Červen 2015

Tořiče

30. června 2015 v 13:17 | StanislavButh
Tořič hmyzonosný najdete v Čechách, např. na Litoměřicku, Štětsku i jinde. Ale Bílé Karpaty nabízí u Velké nad Veličkou tořiče dva, možná tři. Letos se prý po letech objevil v Bílých Karpatech tořič pavoukonosný. Já měl u Velké nad Veličkou štěstí na poslední květ tořiče čmelákovitého Holubyho. V sobotu 27. 6. jsem zde objevil také několik tořičů včelonosných. Místa kolem nich jsou od fotografů bohužel natolik zválená, že není problém je v trávě poznat.

Tořič včelonosný v trávě snadno přehlédnete.

Zblízka má krásný "límeček".

Trochu opršalý tořič čmelákovitý Holubyho má písmeno "X" nebo "H", jak chcete. Opravdu potěšil, že kvete ještě tak pozdě.

Výprava za rudohlávkem

22. června 2015 v 14:12 | StanislavButh
Rudohlávek jehlancovitý vypadá opravdu jako rudý malý jehlan, ale v Čechách se vyskytuje pouze na třech lokalitách v Českém krasu. Moravské bělokarpatské louky jsou na tom mnohem lépe. Někdy se tady louky rudohlávky jen červenají.
V sobotu 20. 6. vypadalo počasí všelijak, ale nakonec svítilo slunce a bylo fajn. Jeden deštík byl sice prudký i s kroupami, ale trval krátce a zase svítilo slunce.
Navštívili jsme obě lokality, prošli stepní trávníky a objevili dost zajímavých obyčejných i vzácných rostlin.

Černýš rolní je poloparazitická rostlina, která sice fotosyntetizuje, ale svými kořeny čerpá z jiné hostitelské rostliny vodné roztoky minerálních látek.

Na vápenci zrovna kvetly trsy rozchodníku bílého, žluté trsy patří rozchodníku ostrému.

Ve stepi rozchodník ostrý tvoří pěkné žluté koberečky.

Hezky modře kvete hadinec obecný.

Výrazně červený je jetel alpínský, který má i mnohem užší listy než jetel luční.

Třemdava bílá růžově již dokvétala. Její šťáva na kůži za slunečných dní vyvolává tvorbu malých puchýřků, které jsou bolestivé a špatně se hojí. Na tu opravdu pozor!

Žlutě kvetoucí kručinka barvířská se opravdu používala na barvení látek.

Rudohlávek v porostu omanu. Oman patří do čeledi hvězdnicovité, květy tvoří žluté úbory.Invaze prstnatce pleťového

15. června 2015 v 14:20 | StanislavButh
Díky relaci v televizi a upozornění mého kolegy jsem v sobotu 13. 6. za horkého počasí zažil opravdovou invazi prstnatce pleťového. Holínky nebyly nutné, protože slatinné louky okolo rybníka byly suché a nemusel jsem proto čvachtat ve vodě.
Kromě soukromé lokality Kolo v Bílých Karpatech jsem tolik prstnatců pleťových pohromadě neviděl. Byly jich tisíce a mezi nimi zářilo pár bílých jedinců. Je vidět, že se slatinné louky nedalo Pardubic pravidelně kosí, jinak by rákos orchideje udusil. A najdou se tady i další rostliny, ale pouze opuštění jedinci.

Jako ochutnávku této lokality jsem objevil asi čtyři kosatce sibiřské.

Následovalo pár jedinců suchopýru.

Ve větru se zde kývala žluťucha lesklá se zlatohlávkem. Byla jediná.

Trs prstnatce pleťového upozorňoval, že invaze přichází. A stalo se.Bradáčci, okrotice a vstavač nachový

10. června 2015 v 14:33 | StanislavButh
Někdy si člověk nad mapou maluje, že zrovna v této lokalitě v tento čas bude botanik štěstím bez sebe. A ono je všechno jinak. Evropsky významná lokalita je zarostlá a vzácnější rostliny se zoufale snaží přežít. Nejsou zkrátka lidi. Ale je fakt, že bradáčci jsou zde ve velkém počtu a boj s plevelem vyhrávají. Pár lilií vystrkuje ve výšce svá poupata a koncem června ukáží svou brokátově růžovou krásu. Na svahu v bučině mimo lokalitu byly ještě krásně nakvetlé okrotice bílé a jako zlatý hřeb růžový vstavač nachový. V lese byl jeden, i když nedaleko na louce jich bývají stovky.Samý bradáček vejčitý a bradáček srdčitý, abys pohledal. To je opravdu unikát, ten tady nenajdete.


Okrotice bílá, leckde již odkvetlá, zde byla ještě v plné síle a kráse.


Někdy hodně světlý (hypochromie), někdy hodně tmavý (hyperchromie), ale pořád krásná statná orchidej - vstavač nachový v lesním stínu.

Orchideje v mokru

8. června 2015 v 12:41 | StanislavButh
Černavy, podmáčené půdy, rašeliniště a slatiniště jsou teď aktuální, pokud chcete vidět další druhy orchidejí. Bohužel se leckde louka vysušuje, někdy se přemokří a pak se rozroste rákos nebo se lokalita znehodnotí minerálními hnojivy. Navíc tento rok je dost suchý, proto jsem ani 6. června na obou lokalitách holinky nepotřeboval.

V sobotu bylo sice dost horko, přesto jsme prohlédli černavu poblíž Lysé nad Labem pečlivě. Kvete zde sice hezky kosatec žlutý a kostival lékařský (fialové, červené i bílé květy), ale prstnatce pleťové lehce spočítáte. Celkem asi dvacet.
Vstavač bahenní ani jeden, ale je zde prý vzácný.
Tak honem na vlak do Kolína a odtud do Velimi. Tady snad bude situace příznivější.

Břehy hezkého jezírka hostí docela početnou populaci prstnatce pleťového.


Tak tato skupinka se povedla.
No, a tady je vstavač bahenní. Bohužel pouze jediný.


Orchideje Českého středohoří

1. června 2015 v 14:21 | StanislavButh
30. května v Českém středohoří ukázala navštívená bílá stráň, že ve vhodný čas dokáže pozornější oko nalézt mnoho botanických zázraků, které ještě nebyly zničeny. Tato opuková stráň je unikátní tím, že zde lze celkem v pohodě nalézt sedm orchidejí na malé ploše. Tak si je představme:

Stráň je sice strmá, ale po cestičkách ji snadno projdete.

Bradáček vejčitý je zde velmi hojný.

Pětiprstka si na svůj čas ještě pár dní počká.

Vstavač nachový dokvétá.

V hájku najdete ještě v plném květu okrotici bílou.

Objevují se první jedinci vemeníku dvoulistého.

Cvičené oko zdálky na stráni objeví naducané bačkůrky střevíčníku pantoflíčku.


A na závěr jsme objevili tři tořiče hmyzonosné. Paráda!