Únor 2015

Opletka čínská

20. února 2015 v 11:31 | StanislavButh
Je to dřevnatá ovíjivá liána. Květy má zpočátku bílé, později narůžovělé v bohatých až padesát centimetrů dlouhých latách. Dorůstá do výšky i šest metrů, pochází z Dálného Východu.

konec září v Troji

Hvězdnice zlatovlásek

20. února 2015 v 11:20 | StanislavButh
Roste na výslunných stráních, skálách, v lesostepích v teplejších oblastech ČR roztroušeně. Patří do čeledi hvězdnicovité. Úbory jsou tvořeny pouze trubkovitými žlutými květy, jazykovité chybí. Listy jsou úzce čárkovité. Rostlina je vysoká až čtyřicet centimetrů a kvete od července do září.

stepi Českého krasu

konec září (Český kras)

Netvařec šedavý

20. února 2015 v 10:59 | StanislavButh
Je to polokeř až metr vysoký, se složenými listy, oboustranně šedavě chlupatými. Kvete od června do srpna. Květy jsou modré v dlouhých hroznech. Roste v suchých prériích střední části USA a severního Mexika.


BZ hl. m. Prahy v Troji

Ruj vlasatá

17. února 2015 v 10:12 | StanislavButh
Pochází ze střední a jižní Evropy, Kavkazu, Malé Asie, Himálaje a střední Číny. Tento keř je u nás většinou tři metry vysoký, rozkladitý, kvete v červnu a červenci. Květy jsou žlutozelené. Odrůda 'Royal Purple' je červená. Plody tvoří zajímavé atraktivní vlasovité laty.


začátek června v BZ hl. m. Prahy v Troji

Celoterčník různobarvý

17. února 2015 v 10:00 | StanislavButh
Domovina této dřeviny je v západní části Severní Ameriky. Keř je vysoký až pět metrů, rozkladitý, s vejčitými listy a žlutavě bílými květy v bohatých převislých latách. Kvete většinou v červenci a srpnu, někdy už v červnu.

začátek června v BZ hl. m. Prahy v Troji

Ambroň západní

16. února 2015 v 14:39 | StanislavButh
Strom u nás bývá až třicet metrů vysoký, listy má pěti až sedmilaločné, v létě tmavozelené, na podzim červené, žluté a karmínové. Roste ve vlhku, pochází z východní části USA, Mexika a Guatemaly.polovina listopadu, Průhonický park

Kalmie úzkolistá

16. února 2015 v 14:24 | StanislavButh
Vždyzelený keř až jeden metr vysoký. Kvete na přelomu června a července. Květy má purpurově červené. Roste většinou na vlhkých místech. Pochází z východní části Severní Ameriky.

červenec na břehu Labešky v Průhonickém parku

Dendrologická zahrada v Čestlicích

Křehovětvec žlutý

16. února 2015 v 14:17 | StanislavButh
Je to strom u nás až deset metrů vysoký. Má více kmenů, rozkladitou korunu a převislé větve. Listy jsou na podzim žluté. Na přelomu května a června kvete. Květy jsou bílé v latách až čtyřicet centimetrů dlouhých. Daří se mu ve vlhkých půdách. Roste v jihovýchodní části USA.

začátek června, rybník Labeška, Průhonický park

Lejcesterie krásná

11. února 2015 v 14:24 | StanislavButh
Je to keř až dva metry vysoký s dlouze zašpičatělými listy. Kvete v srpnu až září. Květy jsou červenavě bílé v paždí purpurových listenů a tvoří až deset centimetrů dlouhé klasy. Plody jsou červenavě purpurové s vytrvalým kalichem. Roste v Himálaji, západní Číně a východním Tibetu ve stinných lesích.

Japonská zahrada v BZ hl. m. Prahy v Troji

Dabécie biskajská

10. února 2015 v 10:06 | StanislavButh
Tvoří vždyzelené nízké keříky, které připomínají vřes. Kvete od července do září. Květy jsou baňkovité a purpurové. Roste v západní Evropě od Irska do Španělska. Některé odrůdy dabécie mají květy i růžové nebo bílé. Rostlina se často označuje jako irský vřes.


září, Irská republika

Česnek karatavský

10. února 2015 v 9:51 | StanislavButh
Na jaře na našich skalkách vykvétá množství druhů okrasných česneků. Jedním z nich je česnek karatavský, který pochází ze střední Asie. Je to jednoděložná rostlina z čeledi amarylkovité. Malé lila květy jsou sdružená do velkých atraktivních kulovitých květenství.Vrbina kytkokvětá

6. února 2015 v 13:32 | StanislavButh
Má žluté květy v hustých hroznech v úžlabí listů. Listy jsou světle zelené, oranžově červeně tečkované. Kvete od května do července. Má ráda vlhko, roste roztroušeně až vzácně na rašelinných loukách, v bažinách, slepých ramenech a v tůních.
Dříve se vrbina jmenovala bazanovec.


Netvařec křovitý

6. února 2015 v 13:25 | StanislavButh
Tento keř je vysoký i tři metry. Má zajímavé hnědofialové květy v hroznech až dvacet centimetrů dlouhých. Kvete na přelomu června a července. Pochází z východní a jichovýchodní části USA.


BZ hl. m. Prahy v Troji

Věkostráz kulovitý

5. února 2015 v 12:25 | StanislavButh
Patří do čeledi laskavcovité. Rostlina je jemně chlupatá, má vstřícné listy a kulovitá výrazně barevná květenství. Je to jednoletá bylina, dá se použít do suchých vazeb. Pochází ze suchých oblastí Ameriky.


srpen, BZ hl. m. Prahy v Troji

Pelargónie

5. února 2015 v 12:18 | StanislavButh
Pelargónie (muškáty) jistě všichni znají. Patří do čeledi kakostovité a pochází z Jižní Afriky. V truhlíkách se pěstují i převislé, bohatě kvetoucí. Mají nejen výrazné květy různých tvarů, ale i různobarevné listy.
výstava pelargonií v BZ hl. m. Prahy v Troji

Malvaviskus

3. února 2015 v 10:02 | StanislavButh
Květy má zářivě červené, nikdy se úplně neotvírají. Opylují je kolibříci. Keř pochází z území od jihu USA až do Jižní Ameriky.

tropický skleník Fata Morgana, Praha

Medinila vznešená

3. února 2015 v 9:56 | StanislavButh
Rostlina pochází z Filipín. Je to keř až tři metry vysoký, listy jsou i třicet centimetrů dlouhé. Květy má růžové, červené nebo světle fialové, které tvoří až padesát centimetrů dlouhé převislé laty s velkými růžovými listeny.


skleník Fata Morgana, Praha

Podražec stromovitý

2. února 2015 v 14:26 | StanislavButh
Je to dřevina, která roste v jižním Mexiku a Guatemale. Květy vyrůstají z kmínku, jako u kakaovníku nebo u zmarliky (kauliflorie). Květy při zemi vypadají jakou houby a lákají hmyz, který na houby klade vajíčka, a tak jsou květy opylovány.


tropická část skleníku Fata Morgana, Praha - Troja


Mokrýš střídavolistý

2. února 2015 v 14:06 | StanislavButh
Vytrvává oddenkem, lodyha je hranatá, květy má drobné, žluté. Kalich je žlutozelený. Vykvétá od března, roste hojně ve vlhku, kolem potoků a v lužních lesích. Rostlina je vysoká deset až dvacet centimetrů. Patří do čeledi lomikamenovité.

konec dubna, Rejkovice

Pižmovka mošusová

2. února 2015 v 13:52 | StanislavButh
Patří do čeledi pižmovkovité. Tuto bylinu snadno přehlédnete. Kvete od března do května, je vysoká sedm až osmnáct centimetrů a květy jsou malé žlutozelené. Roste ve vlhku u potoků a musíte se zadívat, abyste ji objevili.

konec dubna, Rejkovice