Červenec 2015

Smrkovník a kruštíci

27. července 2015 v 11:14 | StanislavButh
20. července jsem se podruhé vypravil do Přírodního parku Džbán. Vedra na chvíli pominula, pochod byl fajn, ale kytky raketovou rychlostí kvetou a odkvétají. Tam, kde byly u kruštíku růžkatého před deseti dny poupata, jsou teď plody. Nevadí, najde se něco jiného.

Na první lokalitě kvetoucích pětiprstek hustokvětých dost přibylo.

Pod některými keři se objevilo i do desítky smrkovníků plazivých.Tohle není žádný bodlák, ale pcháč bezlodyžný paradoxně s krátkou lodyhou.

Pak se člověk musí přesunout na lokalitu druhou, pokud chce ještě vidět, jak to letos vypadá s kruštíky.

Hned u cesty se objevilo pod buky několik kruštíků širolistých pravých.

Epichil, tedy takový jazýček, který na vás vyplazuje, bývá špinavě červený.

Podél potoka hlouběji v lese bylo jasné, že kruštík modrofialový teprve poupata rozvine. Ten první krásně rozkvetlý byl jediný.

Celá rostlina je naběhlá do fialova, epichil bývá barvy lila.

Výprava do Džbánu

21. července 2015 v 11:45 | StanislavButh
Rád chodím do Přírodního parku Džbán. Pár stanic za Slaným se vystoupí a pak následuje pochod, pokud zrovna nejezdíte autem, což mi připadá dost jednoduché. Člověk se docela nachodí, zajímavé kytky nejsou všude a leckdy teprve pokvetou nebo už nejsou moc pěkné, protože odkvétají nebo najdete již jen plody. A takové to bylo i 10. července. Na první lokalitu se pěšky dostanete tak za čtyřicet pět minut, ale je krásná a objevíte tam toho tolik, že se vám pak nikam jinam nechce. Kruštík tmavočervený byl odkvetlý, ale to bývá první malá oběť v tomto čase. Hned před hliništěm objevíte nakvétající a krásně vonící pětiprstku hustokvětou.

Tak za deset dní jich tu bude hezky kvetoucích aspoň patnáct jedinců.

Kruštík růžkatý měl sice také své nejlepší dny za sebou. Nějaký ještě fotogenický se ale našel.


Hodně lidí již tuto lokalitu zná, protože se dopídilo toho, že se zde vyskytuje smrkovník plazivý. Je to orchidej v ČR supervzácná a tak titěrná, že musíte pořádně zrak zaměřit na místa pod keři, aby vám neunikla. Kvete bíle a nejen květy jsou pokryté chlupy (trichomy).


Cestou na další lokalitu jsem objevil častější rostliny.

Oměj vlčí mor se opravdu používal na likvidaci vlků.

Sadec konopáč je rostlina vysoká a pokud vás berou motýli, tak se na něj slétávají ve velkém množství. Tady má zatím hodně poupat.

Na druhé lokalitě jsem čekal ještě okrotici červenou. Byla tam sice dokvétající, ale netypicky vysoké rostliny určitě potěšily.


Akce smrkovník byla beze zbytku splněná a najednou máte už všeho dost a chce se domů. Cesta vedla přes třetí známou lokalitu, kde v květnu tuto stráň zdobí velké množství vstavačů nachových. Ty byly samozřejmě odkvetlé, ale slibná je zde populace hodně chlupaté rostliny. Byla již skoro odkvetlá a jmenuje se čistec německý.


Rudohlávek a vstavač osmahlý

21. července 2015 v 11:02 | StanislavButh
Koncem června najdete v Českém krasu asi na třech lokalitách nádherný rudohlávek jehlancovitý. V Bílých Karpatech se letos vyskytoval roztroušeně na lokalitě Machová, Jazevčí i Zahrady pod Hájem. Jeho květenství tady mi připadala opravdu intenzivněji červenější než v Českém krasu. No a při sehnutí se objevil malý vstavač osmahlý letní. Vysoké rostliny najdete v lokalitě Drahy. V Zahradách pod Hájem jsem náhodou objevil tento miniaturní a dál nehledal.

rudohlávek jehlancovitý
vstavač osmahlý letní

Mečíky a lilie

14. července 2015 v 11:27 | StanislavButh
Zahrádkáři často pěstují mečíky (gladioly) a lilie. Hodně se také prodávají v květinářstvích řezané do vázy. V naší přirodě můžete ve správný čas a na správném místě najít divoce rostoucí mečíky i lilie. Jsou vzácné a zákonem chráněné, takže netrhat! Mečík bahenní abys pohledal, ale kdo hledá, najde. Lilie cibulkonosná září do daleka svými výrazně oranžovými květy. V Českém krasu se mečíky snad ani nevyskytují. Lilie zlatohlavá ano. Má brokátově růžové květy se zlatě žlutými prašníky tyčinek. Letos jsem ji fotil v Bílých Karpatech na lokalitě Machová a Jazevčí. Mečík střechovitý spolehlivě najdete v lokalitách Jazevčí nebo Dolnoněmčanské louky i jinde. Jsou nádhernými ozdobami naší přírody.

Lilie zlatohlavá (konec června, lokalita Machová)

Mečík střechovitý (konec června, lokalita Jazevčí)

Kruštík bahenní a pětiprstka hustokvětá

8. července 2015 v 11:39 | StanislavButh
V Čechách není problém najít v černavách kruštík bahenní i pětiprstku hustokvětou. Proto nepřekvapí, když koncem června po vystoupení z vlaku v Javorníku nad Veličkou je v bezprostřední blízkosti hliník, kde je lze nalézt. Na vstavač vojenský bylo pozdě, na hořec křížatý zase brzy, proto pátráme po těch dvou. Před rozhodně nemalebnou hromadou pneumatik je malý močál a hned je vidíme, kousek dál v dalších mokřadech jsou další. Kruštík je zde nejen vínově zabarvený, ale je zde i jeho zelenožlutá forma. Pětiprstky hustokvěté narozdíl od pětiprstek žežulníku mají květenství opravdu hustá, krásně voní. Pětiprstky žežulník bývají v této době většinou odkvetlé.