) patří mezi kriticky ohrožené druhy v ČR. Když kvete ve stepi, nemůžete ji přehlédnout, má nápadně červené květy, které jsou sdružené do hustých kuželovitých květenství. Kvete v červnu a červenci. V Čechách má výskyt pouze v Českém krasu, v Bílých Karpatech se vyskytuje třeba v lokalitě Zahrady pod Hájem.


Český kras (začátek července)

Mečík bahenní

20. srpna 2014 v 11:21 | StanislavButh
Mnohem vzácnější než mečík střechovitý je mečík bahenní. Květy má červeně nachové a kvete v červnu a červenci. Je to kriticky ohrožený druh slatinných luk.28. 6. 2014 Kersko

Mečík střechovitý

20. srpna 2014 v 11:07 | StanislavButh
Mečíky (gladioly) jsou časté v zahradách. Méně lidí ale mečíky vidělo růst volně v přírodě. V ČR se vyskytují dva druhy. Mečík střechovitý je silně ohrožený, má krásně fialově červené květy a vyskytuje se na vlhkých loukách. Koncem června a začátkem července je uvidíte třeba v Bílých Karpatech.


Dolnoněmčanské louky (konec června, Bílé Karpaty)

Lilie cibulkonosná

19. srpna 2014 v 10:22 | StanislavButh
Tuto lilii považuji za vzácnější než lilii zlatohlavou. Podařilo se mi ji najít na Šumavě na lesní vlhčí loučce společně s pětiprstkou žežulníkem. Nedá se přehlédnout, protože když kvete, září dodaleka výrazně oranžovými velkými květy. Ty ale u nás nevytvoří nikdy plody se semeny. Rozmnožuje se pouze vegetativně. Všimněte si na stonku pacibulek, které odpadají a z nich vyrostou nové lilie.
Lilie zlatohlavá

19. srpna 2014 v 10:16 | StanislavButh
Lilie nerostou jen v našich zahradách, ale i vzácně volně v přírodě. Lilii zlatohlavou můžete najít tam, kde je vápencové podloží, ale spíše v polostínu. Fotím ji koncem června v Českém krasu, na Šumavě i v Bílých Karpatech. Má krásné růžové jakoby brokátové květy a zlaté prašníky tyčinek.

Svitel latnatý

19. srpna 2014 v 10:01 | StanislavButh
Další cizokrajný strom, který se v poslední době nejen v Praze vysazuje. Pochází z východní Asie, kde roste sedm druhů.
Starý exemplář v červenci kvete přímo na Karlově náměstí. Vysazen je také v v obou pražských botanických zahradách a v Průhonickém parku. Moje snímky jsou z července z dendrologické zahrady v Čestlicích.