Červenec 2017

Eonium lanzarotské

28. července 2017 v 11:22 | StanislavButh
Tropy jsou pro mnoho lidí velmi atraktivní. Zeleň, říčky, květiny, ptáci. Někoho fascinuje poušť. Krásná je i kvetoucí polopouštní krajina, hlavně na jaře. To jsem nestihnul, ale i červenec byl zajímavý.
Ostrov Lanzarote není z Prahy letadlem daleko, tak necelých pět hodin a nejsou zde úmorná vedra. Prší málokdy, i když je zataženo, ale vítr mraky rychle odfoukne a slunce svítí až dlouho do večera. Lanzarote nemá vodní pramen, voda se odsoluje, ale ta se k pití a zalévání rostlin nehodí. Protože začátkem devatenáctého století několik let zdejší sopky vylévaly do širokého okolí lávu, je většina ostrova nezelená, kamenitá, písčitá, a proto i místní rostliny musí úzkostlivě hospodařit s vodou a být velmi a velmi odolné.
Nápadné jsou zde sukulentní rostliny se zdužnatělými listy. U nás také rostou nejen na skalkách, ale i volně v přírodě. Jsou to třeba rozchodníky a netřesky. Doma pěstujeme kalanchoe, echeverie a další.
Na Lanzarotské vyhlídce (Mirador del Río) mě zaujala jedna sukulentní rostlina, která mimo Lanzarote nikde volně neroste. Je to tedy endemit z čeledi tlusticovité eonium lanzarotské (Aeonium lancerottense). Růžice zdužnatělých listů byly v době mé návštěvy hojně obsypány růžovými květy.10. 7. Mirador del Río (Lanzarote)

Stewartie kaméliovitá

3. července 2017 v 11:57 | StanislavButh
Když jsem ještě fušoval do dřevin, měl jsem smůlu na setkání s kvetoucí stewarcií. Včera jsem si říkal, že v BZ Troja by mohla kvést, navíc je tam výstava kaktusů a sukulentů, juky jsou v plném květu, zkrátka zelená oáza v Praze.
A zadařilo se. Chvilka napětí a již zdálky vidím, že kvete.
Patří do čeledi čajovníkovité, u nás je to keř tak tři a čtyři metry vysoký. Ve své domovině v Japonsku je to strom deset až patnáct metrů vysoký. Listy na podzim jsou atraktivní, protože mají tmavou až jasně červenou barvu. Květy jsou miskovité, pět až sedm centimetrů široké. Kvete většinou v červenci až srpnu.
2. 7. Botanická zahrada hl. m. Praha v Troji, areál Sever