Srpen 2015

Výprava za šípky růže galské

31. srpna 2015 v 15:07 | StanislavButh
Po delší době jsem se přemohl někam vyrazit do terénu. Časopis Naše příroda mě nalákal na novou naučnou stezku v Přírodním parku Chlum. Chloumecký hřbet je známá archeologická lokalita s četnými nálezy šperků, mincí a zbraní z období pravěkého a středověkého. Je zde i hradiště Švédské šance. Mě ale zajímala tato lokalita hlavně z botanického hlediska. No, na jaře zde musí být krásně. Teď po těch vedrech jsou lesy na kvetoucí vzácné kytky chudé, ale najdou se v tomto předpodzimním čase obyčejné hezky kvetoucí rostliny, pěkná zákoutí s rybníčkem a hlavně na místě bývalé střelnice krásné "bílé" stráně.
Mezi běžné rostliny patří chrpa luční,

odkvetlá štětka planá,

čekanka obecná,

pcháč bělohlavý,

slézovec durynský,

zlatobýl obrovský a mnoho dalších.

"Bílé" stráně jsou na místě bývalé střelnice.V této době (29. 8.) zde vytváří souvislý porost oman vrbolistý. Mezi ním roztroušeně svítí oranžové šípky růže galské.

Na červen mám tedy úkol jet opět do Nepřevázky a vyfotit růži galskou kvetoucí. Květy jsou velké a krásně voní.
Jako malou ochutnávku nabízím růži galskou z 31. 5. z Javorníku nad Veličkou v Bílých Karpatech.Zvonovec na Ústecku

10. srpna 2015 v 11:33 | StanislavButh
Se zvonovcem liliolistým jsem zápasil asi tři roky. Je to rostlina, které v ČR hrozí vyhynutí, proto je přísně zákonem chráněná jako rostlina kriticky ohrožená. Literatura uvádí, že květe na přelomu června a července. To nemohu potvrdit. V Českém krasu jsem ji fotil začátkem srpna. Několik rostlin je zde za plotem. Jsou dost vysoké a vyvazují se.

7. 8. 2013 Český kras

Podle literatury je na Ústecku louka, kde v pozdním létě prý kvete 200 - 300 jedinců. Je to ale údaj z roku 2007. Na této louce jsem dříve fotil prstnatec májový, úpolín nejvyšší, prstnatec Fuchsův. 31. července tohoto roku jsem louku našel dost zuboženou. Objevily se ploty, invaze pcháče rolního. Přesto při brouzdání ve vysoké trávě na rozhraní ovsíkové a bezkolencové louky jsem je objevil. Byly ozdobeny svými bleděmodrými (ledově modrými) i bílými zvonky s dlouhými čnělkami. Nevěřil jsem, že kromě tohoto místa, jsou ještě někde, proto jsem už nehledal. Možná to byla chyba, na tomto místě jich bylo asi deset!31. 7. 2015 Ústecko

Kruštík Greuterův

3. srpna 2015 v 11:05 | StanislavButh
Už loni jsem chtěl v přírodě vidět a rozkvetlou fotit tuto kriticky ohroženou orchidej. Literatura uvádí, že kvete na přelomu července a srpna. V Čechách se prý najde nelépe u potůčků ve stínu listnatých lesů na Křivoklátsku na jednom určitém místě. Tak jsem to zkusil nejdříve po značené cestě, pak jsem viděl pramen a sledoval tok potůčku od tohoto pramene. Kruštík Greuterův jsem sice objevil, ale v půlce srpna již jen s plody.

14. 8. 2014

Tak jsem si na něj políčil letos v polovině července. Smůla - pouze poupata!

16. 7. 2015

Potom nastaly horké dny, proto jsem za osm dnů vyrazil do Křivoklátských lesů znova.


24. 7. 2015 Křivoklátsko