Listopad 2014

Sapan nádherný

27. listopadu 2014 v 9:57 | StanislavButh
Stromek většinou tři metry vysoký s řídkou korunou. Listy jsou dvojitě zpeřené, až třicet centimetrů dlouhé. Květy jsou ve vzpřímených hroznech, zářivě červené a žluté, horní z pěti korunních lístků je většinou jinak zbarvený. Tyčinky a čnělka jsou ohnuté vzhůru. Snad pochází z Antil. Někdy se sapanu říká "Pýcha Barbadosu".červenec, hotelová zahrada, Taba, Egypt

Russelie přesličkovitá

25. listopadu 2014 v 10:14 | StanislavButh
Je to hustý, přes metr vysoký keř. Má tenké, zelené větvičky s velmi malými listy. Květy jsou trubkovité, zářivě červené. Tento keř pochází z Mexika, kde jsem ho také fotil. Kvetoucí keře jsou k vidění i v zahrádkách na Kanárských ostrovech, v létě je můžete vidět v BZ hl. m. Praha v Troji, areál Sever.
březen, Mexiko

Alpinia zerumbet

24. listopadu 2014 v 14:20 | StanislavButh
Je to mohutná trvalka až čtyři metry vysoká, patří do čeledi zázvorovité. Květy jsou v převislých až třicet centimetrů dlouhých hroznech. Listeny připomínají jemný růžový porcelán. Původ má nejistý, možná jv. Asie. Často se pěstuje ve všech tropických oblastech.


březen, Cancún, Mexiko

Bauhinie pestrá

24. listopadu 2014 v 13:59 | StanislavButh
V březnu u našeho hotelu mne zaujaly stromky s krásnými květy, které připomínaly orchideje. Opravdu se tento strom často označuje jako orchidejový. Květy měly průměr přes deset centimetrů a jejich barva byla růžově fialová. Pochází z Indie až Číny.


březen, Cancún, Mexiko

Saintpaulia

24. listopadu 2014 v 13:41 | StanislavButh
Saintpaulie (africké fialky) pochází z horských lesů Keni a Tanzanie. U nás je to běžná pokojová rostlina, která nesnáší sluneční úpal a přemokření. Při dobrém stanovišti, nepřelévání a pravidelném přihnojování bohatě kvete. Květy jsou jednoduché, plnokvěté, malé i velké, jedno i vícebarevné. Odrůd je opravdu nespočet. Dobře se množí listovými řízky. Listy jsou celé zelené, ale i se žlutými nebo růžovými skvrnami (panašované).

Komule střídavolistá

20. listopadu 2014 v 11:53 | StanislavButh
Opadavý keř, který je vysoký až čtyři metry, má široce rozkladité převislé větve. Kvete v červnu. Květy jsou ve svazcích hezky fialové. Komuli se říká budleja i motýlovník, protože na květy se slétávají za sladkým nektarem motýli různých druhů ze širokého okolí. Roste v Číně. U nás jsem tento keř fotil v BZ v Troji a DZ v Čestlicích.1. 6. DZ v Čestlicích

Vítečník sítinovitý

18. listopadu 2014 v 11:33 | StanislavButh
Opadavý keř až tři metry vysoký. Kvete vytrvale od května do září. Květy jsou žluté, v řídkých hroznech. Roste v jižní Evropě, severní Africe, na Krymu a v Sýrii. Patří do čeledi bobovité.


začátek června, BZ hl. m. Prahy areál Jih - květena Středomoří

Indigovník Kirilowův

18. listopadu 2014 v 11:25 | StanislavButh
Indigovníky rostou hlavně v subtropech a tropech. Poskytují modré rostlinné barvivo. Indigovník (modřil) Kirilowův je opadavý keř. Květy jsou růžové ve vzpřímených hroznech. Pochází z Číny, Koree a Japonska.


začátek června, BZ hl. m. Prahy areál Jih

Cist vavřínolistý

14. listopadu 2014 v 12:18 | StanislavButh
Asi dva metry vysoký keř, na líci s tmavozelenými listy, na rubu jsou šedavě plstnaté. Květy vyrůstají od června. Jsou velké se žlutou skvrnou, voní. Cisty jsou málo odolné vůči mrazu, rostou na jihozápadě Evropy, na východ do Itálie. Cist vídávám kvést v BZ hl.m. Prahy v Troji.


červen, BZ hl. m. Prahy, Troja

Zenobie poprášená

14. listopadu 2014 v 12:09 | StanislavButh
Zenobie je nevysoký keřík, opadavý, s bílými, zvonkovitými květy ve svazcích, které vyrůstají na přelomu května a června. Listy má oboustranně sivě ojíněné. Roste na jv. USA. V našich zahradách a parcích se zřejmě vyskytuje málokdy. Znám ji z DZ v Čestlicích, kde roste na lehkých písčitých půdách poblíž borovic.


konec května, DZ v Čestlicích

Sturač japonský

11. listopadu 2014 v 11:48 | StanislavButh
Rozkladitý až tři metry vysoký keř, Kvete v červnu a červenci bílými květy na dlouhých lysých stopkách. Jeho domovinou jsou Japonsko, Čína, Korea: horské lesy. Znám ho z Průhonického parku.konec května, Průhonický park

Sturačník chlupatý

11. listopadu 2014 v 10:15 | StanislavButh
Keř až šest metrů vysoký, květy jsou smetanově bílé v převislých latách. Kvete v červnu. Roste v Japonsku a Číně v horských lesích. Začátkem června ho můžete obdivovat v Průhonickém parku nebo v DZ v Čestlicích.


začátek června, Průhonický park

Dřín (dřínovec) květnatý

10. listopadu 2014 v 13:47 | StanislavButh
V ČR to jsou keře a stromy až pět metrů vysoké. Květy jsou velmi malé, zelenavě bílé až žlutavé. Nápadné jsou čtyři velké bílé nebo narůžovělé listeny. Kvete bohatě v květnu. Krásné jedince najdete v Průhonickém parku.

květen, Průhonický park

Bělas viržinský

3. listopadu 2014 v 14:37 | StanislavButh
Je to opadavý keř nebo strom. Květy jsou bílé v latách až 20 cm dlouhých, celý keř pak vypadá nadýchaně. Kvete na přelomu května a června. Plody jsou protáhle vejčité a modré. Pochází z jv. části USA. Krásné exempláře najdete v Průhonickém parku.