Prosinec 2015

Jmelí bílé

22. prosince 2015 v 9:28 | StanislavButh
Jmelí je poloparazitická rostlina. Je zelená, provádí tedy fotosyntézu, ale svými parazitickými kořeny (haustorii) čerpá z dřevní části cévních svazků vodné roztoky anorganických látek. Jmelí neopadává jako podobný ochmet, ten ale roste hlavně na dubech, jmelí třeba na borovici.


červenec 2013, Líský

Žluťucha orlíčkolistá

15. prosince 2015 v 14:05 | StanislavButh
Patří do čeledi pryskyřníkovité. Je vysoká čtyřicet až sto dvacet centimetrů. V nížinách je vzácná, v horách hojná. Od května do července ji můžete vidět kvést na horských nivách, ve vlhkých suťových lesích, na loukách a v pobřežních křovinách.Okvětí i tyčinky jsou fialové až bělavé. Květy tvoří husté laty.


polovina června, Šumava, Zátoň

Pachypodium madagaskarské

14. prosince 2015 v 14:39 | StanislavButh
Vytváří lahvovitý sukulentní stonek až pět metrů vysoký. Je porostlý silnými ostny v trojicích i dvojicích. Listy jsou až čtyřicet centimetrů dlouhé. Květy jsou bílé. Pochází z Madagaskaru. Často bývá tato rostlina označována jako "madagaskarská palmička", ale s palmami nemá nic společného.

skleník Fata Morgana v Praze

Hymenocallis littoralis

10. prosince 2015 v 13:30 | StanislavButh
Tato zajímavá rostlina pochází z tropické Ameriky. Vyhovují jí podmáčené půdy kolem vodních toků, snáší plné světlo i polostín, vytrvává cibulemi. Kvete velkými květy, kde v dolní části jsou tyčinky spojeny širším blanitým lemem (pakorunka).

22. listopad 2015, Fata Morgana v Praze

Ibišek korálový

3. prosince 2015 v 12:00 | StanislavButh
Je to tropická rostlina. Dá se u nás pěstovat jako pokojová. Keř může být vysoký až dva a půl metru. Květy jsou hluboce dřípené, korálově až oranžově červené. Tyčinky srůstají ve velmi dlouhou trubku, kterou prorůstá pestík. Pochází z tropické východní Afriky.

listopad 2015, Fata Morgana

Ibišek Grandidierův

3. prosince 2015 v 11:29 | StanislavButh
Je to neopadavý listnatý keř z čeledi slézovité. Kvete červeně od listopadu do března.Pochází z Madagaskaru.


listopad 2015, Fata Morgana

Líbenka velkokvětá

1. prosince 2015 v 13:46 | StanislavButh
Eucharis grandiflora (líbenka velkokvětá) roste v Amazonii. Vytrvává cibulemi. Vykvétá bílými velkými (průměr asi 7 cm) a vonnými květy. Svou pakorunkou uprostřed květu připomíná narcisy. Pěstuje se i jako pokojová rostlina, zahradníci ji pěstují hlavně k řezu. Patří do čeledi amarylkovité.

22. 11. 2015 Fata Morgana

Kasie úzkolistá

1. prosince 2015 v 13:28 | StanislavButh
Pokud v Praze navštívíte skleník Fata Morgana mimo výstavy motýlů a orchidejí, budete mít dost prostoru a klidu k pozorování a focení rostlin a živočichů.
V první části před vstupem do štoly může vidět vytrvale kvést košatou dřevinu. Je to Senna pallida nebo-li kasie úzkolistá. Patří do čeledi sapanovité a ta je příbuzná s čeledí bobovité (hrách, akát, jetel atd.). Tuto příbuznost prozrazují složené listy a plody lusky. Květy má žluté. Všechny druhy (asi 530) rostou většinou v tropech. Tento druh roste v Mexiku.


22. 11. 2015 Fata Morgana