Říjen 2014

Bobkovišeň lékařská

24. října 2014 v 11:56 | StanislavButh
Rozkladitý, vždyzelený keř zdobí na líci tmavozelené, lesklé, kožovité listy. Květy jsou bělavé v dlouhých hustých hroznech. Kvete v květnu a květy vydávají výraznou příjemnou vůni. Roste v Srbsku, Bulharsku, Malé Asii, na Kavkaze a v Zakavkazí.

květen, Průhonický park - Obora

Hlavoš západní

23. října 2014 v 11:49 | StanislavButh
Je to opadavý široký keř u nás asi metr vysoký. Je zajímavý hlavně za květu, protože jeho drobné žlutavě bílé květy tvoří hlávky. Kvete na přelomu července a srpna. Tato dřevina má ráda vlhko, v DZ v Čestlicích je vysazen přímo u potoka, v Průhonickém parku u rybníka. V Severní Americe roste v bažinatých křovinách.

Průhonický park, přední část, léto

Halezie karolínská

22. října 2014 v 12:08 | StanislavButh
V Oboře Průhonického parku je široký keř, který je sněhobílý nejlépe v polovině května. Jeho bílé květy vyrůstají ve svazcích až po pěti a zdobí dřevinu od dubna do května. Roste ve východní části USA ve vlhkých horských lesích, u nás se někdy objeví v zámeckých parcích.
15. 5. Průhonický park - Obora

Zmarlika kanadská

21. října 2014 v 11:45 | StanislavButh
Zmarliky jsou to opadavé stromy nebo keře.V zahradách se nejvíce vyskytuje zmarlika kanadská, v BZ hl. m. Prahy v Troji je v Japonské zahradě zmarlika čínská a v BZ Na Slupi zmarlika Jidášova. Květy vyrůstají ve svazcích na větvích nebo na kmenech jako např.u kakaovníku. Tomuto jevu říkáme kauliflorie. Plody jsou lusky. Zmarliky rostou ve Středozemí, v Asii a Severní Americe. V květnu jsou zdálky nápadné růžovými a růžově purpurovými, někdy bílými květy, které vynikají před olistěním.
2. 5. Průhonický park - Obora

Zmarličník japonský

20. října 2014 v 14:20 | StanislavButh
Je to opadavá dvoudomá dřevina. Stromy jsou samčí a samičí, vysoké 10 až 20 metrů. Kvete v dubnu a květnu. Květy nemají květní obaly, tvoří je buď tyčinky nebo pestíky s dlouhými červenými čnělkami. Roste v Japonsku a v Číně.

samičí strom koncem dubna


18. 10. 2014, DZ Čestlice

Brslen evropský

20. října 2014 v 13:55 | StanislavButh
Asi 2 - 5 metrů vysoký keř až strom, Květy jsou malé, žlutozelené a tedy málo nápadné. Zajímavé jsou růžové až červené čtyřpouzdré tobolky. Po dozrání a puknutí tobolek se objeví oranžový míšek se semeny. Brslen roste v lesích a křovinách Evropy, Kavkazu a Malé Asie.
18. 10. 2014 DZ Čestlice

Parotie perská

20. října 2014 v 13:41 | StanislavButh
Je to opadavý keř i strom, listy má tmavozelené, lesklé, na podzim zlatožluté a šarlatově červené. Kvete od března do dubna. Květy jsou červené v hustých hlávkách, podepřené hnědými listeny. Pochází z Íránu a Zakavkazska. Vyniká na podzim. Parotie roste v BZ UK, Na Slupi a v DZ Čestlice.

kvetoucí parotie koncem března


parotie 18. 10. 2014, DZ Čestlice

Halezie horská

15. října 2014 v 14:23 | StanislavButh
V polovině května vidět kvetoucí halezie je opravdu zážitek, protože stromy jsou bohatě obsypané bílými zvonkovitými květy. V ČR bývá strom i osm metrů vysoký. Roste v severovýchodní části USA v horských lesích. U nás jsem zaznamenal pouze jeden mladý stromek v DZ v Čestlicích. Při exkurzích do parků a zahrad myslím, že je častější halezie karolínská.polovina května v DZ v Čestlicích

Jedle vznešená

13. října 2014 v 14:40 | StanislavButh
Zahradníci ji uvádějí i pod jménem jedle stříbrná. U nás bývá 30 až 40 metrů vysoká. Modrozelené jehlicovité listy má ve dvou řadách, šišky jsou dlouhé i čtvrt metru. Pochází ze západní části Severní Ameriky. Jako každá jedle má šišky směrem vzhůru a rozpadají se na stromě.


Dendrologická zahrada v Čestlicích

Kolkvicie krásná

10. října 2014 v 12:21 | StanislavButh
Pochází z činských hor, má ráda vápník a světlo. Je to opadavý keř až tři metry vysoký. Kvete v květnu a červnu zvonkovitými růžovými květy, v jícnu žlutými. Záplavy květů můžete vidět v zahradách a parcích. Krásné exempláře jsou v Průhonickém parku, v Dendrologické zahradě v Čestlicích, ale leckdy i v soukromých zahrádkách.


1. června, Dendrologická zahrada v Čestlicích

Šeřík

9. října 2014 v 11:50
Lidé šeřík označují jako bez, i když bez černý nebo hroznatý vypadají úplně jinak. Šeříků je celkem asi třicet druhů hlavně v jv. Asii, v Evropě rostou pouze dva druhy. Šeřík obecný pochází z jv. Evropy a Malé Asie. Kvete v květnu. Jiné druhy šeříků kvetou v létě a dokonce šeřík malolistý cv. "Superba" kvete ještě v říjnu. Krásné šeříkoviště najdete v DZ v Čestlicích.polovina května, DZ v Čestlicích

Kalmie širokolistá

8. října 2014 v 15:08 | StanislavButh
Je to rozkladitý v ČR až tři metry vysoký keř, ve své domovině dosahuje i devíti metrů. Listy má tmavozelené a lesklé. Kvete v květnu a červnu bílými až sytě růžovými květy. Pochází ze Severní Ameriky, kde roste na kyselých půdách.

červen, zámecká zahrada Sychrov


červen, DZ v Čestlicích

Javor dlanitolistý

7. října 2014 v 10:06 | StanislavButh
Na podzim se barví listy opadavých stromů a když ještě svítí slunce, pak je to nádhera. Javor dlanitolistý je sice doma v Japonsku a Korei, ale v parcích tento keř nebo i strom určitě objevíte. Listy totiž připomínají prsty na ruce a na podzim jsou purpurově červené.


říjen v Dendrologické zahradě v Čestlicích u Průhonic

Vilín viržinský

6. října 2014 v 12:52 | StanislavButh
Je to rozkladitý keř, listy má vroubkovaně zubaté, na podzim se barví dožluta. Květy se objevují v září a v říjnu, jsou světle žluté a vonné. Roste v Severní Americe, patří mezi léčivé rostliny.


říjen, DZ v Čestlicích

Čilimník řezenský

3. října 2014 v 13:47 | StanislavButh
Rostlina je z čeledi bobovité, větve má poléhavé, kvete žlutě. Květy se objevují od dubna do června. Roste na světlých a suchých travnatých místech, na křovinatých stráních, v teplejších místech ČR roztroušeně.začátek května, Pavlovské vrchy

Hadí mord nachový

3. října 2014 v 9:19 | StanislavButh
Rostlina je silně ohrožená. Roste ve stepních trávnících. Úbory má bledě růžové, kvete v květnu a červnu. Listy jsou čárkovité a žlábkovité. Dorůstá do výšky až 60 cm.


konec dubna, Čertoryje (Bílé Karpaty)

Hadí mord rakouský

2. října 2014 v 12:55 | StanislavButh
Tuto trsovitou hvězdnicovitou rostlinu jsem fotil začátkem května na Pálavě. Má sivozelené listy, na okraji zvlněné a žluté úbory. Krásně se vyjímá ve skalních stepích jižní Moravy.


Písečnice velkokvětá

1. října 2014 v 11:54 | StanislavButh
Je to rostlina kriticky ohrožená a roste pouze na vápencových skálách v Pavlovských vrších (Děvín). Dorůstá do výšky pět až patnáct centimetrů, květy má bílé a kvete na přelomu května a června. Patří do čeledi hvozdíkovité.

začátek května, Děvín, Pálava