Prosinec 2014

Mahonie prostřední

18. prosince 2014 v 12:46 | StanislavButh
Mahonie patří do čeledi dřišťálovité. Jsou to stálezelené keře nebo nízké stromky. Květy mají žluté ve vzpřímených hroznech. Mahonií je asi sto deset druhů a doma jsou v jv. Asii, Střední a Severní Americe. Mají rády vlhko a polostín. Některé druhy kvetou i v prosinci.prosinec, BZ Praha - Troja (Japonská zahrada)

Hedychium

17. prosince 2014 v 14:53 | StanislavButh
Hedychium patří do čeledi zázvorovité. Pochází z východní Himálaje. V tropech a subtropech se často pěstuje v zahradách. Celá rostlina je až dva metry vysoká a vytrvává silným oddenkem. Nápadné jsou její květy sdružené do hustých až čtyřicet pět centimetrů dlouhých klasů. Tyčinka květů daleko vyčnívá.


srpen, tropická část skleníku Fata Morgana, Praha

Tabák virginský

16. prosince 2014 v 12:10 | StanislavButh
Tato až dva metry vysoká rostlina pochází ze Střední a Jižní Ameriky, kde zřejmě vznikla spontánním křížením. Měl jsem možnost vidět plantáž na doutníkový tabák. Rostliny se pěstují ze semen, velké listy se sklízí a suší. V továrnách ze stáčených listů vznikají různě kvalitní a tedy i různě drahé doutníky. Část produkce zabezpečují stroje, část se vyrábí ručně.

polovina února, oblast Puerto Plata, Dominikánská republika

Aktinidie čínská

16. prosince 2014 v 11:47 | StanislavButh
Bobule (kiwi) mají vysoký obsah vitamínu C, a proto se i na našich zahrádkách některé zimovzdorné druhy pěstují. Tato liána pochází z východní Asie (Čína, Japonsko, Korea). Květy jsou velké a oboupohlavné. Velké exempláře můžete vidět v Botanické zahradě UK, Na Slupi, Praha 2.druhá polovina června, BZ UK Praha

začátek srpna, BZ UK Praha

Scevola takada

15. prosince 2014 v 16:15 | StanislavButh
Na pobřežích Indického a Tichého oceánu slouží jako živý plot na písčitých půdách. Je to hustý a široký keř, listy jsou lesklé a masité, květy bledě žluté až bílé. Korunní lístky květů svým postavením připomínají vějíř. Semena scevoly rozšiřují ptáci, v mořské vodě semena delší dobu neztrácejí klíčivost.


konec prosince, Isla Margarita, Venezuela

Kalotropis obrovská

15. prosince 2014 v 13:39 | StanislavButh
Roste na pobřežích a poměrně suchých stanovištích. Pochází z Pakistánu až jv. Asie. Většinou to je keř až pět metrů vysoký, obsahuje mléčně zabarvený latex. Květy má krémově bílé až světle fialové. Stonky Calotropis poskytují tuhá vlákna. Latex je jedovatý.


únor - březen, Isla Margarita, Venezuela

Hroznovec

11. prosince 2014 v 10:25 | StanislavButh
Vyskytuje se na plážích i v zahradách; původní je na pobřežích tropické Ameriky. Stromek je přes deset metrů vysoký, má široce okrouhlé listy, květy i plody jsou v dlouhých hroznech. Lidově se mu říká "mořský hrozen". Snáší sůl i silný vítr. Plody jsou jedlé syrové nebo vařené. Chutnají sladkokysele.

konec prosince, Isla Margarita, Venezuela

Quiskvalis indická

11. prosince 2014 v 10:18 | StanislavButh
Oblíbená okrasná trnitá rostlina, často zplaňuje; pochází z jv. Asie. Pne se do výšky i deseti metrů, květy mají tenkou, stopkovitou trubku, jsou zpočátku bílé, pak růžové a nakonec karmínově červené. Jsou sdružené v klasy.


konec prosince, Isla Margarita, Venezuela

Toulcovka květnatá

10. prosince 2014 v 14:37 | StanislavButh
Toulcovka pochází z Panamy a Kolumbie. Pěstuje se často v zahradách. Drobné květy jsou sdružené do květenství palice a kolem ní je bílý listen (toulec). Tato bylina je vysoká maximálně půl metru. U nás se pěstuje jako pokojová rostlina, v zahradách tropů velmi často na stinných a polostinných stanovištích. Je jedovatá, obsahuje velké množství kyseliny šťavelové.


konec prosince, Salvador

Kávovník arabský

10. prosince 2014 v 14:27 | StanislavButh
Je to stromek i šest metrů vysoký, listy má tmavozelené a lesklé, květy bílé. Plody jsou v době zralosti červené a obsahují dvě semena, která se praží. Obsahuje alkaloid kofein s povzbuzujícími účinky na nervovou soustavu. Pěstuje se v mnoha tropických zemích pod stínícími stromy ve vyšších nadmořských výškách (600 až 1200 m n. m.). Pochází z Etiopie.


konec prosince, Salvador

Adenium tučné

9. prosince 2014 v 10:09 | StanislavButh
Lidově se označuje jako pouštní růže. Je to rostlina sukulentní a patří do čeledi toješťovité a pro ty je typické, že nerozvinutá poupata jsou šroubovitě stočená. Pěstuje se v sušších tropech.


po tropickém dešti koncem února na Isla Margarita (Venezuela)

Alamanda počistivá

9. prosince 2014 v 9:56 | StanislavButh
Ve Střední a Jižní Americe se u domků a chaloupek často pěstuje tato pnoucí dřevina a její krásné žluté květy se objevují skoro celý rok. Roste bujně a musí se seřezávat. Celá rostlina je silně jedovatá.březen, Isla Margarita, Venezuela

Ixora (pobyška) šarlatová

8. prosince 2014 v 12:49 | StanislavButh
Je to velmi hustě větvený keř až dva metry vysoký. Má tmavě zelené lesklé listy, čtyřčetné nebo i pětičetné květy ve vrcholičnatých květenstvích. Původní barva květů je červená. Zemí původního výskytu je Indie. Dnes se pěstuje často ve vlhčích tropech. Patří do čeledi mořenovité.březen, Isla Margarita, Venezuela

Povíjnice kozí noha

4. prosince 2014 v 12:43 | StanislavButh
Patří do čeledi svlačcovité. Výhony se plazí přes písek kolem moře desítky metrů. Listy jsou masité, květy velké červenofialové s tmavším jícnem. Roste na tropickém pobřeží.konec února, Isla Margarita, Venezuela

Thunbergie mysorská

2. prosince 2014 v 10:13 | StanislavButh
Pochází z jižní Indie, často se nevysazuje, ale je to velmi nápadná pnoucí rostlina. Květy má v převislých až devadesát centimetrů dlouhých hroznech. Vytvářejí tolik nektaru, že často z květů odkapává. Opylují je ptáci, např. kolibříci.30. prosince, Salvador

Helikónie zobanitá

2. prosince 2014 v 9:52 | StanislavButh
Pochází z Jižní Ameriky a vysazuje se ve všech tropických oblastech. Patří do čeledi banánovníkovité, dosahuje výšky až pěti metrů. Listy jsou kožovité, dlouze řapíkaté a až dva metry dlouhé. Květenství jsou i metr dlouhá, převislá. Obsahuje člunkovité listeny, květy jsou žluté, trubkovité.

srpen, Fata Morgana - tropická část

únor, Dominikánská republika

Kakaovník pravý

1. prosince 2014 v 14:08 | StanislavButh
Pochází z oblasti Amazonky, často se pěstuje na plantážích. Květy a tedy i plody vyrůstají přímo z kmene nebo silnějších větví. Plody jsou podlouhlé bobule, ve zralosti žluté až hnědočervené. Mají tlustou slupku, bílou dužninu a mnoho velkých semen. To jsou tzv. kakaové boby, které poskytují kakaový prášek např. do čokolád. Nejkvalitnější čokoláda obsahuje nejvíce kakaa. Kakaovník se ve Střední a Jižní Americe pěstoval dávno před příchodem Evropanů. Pro Aztéky byly kakaové boby potravou pro Quetzalcoatla (opeřeného hada), platidlem a prostředkem k vyhlášení války.
fermentace na slunci, únor, Dominikánská republika, oblast Puerto Plata

Strelicie královská

1. prosince 2014 v 13:42 | StanislavButh
Listy upomínají na banánovník a opravdu tato rostlina patří do čeledi banánovníkovité Je to mohutná trvalka až dva metry vysoká. Květy mají oranžové a fialové korunní lístky, člunkovitý listen. Pochází z jižní Afriky a hodně se pěstuje ve všech tropických a subtropických oblastech. V našich květinářství se prodávají řezané květy často jako import např.z Kanárských ostrovů. Lidově se jí říká "rajský pták, papouščí rostlina" a podobně.


31. prosinec, Salvador

Stapelia

1. prosince 2014 v 13:04 | StanislavButh
Ve skleníku Fata Morgana se dá vidět v první polopouštní části kvetoucí stapélie. Není to žádná vzácnost. Často se pěstuje jako pokojová rostlina a pěstovaly ji již i naše babičky pod názvem smrdutka nebo-li mršník. Má zdužnatělé stonky, které signalizují, abychom šetřili vodou. Na plném slunci fialoví, takže se dá doporučit polostín a dobře vyhnojenou zeminu. Kvete pouze z mladých stonků, staré se mají odřezávat a mohou se použít na vegetativní množení. Květy nevábně zapáchají po zkaženém mase, a proto je opylují zejména mouchy. Pochází z Afriky.Fata Morgana - polopoušť, Praha - Troja

Petrea ovíjivá

1. prosince 2014 v 12:44 | StanislavButh
Petrea volubilis patří do čeledi Verbenaceae (sporýšovité). Je to pnoucí rostlina, má drsné listy, kalich není zelený, ale modrofialový. Koruna je o něco tmavší a má nestejné laloky. Tato liána je až třináct metrů dlouhá, roste ve Střední Americe a na Antilách.letní měsíce, před skleníkem Fata Morgana, Praha - Troja