Listopad 2016

Fata Morgana v Praze

29. listopadu 2016 v 14:13 | StanislavButh
Někdy není čas, nálada a hlavně peníze, ale doporučuji aspoň jednou zažít tropy na vlastní kůži. Ovšem pokud chcete, můžete v Praze kromě pondělí zažít tropy, a nejen je, ve skleníku Fata Morgana v Troji. Vstupné sice není lidové, ale ve skleníku najdete polopoušť, podzemní štolu, která Vás zavede ke sladkovodním jezírkům, tropický deštný les a horský mlžný les se stolovou horou. Pokud chcete ticho, tak tady si ho neužijete, zvuky tropického lesa jsou cvrčivé, skřehotavé i hýkavé. To ale k tomuto ekosystému patří. Něco málo jsem vyfotil, tak pokud chcete, zažijte delší čas v teple tropů za 150,- Kč pro dospěláka.

V ekosystému polopoušť najdete hlavně sukulenty, některé kaktusy, epifyty, aerofyty, stromky a keře. Vytrvale kvete Senna pallida se žlutými květy.
Další keř, který zde bohatě kvete, je Dombeya burgessiae z čeledi slézovité. Ta roste v savanách Madagaskaru a východní Afriky.


Štola Vás zavede kolem slepých jeskynních rybek pod hladinu tropických sladkovodních jezer. Je zde spousta hbitě plavajících ryb a rybek. K focení se hodil trpělivý, zvědavý a nebojácný kančík červenohlavý.


Po opuštění štoly se dostanete do tropického deštného lesa. Corytoplectus schlimii sice již odkvetl, ale zajímavé jsou zdužnatělé červené kalichy s tmavými plody.


Na jedné květině spokojeně obědvala mnohonožka.


Ibišky hodně lidí pěstuje doma v pokoji. Většinou mají rudé květy. Tady byla barva dost jiná.


Nádherné byly podražce, například Aristolochia tricaudata nebo A. arborea.

Aristolochia tricaudata

Aristolochia arborea

Etlingera elatior (etlingera vyšší) bývá dva až šest metrů vysoká. Patří do čeledi zázvorovité a květy má sdružené do velkých hlávek. Nádhera!Orchideje zde zářily výraznými barvami, já vybral tu nejméně výraznou.


Určitě se Vám bude líbit kvetoucí Gloriosa superba (gloriosa nádherná). Pokud seženete semena, tak se prý doma dá jednoduše vypěstovat brzy kvetoucí rostlina.


Pro horský mlžný les jsou typické masožravé rostliny. Mně připadala fotogenická tato láčkovka.


18. 11. Fata Morgana - Troja

Listopad v botanické zahradě

22. listopadu 2016 v 11:27 | StanislavButh
V české přírodě je v listopadu leckde šedivo, květy skoro žádné, listí mnohde spadané, snad zelené tuhé jehlice jsou zajímavé, ale zřejmě jen u některých stromů nebo keřů. V Botanické zahradě hlavního města Praha v Troji je situace o něco lepší, protože některé exotické dřeviny kvetou a jejich květy omamně voní, jiné mají plody zajímavých tvarů nebo zářivých barev.

Kvete a voní asijská kalina vonná a vydrží jí to hodně dlouho.


Dále kvete středomořská planika obecná.


Anilinovou fialovou barvou se chlubí krásnoplodky. Ať je to krásnoplodka Bodinierova nebo japonská, už zdálky jsou k nepřehlédnutí.
Zajímavé plody vzhledu malin má kudránie tříhrotá.


Chuť k jídlu určitě povzbudí rozmarýn lékařský.


Atraktivní jsou stále některé trávy, sice odkvetlé, ale ozdobné a zajímavé, jako například ozdobnice čínská.


Ve Středomoří najdete stále cypřiše vždyzelené s buclatými šišticemi.


Cedrů je ve Středomoří pomálu. Byly káceny pro trvanlivé dřevo na stavbu lodí. Dnes je můžete vidět třeba na Kypru, v Maroku i jinde.


V Národním parku Sequia v USA jsou sekvojovce obrovské vysoké asi sto metrů. U nás v Ratměřicích dosahují čtyřiceti metrů. Tady v botanické zahradě jsou nižší, ale přesto krásné stromy.


18. 11. Praha - Troja

Africké fialky kvetou

9. listopadu 2016 v 11:44 | StanislavButh
Do terénu se mi moc nechce, i když svítí slunce, ale je docela chladno. Tak aspoň něco kvetoucího za oknem. Jsou to oblíbené fialky, které hýří různými barvami a tvary květů, ba dokonce i listů. Pokud máte okno na východní straně, budete je zalévat zespodu a vodou budete šetřit, máte vyhráno. Nesnáší prudké slunce a přemokření. Navíc se docela snadno pěstují z listových řízků. Tak se chlubím:9. 11.

Neživý "mech"

9. listopadu 2016 v 11:30 | StanislavButh
Někdy se stává, že v chemické laboratoři vznikne cosi, co vypadá jako rostlina a jsou to z roztoku na okně pomalu vzniknuvší krystaly. Tyto krystaly chloridu měďnatého mně připomínají mech. Sice barva mechově zelená není, ale jako mech podle mě vzhledově vypadají. Posuďte sami.
9. 11.

Výprava k Padrťským rybníkům

1. listopadu 2016 v 15:03 | StanislavButh
K Padrťským rybníkům z obce Teslíny vedou dobré cesty, i cyklostezky. Okolí Dolejšího Padrťského rybníku sice ještě není zbaveno nevybuchlé munice, ale kolem Hořejšího už ano. Mezi rybníky je hráz, po které se dá pohodlně přejít z jedné strany na druhou.

Z obce Teslíny jsem se koncem října vydal po zelené. Bylo oblačno, ale nepršelo, taková podzimní nostalgická příroda.
V jehličnanech krásnými barvami zářily vzrostlé buky.


Cesta trvala asi hodinu rychlejší chůzí po cestách, které pouze někde zdobily oranžové kaluže vody od sloučenin železa.


Kytky odkvetlé, i ta přeslička lesní byla zplihlá.


Fotogeničtější mi z hráze připadal menší Dolejší Padrťský rybník. Okolí kolem prý připomíná Skandinávii. No, posuďte sami. Chvílemi svítilo i slunce, proto fotky jsou snad trochu lepší a zajímavější.


Na hrázi mezi rybníky byl dobrý rozhled. Rybníky byly sice vypuštěné a vylovené, ale pokud si nezapomenete dalekohled, můžete pozorovat vodní ptáky i dravce.


Nějaká kytka se sice ještě našla, ale bylo to pouze pár trsů kakostu smrdutého. Hezky kvete.


V lese se zajímavě vyjímal trs trávy bezkolence modrého.


Místy byla hojná muchomůrka červená, která v zeleném mechu vypadala zvláště atraktivně.


Hodně se v Brdech vyskytují lišejníky a mechy. Tento druh lišejníku by mohla být terčovka.


Mech byl zřejmě dvouhrotec.


Známé jedlé houby už zřejmě nerostly. Objevil jsem starší plodnice pýchavky.


Zřídka se zablýskly plodnice kuřátek.


27.10. Teslíny - Padrťské rybníky