Únor 2017

Začíná jaro

27. února 2017 v 11:52 | StanislavButh
Nevím, že by kvetení růže za oknem signalizovalo jaro, ale slunce a celkem příjemné teploty začínají probouzet přírodu mimo okno. O tom se člověk může přesvědčit mezi domy v Praze, třeba v botanické zahradě.


Mimo Prahu bude určitě chladněji, takže vidět předjarní otužilce chce ještě čekat a mít trpělivost. V Botanické zahradě Na Slupi překvapí velký počet kvetoucích talovínů zimních. V naší přírodě je nenajdete, pochází z jižní Evropy.Jinak nesměle začínají kvést sněženky a bledule.


Jediným velkým květem se zde chlubí čemeřice černá.


Z našich dřevin kvete líska obecná. Na snímku jsou samčí jehnědovitá květenství.


Z amerických dřevin mě zaujal vilín jarní,


z asijských (Čína) zimnokvět časný.


Globální oteplování svědčí aspoň někomu. Ten někdo je araukárie (blahočet), která je doma na jižní polokouli. U nás přes zimu namrzala, ale teď se jim začíná dařit.


25. 2. BZ Na Slupi, Praha 2

Zima v kádince

22. února 2017 v 11:24 | StanislavButh
Naštěstí sníh již mizí, ale zimní atmosféra se dá vytvořit i doma v kádince. Zelené smrkové větvičky se postaví do vysoké kádinky na dně s kyselinou benzoovou. Při opatrném zahřívání vznikají bílé páry této kyseliny (sublimuje) a po jejich chladnutí okolním vzduchem přecházejí na pevnou látku (desublimuje), která se jako "jinovatka" usazuje na jehličí a vytváří iluzi zimy.


22. 2.