Únor 2016

Další poslové jara

15. února 2016 v 14:35 | StanislavButh
Při poslední návštěvě Průhonického parku jsem fotil další posly jara.

Kalina vonná kvete bíle i růžově, je to asijský keř a voní opravdu nádherně. Roste i uprostřed Prahy na Karlově náměstí.


Dalším exotem je íránská parocie perská. Pěstuje se kvůli na podzim nádherně vybarveným listům. Květy jsou sice malé, ale zblízka dost zajímavé.

Brzy na jaře kvetou různé druhy čemeřic.

Ze spadaného suchého listí vykukují krokusy (šafrány).

Z jižní Evropy pochází talovín zimní.

únor 2016

Průhonické vilíny

8. února 2016 v 14:39 | StanislavButh
V sobotu 6. února počasí jarní a co na to příroda Průhonického parku? Kromě několika otužilců je to hlavně o vilínech. V těch se sice moc nevyznám, ale na podzim fotím vilín virginský. V předjaří rozkvétá vilín měkký a jeho kříženec s vilínem japonským, a to je krásný vilín prostřední s množstvím odrůd. Nejvíce se mi líbí velké střapaté květy. Základní barva je žlutá, ale v Průhonicích najdete světle i tmavě žluté, oranžové a červené. Na fotkách posuďte sami.

vilín měkký


Následují zřejmě odrůdy vilínů prostředních. Ale nemusí nás to trápit, jsou to krásně kvetoucí asijské vilíny.


Tento vilín úspěšně porůstá lišejník terčovka. Stromku neškodí, žádné živiny z něho nečerpá, jen ho využívá jako podložku při cestě za světlem. Zřejmě ale stromku do jisté míry omezuje dýchání.

Český kras na konci ledna

2. února 2016 v 14:23 | StanislavButh
Jít na konci ledna ze Srbska mezi vrchy, vršky a kopce Českého krasu, není o zelené přírodě. Vesměs listnaté stromy stojí nahé a při nárazech větru se kývají a vydávají vrzavé zneklidňující zvuky. Pohledy za slunečného počasí ale teď žádné listí nestíní a jsou krásně vidět skály a zatím mrtvé stepi na úbočích kopců.

Cesta ze Srbska může začít výstupem na vrch Chlum, do kterého se zakousl dnes opuštěný vápencový lom.

Na Chlumu najdete náhorní plošinu, kde na jaře kvete koniklec luční český a trsy žlutě svítících hlaváčků jarních.

Na poli je již zelené moře brukve řepky olejky. Najdete zde i zajímavý pryšec kolovratec, hluchavku nachovou a další plevelné rostliny.

Napravo přes pole brukve je botanicky velmi zajímavá a ceněná Velká hora.

Bučina a doubravy jsou bez listí. Suché listí šustí, půda je vlhká a z listí stydlivě vykukují listy jaterníku podléšky a kopytníku evropského.

Bubovický potok je takřka bez vody. Na jeho břehu po sněženkách a bledulích samozřejmě ani památky, o lýkovci jedovatém ani nemluvě.

Bezzásahová území jsou i v této době velmi romantická. Trouchnivějící kmeny stromů se pomalu rozpadají a jejich těla pokrývají kabáty z krásně zeleného mechu. Slunce se kloní k západu a kolem neslyšně přeletí sova. Je čas vrátit se do civilizace.

29. 1. 2016