Prosinec 2016

NPP Borečský vrch

19. prosince 2016 v 14:12 | StanislavButh
V prosinci na velké výpravy do terénu počasí moc není. Na sobotu 17. 12. pro Režný Újezd hlásili jasno. To jasno bylo určitě někde na horách. Okolo vrchu Boreč bylo těžce zataženo, klasická inverze. Do Lovosic se dostanete rychlíkem z Prahy za hodinu a odtud autobusem do Režného Újezdu za patnáct minut. Po značené stezce začnete kolem studánky vystupovat vzhůru.

Hned v lese zaujmou sutě na příkrých svazích s břízami.


Díky vlhkému vzduchu jsou kmeny krásně porostlé mechy. U skalek rostou kapradiny. Na snímku je světle zelený mech zřejmě rokytník a kapradina osladič obecný.


Osladič obecný má zespodu listů krásně výrazné kupky výtrusnic.


Trouchnivějící větve a kmínky ozdobilo snad vlčí mléko.


Proč jít ale v zimě na Boreč, je hlavně kvůli ventarolám. Vrcholek kopce obsahuje pukliny, ze kterých proudí v zimě teplý vzduch až o 20°C teplejší než mrazivý vzduch okolní. Ventaroly "kouří", ale sopečná činnost to není. Úpatí kopce nasává do puklin vzduch a ten se uvnitř tohoto puklinatého trachytového magmatického tělesa ohřívá a na vrcholu kopce proudí ven. Proto kolem těchto ventarol kondenzuje vodní pára, rozrůstají se mechy i vzácná středomořská játrovka borečka vzácná. Tu jsem bohužel nenašel. Vlhký vzduch také zdobí jako jinovatka okolní keře, listy a plody.


Boreč je zajímavý i během vegetační sezóny. Vyskytuje se zde prý koniklec otevřený, hvozdík pyšný, kosatec bezlistý i lomikamen trsnatý. Určitě se o tom půjdu přesvědčit.

17. 12. NPP Borečský vrch (Režný Újezd u Lovosic)

Fuchsie Magellanova

16. prosince 2016 v 12:20 | StanislavButh
U nás v listopadu kolem silnic nekvete nic. V Irsku je nádherná Sky Road. Kolem této silnice, která vede kolem mořského pobřeží leckde rostou souvislé porosty fuchsií. I v listopadu zde kvetou, bohužel u nás by zimu nepřežily. Naše babičky je často pěstovaly, ale i dnes jsou specialisté, kteří pěstují pouze je a pořádají výstavy, hlavně v zámcích, těchto nádherných původně mexických rostlin v mnoha a mnoha odrůdách.
listopad, Sky Road, Irsko

Botanická zahrada v Oxfordu

15. prosince 2016 v 14:36 | StanislavButh
Když je venku lezavo, pošmourno a zima, často není nutkání jít někam do přírody, něco vidět a za hrozných světelných podmínek jako amatér fotit. Tak jsem zašmátral ve starších fotkách z minulých let a připomněl si krásnou přírodu na cestě po Skotsku, Irsku a Severním Irsku. Počasí sice v listopadu nebylo nic moc, našly se ale i slunečné dny a navíc přímořské klima a Golfský proud umožní vegetaci rostlinám, které by u nás zimu nepřežily.
Po cestě do Irska byla nutná zastávka v Oxfordu. No klasika, památky a spousta volného času, aby si řidiči odpočinuli po jízdě z Prahy. Na vyplnění volného času jsem zamířil do místní botanické zahrady, prošel skleníky a venkovní expozice. Leccos se dalo obdivovat. Dřeviny a byliny mohutné, plné vody a měly ještě krásné květy i plody.

Tak, co se mi líbilo? Určitě zaujal jeřáb Sargentův s krásnými velkými malvicemi (jeřabiny).Pampovou trávu (Cortaderia) určitě znáte z vašich zahrádek. Tady byla obzvlášť fotogenická.


Nádherně bílá musela být v květnu davidie listenová. V Průhonickém parku roste a opravdu vypadá zajímavě. Jako by ji někdo poházel bílými kapesníky. Teď měla plody.


Bylo by toho určitě mnohem víc, ale nechci s tím unavovat. Poslední rostlina, která zde ještě kvetla, byl latnatec. Hustý keř s krásnými modrofialovými květenstvími.listopad, ano, čas letí, psal se rok 2006, Oxford

Schlumbergera truncata

5. prosince 2016 v 15:06 | StanislavButh
Schlumbergera truncata (Zygocactus truncatus) je znám pod lidovým názvem "vánoční kaktus". Pochází z tropických oblastí Brazílie a pokud je správně pěstován, ohromí záplavou květů v zimě okolo Vánoc. Nejčastěji kvete červenofialově, ale i červeně, růžově a bíle. Kaktusy na snímcích jsou umístěny v chladné a světlé chodbě. Zde nasadily poupata a budou dlouho kvést. Patří mezi epifyty, proto je v přírodě najdete přichycené svými kořeny na větvích stromů, které využívají jako podložku.5.12.