Květen 2015

Údolím Klíčavy k jejím pramenům

19. května 2015 v 12:17 | StanislavButh
V neděli 17. května to s počasím nevypadalo valně, ale nakonec z toho byl krásný den v CHKO Křivoklátsko. Křivoklátské lesy skrývají hodně zajímavostí. Mně se líbila podmáčená louka, holinky nutné, s bohatou populací všivce bahenního.

Mezi stromy se objevila louka.

Kromě žlutých pryskyřníků jsou zde i bílé stařecké vlasy suchopýru.

Opravdovou vzácností je zde bohatá populace všivce bahenního.

Hezké růžové květy všivce vyniknou zblízka.

V zelené trávě se červenají květy prstnatce májového. Je to zatím u nás v této době dost častá orchidej, tedy vstavač.

Prstnatec májový má skvrnité listy a hezkou kresbu na květních lístcích.

V lese můžete najít prudce jedovaté teď kvetoucí vraní oko čtyřlisté.

V lužním lese překvapují bílé závěje řeřišnice hořké.

A nakonec trochu romantiky.

Vrch Mramor a Kodská stěna

18. května 2015 v 14:34 | StanislavButh
16. května jsme se vydali do CHKO Český kras. Z obce Liteň jsme vystoupali na vrch Mramor a potvrdili, že se zde vyskytuje ve velmi silné populaci nezelená saprofytická orchidej hlístník hnízdák. Věděli jsme, že tady také roste v Českém krasu velmi vzácná orchidej vstavač mužský, a rozhodli jsme se, že ji určitě objevíme. A povedlo se. Upozornila na sebe přímo u značené cesty svými výraznými květy. První úkol jsme tedy splnili.
Dále naše cesta pokračovala přes obec Korno do NPR Koda. Chtěli jsme vystoupat bezpečně lesem na Kodskou stěnu, kde se v ekosystému step společně se svízelem sivým, devaterníkem velkokvětým tmavým a dalšími rostlinami vyskytuje velmi vzácný a zákonem chráněný včelník rakouský. Nakonec po delším hledání jsme několik trsů objevili.
V blízkém kaňonu jsme si vysvětlili vznik pěnovcových hrázek na potoce s krasovou vodou. Do obce Srbsko nebylo daleko a brzy jsme přijeli opět do Prahy.


Populace hlístníku hnízdáku na vrchu Mramor


Hlístník nemá chlorofyl, neorovádí tedy fotosyntézu, organické látky čerpá z rozkládajícího se dřeva a opadu.

vstavač mužský

Kodská stěna

kavylová step na Kodské stěně


dokvétající včelník rakouský

pěnovcové hrázky
Pěnovec je druh travertinu. Vzniká z krasové vody, kdy se ve vodě rozpustný hydrogenuhličitan vápenatý pomalu rozkládá na nerozpustný uhličitan vápenatý.

Radobýl s kosatcem a diviznou

12. května 2015 v 10:12 | StanislavButh
V pátek 8. května jsem dobyl na Den vítězství Radobýl a současně dobil svoji chatrnou tělesnou schránku. Z Žalhostic z nádraží se vydáte po žluté a pokud budete mít štěstí objevíte porost kosatce bezlistého.

Radobýl je z jedné strany vykousnutý opuštěným lomem.

Dá se objevit teď leckde kvetoucí kosatec bezlistý.

Hezký trs snad rozrazilu rozprostřeného.

Při šplhání do svahu objevíte kavyly, kozinec bezlodyžný, modravce i boryt barvířský.

A konečně na vrcholku poklad - divizna fialová.

Z Radobýlu jsou krásné výhledy, například na Lovoš.

Pokud sejdete na druhou stranu kopce ke Knoblošce na bílé stráně, tak kromě vítodů najdete porost sasanky lesní.

Na bílých stráních je v současné době překoulenkováno koulenkou prodlouženou.

Česnekový les

11. května 2015 v 11:57 | StanislavButh
3. května, i když počasí nebylo nejlepší, jsme se rozhodli navštívit NPR Zahrady pod Hájem hned u Velké nad Veličkou. Lokalita je krásná hlavně koncem května a v červnu. Teď jsme kromě častých prvosenek a plicníků zastihli dvě orchideje, které se chystají brzy kvést.

První byl vstavač vojenský.

Druhý byl bradáček vejčitý.
Velká část účastníků se vracela do ubytovny, menšina si to zamířila k hranicím se Slovenskem a na lokalitu Machová. Já jsem šel na vrch Háj a odtud směrem na NPR Jazevčí. Nelitoval jsem, dostal jsem se do lesa, kde naprosto dominoval česnek medvědí. Na další rostliny zde místo nebylo.

Česnek medvědí má jedlé listy. Konzumují se listy mladé a syrové, nesuší se. Dá se zamrazit a využít i v zimě.

Výprava za prstnatcem

7. května 2015 v 12:12 | StanislavButh
1. května jsme se z Javorníku vypravili do NPR Porážky. V této době zde začíná kvést nizoučká orchidej prstnatec bezový. Najdete zde formu purpurovou i žlutou. Někdy, když máte štěstí, najdete křížence, třeba lososově zbarveného.


Prstnatec bezový se najde i na lokalitě Dolnoněmčanské louky a Jazevčí. V Čechách je vyhlášená lokalita na Šumavě, někdy ho objevíte i blízko Prahy.

Kobyla a Čertoryje

6. května 2015 v 15:07 | StanislavButh
2. května se počasí v Bílých Karpatech vydařilo. Dopoledne nepršelo a odpoledne dokonce svítilo slunce. Cesta autobusem z obce Javorník do obce Malá Vrbka je krátká a odtud se snadno dostanete na vrch Výzkum. Dá se posedět a jít dál směr vrch Kobyla, jak místní říkají Kobela. Na okraji lesa hezké překvapení v podobě silné populace vstavače bledého. Z našich orchidejí kvete nejdříve, je hezky statná a pevná a má husté hrozny žlutých květů. Pod Kobylou přes Vojšické louky do NPR Čertoryje je kousek. Provázet vás budou porosty hlavně prvosenky jarní a plicníku měkkého. Při zemi se drží mochna bílá. Zkrátka bělokarpatské louky jsou vždy zážitek.