Duben 2016

Konec dubna v Českém krasu

25. dubna 2016 v 14:46 | StanislavButh
Koncem dubna v Českém krasu zmizely koberce jaterníků a nasněžila na mnoha místech sasanka hajní. Co se tady objevilo nového?

Podle bělavé ostruhy by to mohla být violka Rivinova.

Ptačinec velkokvětý dokáže vytvořit bílou závěj.

Rozsáhlé porosty někde tvoří kyčelnice cibulkonosná. Na stonku vytváří jedlé pacibulky, kterými se vegetativně rozmnožuje.

Tady je kyčelnice zblízka.

Žlutě teď kvete

janovec metlatý,

pryskyřník zlatožlutý,

pryskyřník kosmatý,

hlaváček jarní a

tařice horská. O tařici skalní ani nemluvě.

V lesích najdete hojný hrachor jarní (hrachor lecha).

Barvu květů způsobují antokyany, které mění barvu podle pH.

Hrachor panonský chlumní najdete teď v silné populaci na vrchu Chlum.

Fotografové se zřejmě nejvíce těší na naše orchideje. Takto nakvétá u lomu vstavač nachový.

23. 4. 2016 Z Řevnic do Srbska

Kosatec nízký

18. dubna 2016 v 13:45 | StanislavButh
Konečně jsem na Řípu objevil- naštěstí před hamtaly- dobře utajenou populaci kosatce nízkého. Zda je tady jeho výskyt původní, o tom se pochybuje. Krásné populace jsou na jižní Moravě, ale ta na Řípu opravdu potěší. Byl jsem zde poprvé před čtrnácti dny a myslel jsem, že jsem ho objevil, ale ty listy, jak vidíte na snímku, jsou tulipánu zahradního, kterého sem zavlekl nějaký zkrášlovatel přírody.

No vidíte - tulipán na Řípu.

Rozhodl jsem se tedy hledat na nějaké hraně. Nejdřív se nedařilo a pak stačilo zvednout hlavu a byly objeveny.

Kosatce nízké byly zatím hlavně se žlutými květy. Dokonce napravo snímku vidíte pár bílých. Tmavě fialové kvetly také, ale více jich zřejmě bude tuto sobotu, protože mají hodně poupat.


16. 4. 2016 Říp

Stepi Českého krasu

11. dubna 2016 v 14:39 | StanislavButh
9. 4. jsem se vypravil nejen do stepí NPR Karlštejnsko v Českém krasu. Ze Srbska kolem Bubovického potoka se jde lužním lesem. Koberce jaterníků podléšek jsou skoro pryč, ale nastoupily jiné rostliny.

Pod stromy byly k nepřehlédnutí trsy podbílku šupinatého, úplného parazita, který čerpá z dřeviny roztoky organických látek.

U vyschlého Bubovického potoka najdete výrazné porosty mokrýše střídavolistého.

Kromě sasanek, šťavelů, kyčelnic a další hájové květeny zde nejvíce roste a kvete dymnivka dutá. Má kalně červené až fialové a bílé květy.

V několika stepích můžete obdivovat zdálky výrazně žluté květy hlaváčku jarního. Patří do čeledi pryskyřníkovité a je jedovatý. Kozy, které zde v minulých letech spásaly místo kosení trávu, ho přehlížejí a ještě kopýtky rozrušují travní drny.

Ve stepi najdete i první rostliny koniklece lučního českého. Patří také do čeledi pryskyřníkovité a květy jsou tmavě fialové.

9. 4. 2016 NPR Karlštejnsko

Výprava na horu Říp

4. dubna 2016 v 14:54 | StanislavButh
2. 4. jsem za třicet minut dojel autobusem z Holešovic do obce Mnetěš. Proč? Blíží se totiž období, kdy pokvete kosatec nízký. Nádherné fotky se pořizují na Pálavě, u Čejkovic i jinde na Moravě. V Čechách abys pohledal. Odborná literatura uvádí lokalitu Říp a Kalich u Třebušína. Zvítězil Říp. Musíte se ovšem vyhnout davům, které na vrchol směřují v rámci svých rodinných výletů s dětmi a pejsky. Listnáče ještě své listy nemají, proto pod nimi najdete hlavně orsej jarní.


orsej jarní

Na vrcholu Řípu v travním porostu jsem objevil žluté květy zřejmě křivatce vstřícnolistého.
Doleva a doprava pod Pražskou vyhlídkou jsou pro botaniky zajímavá suchomilná rostlinná společenstva. Mezi kameny skalek kvetou mochny písečné.

mochna písečná

Výše pod stromy jsou krásně modré trsy violky lesní.

violka lesní

No a ten kosatec nízký se také najde, ještě nekvetoucí. Jestli je zde porost původní nebo do těchto míst byl vysazen, je otázka.

2.4. Mnetěš, Říp