Březen 2017

Šafrán bělokvětý

29. března 2017 v 11:24 | StanislavButh
Obec Lačnov se teď pyšní masivním výskytem kvetoucího (hlavně fialově) šafránu bělokvětého. Pronikl k nám z Alp, je to tedy alpský migrant. Jeho přirozený výskyt je zřejmě hlavně na Šumavě. Jinde (u Kytlice, v Krkonoších ... ) se asi jedná o výsadbu člověkem.
V sobotu 25. 3. jsem se vydal poněkud blíže, a to do obce Slunečná, kde je kostel a u něho PP Farská louka, kde podle Českolipského zpravodaje měl teď kvést šafrán bělokvětý. Najít sobotní spojení byl trochu oříšek, ale nakonec jsem zvolil cestu autobusem do České Lípy a odtud opět autobusem do Volfartic. Odtud vede cesta přes kopec lesem do obce Slunečná. Za hezkého počasí to byla příjemná cesta.

Cesta vedla nejdříve přes potok do kopce. Odtud se otevíraly hezké výhledy na obec Volfartice s kostelem.Pak se dostanete na cyklostezku a pokračujete po ní doprava. Vrby jívy stále ještě kvetou a nabízejí včelám svůj nektar.


Potom se dáte opět do kopce a trochu blátivou cestu lesem. Přes cestu vytvářejí překážku pruty janovce metlatého.


Kromě jednoho lýkovce jedovatého jsem objevil ve vlhku pod ostružinovými větvemi plicník tmavý.


Blízko potoka byla silnější populace mokrýše střídavolistého.


Kvetla i bažanka vytrvalá, která má ráda půdy bohaté dusíkem. Je to tedy nitrofyt.


Krátká cesta vede z lesa na silnici a po ní kousek doprava a jste u cíle. Na samotné Farské louce moc šafránů nebylo, stěhují se totiž za plot. Zkrátka přírodě se moc poroučet nedá a migrant migruje. Rostliny zde prý vysadil v roce 1860 místní farář.
Na loučce najdete také prvosenku vyšší, která teď začíná kvést. Vrchol kvetení přijde později.


U plotu jsou porosty sasanky hajní. Mě ale zaujala volně přístupná zahrada u starého domu, kde pod ovocnými stromy byly kvetoucí bledule jarní a začínají zde také kvést narcisy.


Na zpáteční cestě jsem si u zděného mostu pod cyklostezkou všiml, že ze spár mezi kameny, kde je ztvrdlá omítka, vyrůstají trsy kapradinky sleziníku routičky. Ta má zase ráda vápník, je to kalcifyt.

25. 3. Česká Lípa, Volfartice, Slunečná

Koda v polovině března

27. března 2017 v 14:02 | StanislavButh
V polovině března moc květů v NPR Koda nečekejte, ale dost světla pod zatím neolistěnými listnáči způsobí, že krasové jevy jsou ve srovnání s pozdější zelenou džunglí rozhodně zřetelnější.
Tradičním cílem cesty může být výstup na Kodskou stěnu.


Cesta vede kolem Kodského potoka, kde se vytvořil vodopád.


Na lávce přes potok jsou zřetelně vidět hrázky, které vznikly vysrážením pěnovce (travertinu) z krasové vody.


Poblíž ve vlhku kvetoucí sněženky zřejmě "utekly" ze zahrádek chatařů.


Potom vyšplháte ke sportovnímu hřišti a cestou se modrají jaterníky podléšky.


Někdy se najdou sytě růžové, ale i bílé.


Na Kodské stěně pravý botanický ráj teprve nastane. Zatím hezky kvete ostřice nízká.


Dále jsem zde zastihnul kvetoucí osívku zřejmě kulatoplodou.


Objevují se první kvetoucí koniklece luční české.


Samozřejmě v této době kvete žlutě dřín jarní.


Pokud máte čas, můžete při zpáteční cestě na druhé straně Kodského potoka překonat Strmou rokli a nakouknout do Císařské rokle.


17. 3. CHKO Český kras, NPR Koda, Srbsko

Hroznětínská louka a olšina

24. března 2017 v 13:35 | StanislavButh
16. 3. cestou z Velké olšiny jsem se zastavil u Hroznětínské louky a olšiny. Zatím jsem zde byl dvakrát, ale nelitoval jsem. Od silnice olšina vypadá nenápadně.


Stačí ale sejít dolů k potoku. Tady jsou koberce bledulí, které voní, a na nich bzučí spousta včel.


16. 3. Leština u Světlé

Velká olšina

22. března 2017 v 11:11 | StanislavButh
Přes Kolín do Leštiny u Světlé, to také není daleko. Vlak cestu zvládne asi za devadesát minut. Kromě Hroznětínské louky je dobré nejdříve zamířit do smrkového lesa, kde kolem malého potoka je olšina s koberci bledulí. Místo uvnitř lesa je opravdu romantické a podle mapy se celkem dobře najde. Je hned u cesty.

Před vstupem do lesa jsem se nejdříve vydal k rybníku. Olše lepkavá kvete a dají se vidět i loňské zdřevnatělé samičí šištice.


Pak jsem se orientoval podle mapy a uvnitř lesa opravdu olšinu s bledulemi objevil.


Jeden větší kámen v potoku pokrýval mech pramenička, který signalizuje (bioindikátor), že potok je zatím ještě hodně čistý.


16. 3. Leština u Světlé

Šebínský les

20. března 2017 v 16:07 | StanislavButh
11. března sice nebyl den jako vymalovaný, ale chtěl jsem navštívit lokalitu, kde bývá touto dobou masivní výskyt bledule jarní v lužním lese. Z Prahy přes Lovosice to není daleko, vlak to zvládne za hodinu a půl. Vodítkem pro Vás může být pěkný výhled na Hazmburk.


Pokud jdete delší trasu, narazíte na chatovou osadu. Populace sněženky podsněžníku možná vznikla a prospívá díky chatařům. Možná.


Pokud vytrváte a půjdete po cestě blízko Ohře, nemůžete minout milióny bledulí. Opravdu paráda.
Jaterníků podléšek je zde minimálně. Zatím.


Z dřevin začíná kvést dřín jarní. Na podzim si můžete pochutnat na sladkokyselých peckovičkách, které jsou bohaté vitamínem C.


Lýkovec jedovatý je celý opravdu prudce jedovatý, ale před olistěním krásně kvete sytě růžovými voňavými květy.
11. 3. Křesín, Libochovice, Poplze

Orchideje ve Fata Morganě

8. března 2017 v 11:12 | StanislavButh
3. března začala výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana v Praze v Troji. Ve všech třech částech tohoto rozlehlého skleníku můžete obdivovat vkusně naaranžované orchideje s květy různých velikostí, barev a tvarů. Mimo skleník předjaří, ve skleníku teplo, vlhko, kvetoucí tropické rostliny, ryby v tropických jezírkách a k tomu zvuky pralesa. Podívejte se na pár fotek a nechte se inspirovat k návštěvě nebo dokonce ke koupi orchidejí v zásobním skleníku. Některým orchidejím svědčí i naše pokojové podmínky a každoročně ochotně kvetou a květy vydrží nezvadlé mnoho dní.
4. 3. Fata Morgana, Praha - Troja