Září 2014

Katrán tatarský

30. září 2014 v 13:22 | StanislavButh
Je to druh silně ohrožený, patří do čeledi brukvovité.Kvete na přelomu května a června, květy jsou bílé a rostliny zdálky připomínají pasoucí se ovce. Roste na stepních stráních jižní Moravy. Známá je třeba lokalita Pouzdřanská step.


začátek června v Pouzdřanské stepi

Árón východní

30. září 2014 v 10:02 | StanislavButh
Do čeledi árónovité patří puškvorec, ďáblík bahenní a áróny. Rostliny jsou zajímavé tím, že tvoří květenství palici s toulcem. Stejně kvete i tropický zmijovec. Árón východní tvoří skupinky, je vysoký až 40 cm, kvete na přelomu dubna a května. Má rád teplo, vlhko a stín, najdete ho v listnatých hájích a v lužních lesích, je jedovatý. Fotil jsem ho na Moravě v Bílých Karpatech.


Chrpa luční

26. září 2014 v 12:09 | StanislavButh
Chrpa luční se u nás vyskytuje hojně. Kvete od července do září. Patří do čeledi hvězdnicovité, její tmavě růžové květy tvoří hezké úbory. Vyskytuje se na loukách, ladech, pasekách a lesních lemech.


srpen v Českém krasu

Máčka ladní

25. září 2014 v 11:41 | StanislavButh
Rostlina patří mezi miříkovité, ale květenství zrovna nevypadají jako u mrkve nebo kmínu. Okolíky jsou stažené do kulovitých hlávek. Rostlina je vysoká asi 50 cm, celá je kulovitého vzhledu, kvete od července do srpna a najdete ji na výslunných suchých stráních, na pastvinách a kolem cest. Patří mezi "stepní běžce". Po dozrání semen v plodech se celá rostlina odlomí a vítr ji kutálí a vypadávají semena.


Prokopské údolí, Praha

Sadec konopáč

24. září 2014 v 14:40 | StanislavButh
Patří do čeledi hvězdnicovité. Lidé sadec moc neznají, ale na vlhkých místech se vyskytuje celkem hojně. Úbory skládají mnohoramenné bohaté vrcholíky, květy jsou špinavě růžové až světle fialové. Rostliny bývají vysoké i přes 150 cm, kvetou od července do září. Často se na květech pasou motýli. Já měl štěstí na perleťovce.začátek srpna (Český kras)

Kakost luční

24. září 2014 v 14:23 | StanislavButh
Rostlina je vysoká i 60 cm, kvete od června do září. Květy jsou blankytně modré. Vyskytuje se na vlhkých loukách, kolem cest, hojně, místy ale chybí.


Pupava bezlodyžná pravá

23. září 2014 v 9:35 | StanislavButh
Rostlina má stonek silně zkrácený. Patří do čeledi hvězdnicovité, má jeden velký úbor. Plody jsou nažky s chmýrem. Kvete od června do září, roste na suchých loukách, pastvinách a na stráních.

Je sucho a úbor je otevřený.

Ve vlhku se úbory zavírají.

Brzy na jaře můžete vidět množství nažek s chmýrem.

Hořeček mnohotvarý český 2

22. září 2014 v 13:05 | StanislavButh
Člověk musí být stále překvapován.


Sobotní výprava do PR Opolenec začala menším zklamáním. Hořeček nahořklý byl až na pár posledních květů odkvetlý. Pak se stal malý zázrak. Na pěkně zelené loučce Vanických se ze značené stezky objevily v plné kráse rostliny hořečku mnohotvarého českého. A to letos prý není pro ně moc příznivý rok, jindy jich bývá více.20. 9. 2014 PR Opolenec (Sudslavice u Vimperka)

Jesenec (zimokeř)

18. září 2014 v 11:46 | StanislavButh
Jesence jsou dřeviny, rostou v Asii, Americe i v Austrálii. Patří mezi opadavé liány. Hezké jsou na podzim žluté kulovité tobolky. Jakmile tobolky dozrají a prasknou, objeví se červený míšek se semeny. Jesenec je otužilá a nenáročná dřevina, najdete ji v zahradách a parcích.

září (DZ v Čestlicích)

říjen (DZ v Čestlicích)

Echinocereus reichenbachii

17. září 2014 v 14:33 | StanislavButh
Ne každému se poštěstí jet za kaktusy do Mexika. V Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji v areálu sever je vytvořen ekosystém polopoušť. Pokud rostliny nekvetou, je to místo smutné a celkem pro mě nic moc zajímavé. Ale začátkem června, když je příznivý rok, kvetou zimovzdorné opuncie a hlavně nádherně echinocereusy. No posuďte sami.

Tis červený

17. září 2014 v 14:19 | StanislavButh
Tis červený se často vysazuje v parcích, i když je to rostlina prudce jedovatá. Má jehlicovité listy, takže patří mezi rostliny nahosemenné, jehličnany, do čeledi tisovité. Rostliny, které mají jedovatá semena v nejedovatých červených míšcích, jsou samičí, ostatní jsou tedy samčí. V naší přírodě se vyskytuje vzácně.


samičí keř se semeny v míšcích

Révovník

17. září 2014 v 12:15 | StanislavButh
Révovníky jsou opadavé a popínavé keře. Na podzim jsou atraktivní svými zajímavě různobarevnými bobulemi. Pochází ze Severní Ameriky, Mexika a jv. Asie. Používají se hlavně k zakrytí pergol a zdí. Hezké exempláře rostou např. v Dendrologické zahradě v Čestlicích i v BZ hl. m. Prahy v Troji.


podzim (DZ v Čestlicích)

Jehlice trnitá

16. září 2014 v 9:52 | StanislavButh
Do čeledi bobovité patří jehlice trnitá, stejně jako fazol, hrách atd. Rostlina má tuhé a krátké trny, květy jsou růžové. Rostlina kvete od června do srpna. Vyskytuje na suchých loukách, pastvinách, na úhorech a travnatých stráních.konec srpna, Hrádek u Rané

Bělotrn kulatohlavý

16. září 2014 v 9:40 | StanislavButh
Do čeledi hvězdnicovité patří také rostlina, kterou byste označili jako nějaký vysoký bodlák. Rostlina je vysoká i přes 2 m, květenství jsou bělavě šedá, je to rostlina na území ČR zavlečená z jižní Evropy. Kvete v červenci a srpnu, roste u cest, v příkopech. Je hojná.


konec srpna, Hrádek u Rané

Ocún jesenní

15. září 2014 v 13:54 | StanislavButh
Typicky podzimní kytkou je ocún (naháček). Květy jsou bledě fialové a objevují se od září. Po opylení a oplození se plody vyvíjejí přes zimu v půdě a společně s listy se objevují na jaře. Ocún roste na vlhkých loukách a je jedovatý. Obsahuje alkaloid kolchicin, což je mitotický jed. Brání tedy množení buněk. Zkoumalo se jeho využití v onkologii, ale pro jeho jedovatost se od toho upustilo.

ocúnová louka v září (Bílé Karpaty)ocúnová louka koncem dubna (Bílé Karpaty)

Dekesnea Fargesova

12. září 2014 v 12:14 | StanislavButh
Je to dřevina, keř, listy jsou lichozpeřené a na podzim opadávají. Květy nejsou výrazné (žlutavě zelené), ale na podzim svítí do dálky intenzivně modré plody se semeny. Dužnina plodů je jedlá. Dřevina roste v západní Číně. V zadní části Průhonického parku najdete na Hřebeni v Oboře několik velmi pěkných jedinců.Chrpa čekánek

11. září 2014 v 12:25 | StanislavButh
Kvete od července do září, květy jsou purpurově červené. Rostlina je vysoká i 1,5 m. Je typická pro lesostepi, křovinaté stráně, meze. Vyskytuje se hojně.

srpen, Nečemická lada

srpen, Doutnáč (Český kras)

Chrpa latnatá

10. září 2014 v 14:46 | StanislavButh
Dříve se jmenovala chrpa porýnská, dnes ch. latnatá. Má četné úbory v latovitém květenství, květy jsou růžové. Je vysoká i 80 cm a kvete od července do září. V teplejších oblastech je docela hojná, roste ve skalních stepích, ve starých lomech a na sušších stráních. Patří do čeledi hvězdnicovité.

červenec, skalní step, Český kras

srpen, Nečemická lada

Chrpa chlumní

8. září 2014 v 12:37 | StanislavButh
Chrpa chlumní je vysoká až 40 cm, listy má běloplstnaté. Protože patří do čeledi hvězdnicovité, její květy nejsou květy, ale květenství. Středové květy jsou fialové, paprskující květy fialově modré. Kvete nejvíce na přelomu května a června. Najdete ji ve stepích, na vápenci. V Českém krasu ji nemůžete minout.

pohled z Doutnáče na Velkou horu (červen, Český kras)


Hořeček nahořklý pravý

8. září 2014 v 9:17 | StanislavButh
Tento poddruh kvete během srpna a září. Má bohaté květenství, hustě hroznovité. Rostlina je vysoká až 50 cm. Vyskytuje se na pastvinách, nejčastěji na vápenci. Je to kriticky ohrožený druh.

kosený suchý svah, 6. 9. 2014, Choťovice


opuštěný vápencový lom. 6. 9. 2014, Tupesy