Leden 2015

Mandloň obecná

27. ledna 2015 v 13:04 | StanislavButh
Je to strom až deset metrů vysoký, Květy má bílé až světle růžové i pět centimetrů v průměru. V teplé zimě kvete od února, jinak v březnu až dubnu před listy. Plody mají jedlá semena. Pochází z Malé Asie, Íránu a Afghánistánu.


druhá polovina února, BZ hl. m. Prahy, areál Jih

Šťavel kyselý

27. ledna 2015 v 12:47 | StanislavButh
Šťavel kyselý je rostlina bezlodyžná, jeho listy i květy vyrůstají přímo z oddenku. Květy má bílé, fialově žilkované, někdy narůžovělé. Roste ve stínu, ve vlhku a na humózních nevápnitých půdách. Je jedovatý, takže se nedoporučuje žvýkat jeho nakyslé listy, protože kyselina šťavelová poškozuje ledviny.

začátek dubna, kaňon Divoké Šárky

Parotiovka Jacquemontova

26. ledna 2015 v 13:26 | StanislavButh
Je to opadavý keř nebo strom, u nás asi tři metry vysoký. Květy nemají korunu a jsou sdružené v hlávky. Ty jsou podepřené čtyřmi až šesti bílými listeny. Kvete většinou v květnu. Pochází ze západní Himálaje, Kašmíru a Afghánistánu, kde roste v horských lesích.


duben, DZ v Čestlicích

Darmera štítnatá

26. ledna 2015 v 13:12 | StanislavButh
Brzy na jaře v Severní Americe ve vlhku kolem potoků a rybníčků vyrůstá asi metr vysoký květní stvol zakončený kulovitým květenstvím růžových květů. Později vyrůstají velké listy. Darmeru štítnatou můžete vidět v dubnu ve vlhku v našich zahradách, její pěstování náročné není.duben, DZ v Čestlicích, Černáček

Dřípatka horská

22. ledna 2015 v 13:30 | StanislavButh
Patří do čeledi prvosenkovité. Je vysoká až patnáct centimetrů, listy má okrouhle ledvinité, květy jsou modrofialové a mají čárkovité úkrojky. Kvete od dubna do června. Roste ve smrkových lesích, na rašelinných loukách v jižních Čechách a na jihozápadní Moravě. Je to rostlinka vzácná.


Ocasnatec

22. ledna 2015 v 13:18 | StanislavButh
Stachyurus je opadavý keř nebo nízký strom. Květy má světle žluté, tvoří převislé hrozny. Kvete od března do dubna. Existuje asi deset druhů ve východní Asii a Himálaji.

polovina dubna, BZ hl. m. Prahy, areál Jih

Kalistemon

22. ledna 2015 v 13:05 | StanislavButh
Nazývá se také nitkokvět nebo železník. Patří do čeledi myrtovité a připomíná štětku na mytí lahví. Tento keř nebo malý stromek dosahuje v domovině výšky i dvanáct metrů. Pochází z Austrálie, pěstuje se jako okrasná dřevina. V suchém buši se jeho plody otevírají teprve po požáru.

únor, skleníky BZ PřfUK, Praha 2, Na Slupi

Kdoulovec

20. ledna 2015 v 12:13 | StanislavButh
Kdoulovce pochází z Japonska a u nás se pěstují v zahradách a parcích pro ozdobu. Vykvétají od dubna před olistěním a mají většinou výrazné květy ve velkém množství. Kdoulovec japonský je keř vysoký asi jeden metr, květy má cihlově červené. Kdoulovec ozdobný je až tři metry vysoký a květy jsou šarlatově červené. Některé kdoulovce mají květy růžové i bílé. Na podzim vytvářejí nejedlé plody. Patří do čeledi růžovité.


Japonská zahrada v dubnu v BZ hl. m. Prahy

Tařička zahradní

20. ledna 2015 v 10:16 | StanislavButh
Tato skalnička pochází z hor východní a jižní Evropy. Bylo vyšlechtěno mnoho odrůd s různě barevnými květy. Je nízká, hustá, roste bujně a krásně kvete již v dubnu. Tvoří krásné polštáře.začátek dubna, BZ hl. m. Prahy, areál Jih

Devětsil japonský

16. ledna 2015 v 10:56 | StanislavButh
Kvete také velmi brzy na jaře kolem potoků, ale jak název napovídá, u nás doma není. Najdete ho kvést v botanických zahradách. Květy tvoří bílé úbory. Po odkvětu vyrůstají i metr široké ohromné listy, které zcela pokryjí břehy vodních toků.začátek dubna, Dendrologická zahrada v Čestlicích

Barvínek menší

16. ledna 2015 v 10:43 | StanislavButh
Dříve byla tato rostlina pojmenovávána jako brčál menší. Patří do čeledi toješťovité. Listy neopadávají, květy jsou modré až modrofialové, vzácně bílé i růžové. Kvete od března, tvoří větší porosty v lesích, křovinách a na zarostlých skálách. Často se pěstuje v zahradách a snadno zplaňuje.začátek května, Dalejské a Prokopské údolí

Devětsil lékařský

16. ledna 2015 v 9:18 | StanislavButh
Vykvétá brzy na jaře (již v březnu) kolem potoků a řek, v podhůří až horách, Za květu je vysoký až čtyřicet centimetrů. Drobné květy tvoří malé úbory, rostlina patří mezi hvězdnicovité. Po odkvětu břehy přikryjí velké listy.

březen

konec dubnaHvězdnatec zubatý

15. ledna 2015 v 13:19 | StanislavButh
I když se to nezdá, patří mezi miříkovité. Jednoduché okolíky jsou totiž stažené. Žluté květy mají kolem lupenité listeny. Kvete v březnu, dubnu a květnu. Roste na Moravě v listnatých lesích roztroušeně až vzácně.

duben, Bílé Karpaty

Šeperdie stříbřitá

15. ledna 2015 v 13:11 | StanislavButh
Pochází ze střední části USA, kde roste na březích řek a jezer. Tato dřevina je keř nebo až nízký strom. Větve jsou stříbřitě šupinaté. Květy má žlutavé a do půl centimetru široké. Objevují se již v březnu, jinak kvete od dubna do května. Plody jsou jedlé, sladkokyselé, barvy šarlatové.

březen, BZ hl. m. Prahy

Rojovník bahenní

14. ledna 2015 v 12:06 | StanislavButh
Patří do čeledi vřesovcovité. Keříky mají mladé větve a listy naspodu rezavě plstnaté. Někdy kvete již v dubnu, jinak od května, květy jsou bílé. Roste na vlhkých pískovcových skalách a v rašelinných borech. Je jedovatý.


rašeliniště BZ hl. m. Prahy, areál Sever

Pivoňky

14. ledna 2015 v 9:25 | StanislavButh
Pivoňky jsou byliny i dřeviny. Mezi pivoňky dřevité patří pivoňka Delavayova (tmavočervené květy), pivoňka žlutá (žluté květy) a pivoňka keřovitá (růžové nebo bílé květy). Jsou to keře a pochází z Číny. Pivoňka keřovitá je v Číně a Japonsku pěstována po mnoho století. Je známo více než sto kultivarů.1. dubna, BZ hl. m. Prahy, areál Sever

Magnolie (šácholan)

14. ledna 2015 v 9:16 | StanislavButh
Magnolie jsou prastaré skupiny dřevin. Krytosemenné rostliny se objevily v druhohorách v juře a velký rozmach prodělaly v křídě. Mezi prvními byly i šácholany, které rostou na Zemi dodnes. Zaujmou brzy na jaře velký květy, které zdobí keře nebo malé stromky před olistěním. Je známo asi sto dvacet druhů a některé jsou vysoké stromy. Jejich domovina je jv. Asie, od jv. části Severní Ameriky až do jižní Brazílie. U nás roste a kvete v parcích, botanických zahradách, ale květy jsou často poškozeny jarními mrazy.
1. dubna, BZ hl. m. Prahy, areál Sever

Borůvka chocholičnatá

14. ledna 2015 v 9:01 | StanislavButh
Kanadské borůvky zná hodně zahrádkářů. Ostatní mate, že naše borůvka černá je hodně nízká a borůvka chocholičnatá dosahuje v ČR výšky i dva metry. Květy má bílé až světle růžové, úzce baňkovité, v hroznovitých svazečcích. Plody jsou sladké, mírně kyselé, jedlé. Roste ve východní části USA a jižním Quebecu.1. dubna, BZ hl.m.Prahy, areál Sever

Mahonie cesmínolistá

14. ledna 2015 v 8:53 | StanislavButh
Keř dorůstá v ČR asi jeden metr do výšky. Listy má tmavozelené, lesklé, ostnitě zubaté, na podzim červené. Kvete od dubna do května. Květy má žluté v hustých hroznech. Pochází ze západní části Severní Ameriky. U nás roste v zahrádkách a parcích. Někdy zplaňuje a najdete ji v podrostu vlhkých lesů.

1. dubna, BZ hl. m. Prahy, areál Sever

Rybíz krvavý

13. ledna 2015 v 10:11 | StanislavButh
Ne všechny rybízy pěstujeme kvůli chutným bobulím. Tento opadavý keř je vysoký i tři metry. Vykvétá od dubna a má obrovské množství červených i růžových květů v převislých hroznech. Plody jsou černé. Roste v západní části Severní Ameriky.


1. dubna, BZ hl. m. Prahy, areál Sever