Leden 2016

Suchopýr pochvatý

27. ledna 2016 v 14:00 | StanislavButh
Patří do čeledi šáchorovité. Na vrcholu lodyhy je jediný klásek, rostlina tvoří trsy (bulty). Listy mají vzhled sítiny. Má výšku dvacet až osmdesát centimetrů. Roste ve vyšších polohách v rašeliništích.

Šumava, Zátoňsko

Pstroček dvoulistý

27. ledna 2016 v 13:53 | StanislavButh
Patří do čeledi konvalinkovité. Je vysoký pět až dvacet pět centimetrů. Květy jsou bílé a objevují se v dubnu a květnu. Roste v lesích. Zatím je hojný.

Šumava, Zátoň, začátek června

Kociánek dvoudomý

22. ledna 2016 v 13:27 | StanislavButh
Tato drobná zajímavá rostlinka patří do čeledi hvězdnicovité a je to druh silně ohrožený (C2). Je vysoká sedm až třicet centimetrů, kvete v květnu a červnu. Samičí květy jsou nitkovitě trubkovité a světlejší, samčí trubkovité, růžové až načervenalé. Roste v lesních lemech a na okrajích cest. Já jsem kociánek fotil u lesa hned u frekventované silnice.červen, Šumava, Zátoň

Plavuň pučivá

18. ledna 2016 v 14:46 | StanislavButh
Plavuně byly v prvohorách v karbonu stromy a v močálech z jejich těl za nepřístupu vzduchu postupně vznikalo černé uhlí. Z této doby je známý Lepidodendron. V současné době na Zemi se stromovité plavuně již nevyskytují. Beze zbytku vyhynuly. Zachovaly se pouze byliny. V ČR roste plavuň vidlačka a plavuň pučivá. Plavuň pučivá má výtrusnicové klasy přisedlé a jednotlivé. U vidlačky jsou stopkaté a většinou po dvou. Plavuň pučivá je vysoká maximálně čtyřicet centimetrů. Roste v lesích na kyselých půdách v podhůří a horách.

červen, Boubínský prales, Šumava

Zvonečník černý

13. ledna 2016 v 13:26 | StanislavButh
Patří do čeledi campanulaceae (zvonkovité). Rostlina je vysoká maximálně 50 centimetrů, kvete v květnu až červenci a květy jsou černofialové. Roste hlavně na loukách a ve světlých lesích.


červen, Šumava, Zátoň

Podbělice alpská

11. ledna 2016 v 14:53 | StanislavButh
Patří do čeledi hvězdnicovité, listy má v přízemní růžici, květy vyrůstají v červnu až v srpnu a jsou špinavě fialové. V horách se vyskytuje hojně.


červen, Šumava, Zátoň

Vrchy u Mořinky

8. ledna 2016 v 13:32 | StanislavButh
Na konci prosince bylo počasí opravdu jak na jaře. Příroda v Českém krasu se nijak zvlášť neprobouzela, ale rozhodnul jsem se trochu rekognoskovat místo, kde se údajně vyskytuje populace vstavače kukačky začátkem května. V Českém krasu se uvádí úpatí Tobolského vrchu v počtu dvou až pěti. Na loučce u Mořinky v lese vrchu Skalice (Čabrak) má být populace početnější. Satelitní mapa ukazuje louky dvě, prověřil jsem tu menší. Zřejmě jsem trefil hřebík na hlavičku, ale to se uvidí začátkem května, protože loučka byla pokosená a tráva pohozená k zetlení v okolním lesním porostu. A to leccos pro botaniky elévy v terénu signalizuje. Navíc na přilehlém vršku je hodně pěkný porost jalovce obecného.


oranžový lišejník, zřejmě terčovník zední

Že by hezký trs lišejníku dutohlávky?

Jalovec obecný má rád slunce. Letošní sucho ho nijak nepoznamenalo.

Některé keře byly obsypány zdužnatělými šišticemi vzhledu bobulí. Jehlice vyrůstají v trojčetných přeslenech a jsou hodně pichlavé.

A toto je ta loučka. Na jaře se uvidí, jak to s tím vstavačem kukačkou tady je.

26. prosinec 2015

I v prosinci kvetou

5. ledna 2016 v 15:13 | StanislavButh
Konec prosince připomínal jaro, proto jsem se vypravil do Botanické zahrady v Troji. Některé cizokrajné rostliny touto dobou ve své domovině kvetou, jiné zlákalo slunce a teplo.

Vypadá jako vřes, ale je to vřesovec pleťový.

Kdoulovec si pospíšil, kvete na jaře.

Jasmín nahokvětý takto brzy většinou kvete každý rok.

Přes zimu kvete i kalina vonná a voní opravdu výrazně a příjemně.

Je normální, že kvete i zimolez Purpusův. Také jeho květy krásně voní.

Podle mě si zákula japonská (plnokvětá forma) opravdu velmi pospíšila.

U tohoto nízkého keříku váhám. Podle baňatých květů by to mohla být planika. Některé její druhy kvetou rovněž u nás v zimě.

27. prosinec 2015