Leden 2017

Kurkumovník

17. ledna 2017 v 15:36 | StanislavButh
Květenství kurkumovníku se u nás někdy prodávají v květinářstvích pod názvem thajský tulipán. Roste tedy v Asii ve vlhkých a horkých tropech, u nás ve skleníku, ale dá se prý pěstovat i v doma v pokoji.Kurkumovník se hlavně pěstuje kvůli oddenkům, ze kterých se získává žlutý prášek kurkuma.


Kurkuma (koření) obsahuje kurkumin, přírodní žluť, pro člověka neškodný žlutý prášek E 100. Nahrazuje šafrán, je součástí koření kari a mnoho potravin se jím barví. Jako hlavní vývozce je udávána Indie.
V laboratoři chemie se jednoduchým pokusem zjišťuje, že kurkumin se mnohem lépe rozpouští v oleji než ve vodě.
Do zkumavky se dá půl malé lžičky kurkumy, přidá se voda a směs se protřepá. Kapalina zežloutne a kurkuma pomalu sedimentuje na dně zkumavky. Potom se přidá trochu oleje a asi dvě minuty se obsah zkumavky protřepává. Po několika minutách klidu je vidět žlutě zbarvená vrstva oleje a pod ní téměř bezbarvá vrstva vody. Podobně se kurkumin chová v benzinu, ale ten si do jídla kapat nebudeme, že ?
17. 1. 2017

Chlorofyly

6. ledna 2017 v 12:03 | StanislavButh
Člověk rád vzpomíná na podzim, kdy se chlorofyly (zelená barviva) rozkládají u většiny rostlin. Listy pak nabývají pestrých barev od žluté přes oranžovou po červenou, hnědou a další barvy. Do té doby byla tato další rostlinná barviva maskována (překryta) chlorofyly.

Javor dlanitolistý se v Dendrologické zahradě v Čestlicích pomalu zabarvoval do červena.


Tisovec dvouřadý u Černého rybníka v této zahradě začínal mít oranžové až rezavé jehličí. Z našich jehličnanů je opadavý modřín.


Javory, buky a další dřeviny se pyšní mnoha odstíny žluté.


Doma také u pokojových rostlin staré listy zežloutnou, uschnou a odstřihneme je.


Ve školní laboratoři se dá udělat jednoduchý experiment. Zelené listy, např. muškátu, se rozetřou v lihu a zelený extrakt se nalije do zkumavky, do které se přidá trochu čistého benzínu. Potom je nuné aspoň pět minut intenzivně třepat a třepat. Pak se umístí zkumavka do stojanu a nechá se v klidu. Protože chlorofyly jsou lépe rozpustné v benzínu, "přejdou" z lihu do bentínu a odhalí se žlutá barviva, která jsou chlorofyly překryta.


6. 1. 2017