Srpen 2017

Devaterka poléhavá a sysel polní

30. srpna 2017 v 15:00 | StanislavButh
Tuto lokalitu jsem znal delší dobu jen podle mapy a fotografií, ale teprve šot v TV o syslí kolonii mě donutil, abych se jel na okraj Mladé Boleslavi podívat. A nelitoval jsem. Dospěláci s capartama a papáníčko pro sysly, krásné počasí, volný den, zkrátka pohoda. Syslové chroupali mrkev, jablíčka, piškoty a ochranářům zřejmě z toho naskakovala husí kůže.

Na těchto písčinách se vyskytují i zajímavé rostliny. Je to třeba trávnička obecná. Ta zde tvoří větší porosty.


Větší porosty tvoří i šedivka šedá.Vysoké divizny velkokvěté zrovna dokvétaly.


Nacházejí se zde i větší porosty růžově kvetoucího vřesu obecného.


Pokud půjdete ke hraně skalisek u lesíka, uvidíte vápenec milující bělozářku větevnatou.


A na závěr klenot lokality Radouč - devaterka poléhavá. Na Moravě je četnější, v Čechách se vyskytuje pouze zde. Patří do čeledi cistovité jako devaterníky, jinak čeleď cistovité v ČR jinými rostlinami zastoupena není. Kvete žlutě a většina květů byla již nenávratně odkvetlá a navíc poupata se ráno otevřou a odpoledne korunní lístky opadávají. Prchavá krása.


15. 8. Radouč, Mladá Boleslav

Česnek hranatý v maximu

29. srpna 2017 v 12:20 | StanislavButh
Blízko Čelákovic je obec Císařská Kuchyně a hned u ní začíná lužní les (Neužil) se slatinnou loukou a dvěma tůněmi. Místo je vyhlášené výskytem kriticky ohroženého hrachoru bahenního. Ten kvete na přelomu června a července, tak po něm se budu pídit příští rok. Co jsem tedy našel začátkem srpna?

Na loučce jsem nechtěl plašit její strážce, vydal jsem se tedy k tůním.


Tůňky jsou dvě a zdobí je lekníny. Je to zřejmě méně vzácný leknín bílý. V ČR se ještě vyskytuje vzácnější leknín bělostný.


A co na bahnitých březích tůněk? Je to například běžná, ale atraktivní kyprej vrbice.


Kyprej se zde vyskytuje společně se vzácným sevlákem potočním (miříkovité).


Na vlhkých místech se vyskytují pcháče. Krásný (aspoň pro mě) je pcháč šedý.


Zajímavý je i světle žlutý pcháč zelinný.


Určitě znáte přesličku rolní a lesní, to je ale málo, hodně vysoká, skoro dva metry, je přeslička největší. Tady roste přeslička bahenní.


Žlutou barvu přidává běžná vrbina obecná.


Pokud na břehu uvidítě hrbolaté kuličky, bude to zevar vzpřímený.


Statné stonky bez listů má skřípinec jezerní.


Od tůní jsem se brouzdal ostřicemi a zaznamenal kozlík lékařský.


A pak nastaly pro mě nevídané orgie květů česneku hranatého.
Na dolním konci loučky, kde byla odkvetlá bukvice lékařská, se bohužel zdatně v porostu ostřic rozlézá opletník plotní.


8.8. Císařská Kuchyně

Kruštík, kýchavice a zvonovec

17. srpna 2017 v 10:53 | StanislavButh
Pokud Vás zajímá příroda a vzácné rostliny obzvlášť, bývá začátek srpna vhodný pro návštěvu Přírodního parku Džbán. Toulka začala v Panenském Týnci a první zastávka byla ve Smradenském údolí. Mírným zklamáním bylo, že vzhledem k letošnímu letnímu horku měl kruštík modrofialový, naše orchidej, skoro všechny květy odkvetlé. Rostliny měly již plody a květy byly hodně unavené. No jeden kruštík trochu fotogenický se našel.


Kýchavice černá, rostlina, která patří mezi naše nejvzácnější, zde nekvetla ani jedna. Prozrazovaly ji pouze její listy.


U potoka kvetl běžný zvonek kopřivolistý.


Hned u cesty rostl hezký keřík lýkovce jedovatého. Kvete brzy na jaře krásnými vonnými růžovými květy. Teď ho zdobily červené plody.


Pak se objevilo opravdu něco parádního. Zvonovec liliolistý, naše další supervzácná rostlina. U cesty na několika místech dokvétalo pár jedinců. Před vysokou zvěří zvonovec chrání pletivo.


Pak jsem se vydal směr Bilichov a Bilichovské údolí. Sice poprchávalo, ale bylo teplo. U rybníka ve vlhké půdě kvetl statný sadec konopáč.


V lokalitě Bilichovské údolí mě čekalo velké překvapení. Kýchavice černá letos ve velkém množství a parádně nakvetlá. Květy jsou tak tmavě červené, že vypadají jako černé. Nádhera!Konečným cílem mé cesty byla lokalita Háj u obce Líský. Bylo mi jasné, že místní vzácné rostliny budou odkvetlé, ale proč se tam nepodívat? Pod keři jsem našel místo s několika jedinci naší vzácné orchideje. Byl to smrkovník plazivý a doufám, že příští rok předvede své květy.


Pokud při svých cestách někdy vidíte fialová pole, tak ta rostlina, kterou tam zemědělci pěstují, je svazenka vratičolistá. Slouží jako pícnina i rostlina nektarodárná. Na okraji sklizeného pole jich pár zůstalo.


3. 8. Panenský Týnec - Žerotín - Smradenské údolí - Bilichov - Bilichovské údolí - Háj u obce Líský - Hořešovice

Drmek obecný

11. srpna 2017 v 12:12 | StanislavButh
V Botanické zahradě hl. m. Praha v Troji jsou vždy nějaká překvápka. Naposledy to byla opět krásná albízie, ale tu jsem zde již představil. Co bylo pro mě novinkou, byl rozkladitý keř světle fialově kvetoucí.

Dobře, připomínám nejdříve albízii.


Ten rozkladitý keř je drmek obecný (Vitex agnus-castus). Patří do čeledi sporýšovité (Verbenaceae). Je opadavý, vysoký až dva tři metry. Květy jsou světle fialové, voní, tvoří klasy v latách. Má kvést až od září. Ale buď je v chytrých knihách chyba nebo je letošní rok opravdu divný. Roste v Jižní Evropě a Malé Asii.30. 7. BZ hl. m. Praha (Troja)

Hořec panonský

7. srpna 2017 v 12:29 | StanislavButh
Když hořec panonský, tak Šumava, protože je šumavský. Rozšířil se k nám z Alp během doby ledové a byl skoro vyhuben sběrem kořenů k léčitelským účelům a k výrobě likérů. Z Prahy je autobusem přímo dostupná Kvilda, ale tři hodiny cesty jsou dlouhé a docela šílené na jednodenní výlet.

Kolem cest jsou záplavy vrbovky úzkolisté.


Běžná je komonice bílá v mohutných trsech.


Na tenkých stoncích se modrají květy zvonku okrouhlolistého.


Hojný je zvláště zlatobýl obecný pravý.


U cesty kvete violka trojbarevná, ovšem u zde kvetoucí, budete kromě žluté, další barvy hledat marně.


Krásné jsou výhledy na vřesoviště.Vřes obecný již kvete.


Na okraji lesa můžete opravdu najít statný hořec panonský (šumavský).Květy má ve svazcích a jsou fialově nachové. Nádhera!


No a na závěr ještě jednu botanickou lahůdku. Je to glaciální relikt jirnice modrá. Rostla si hned u cesty u břízy.


29. 7. Kvilda

Kaktusová zahrada na Lanzarote

2. srpna 2017 v 12:07 | StanislavButh
Mexiko je rozlohou obrovské a kaktusy zde nerostou všude. Pokud někdy zavítáte na Lanzarote, je zde velmi pěkná kaktusová zahrada (Jardín de cactus). Lanzarotský rodák Césare Manrique se zasloužil, aby z původně lávového lomu vznikl kaktusový ráj. U silnice najdete i obrovský kaktus, který neroste a nepotřebuje ani kapku vody celé roky, protože by zrezivěl. Je kovový a upozorňuje na vstup do této zahrady. Nějaké fotky jsem vybral, tak se kochejte cereusy, opunciemi, ferokaktusy, echinokaktusy i sukulenty různých velikostí a tvarů.

K tomuto Echinocactusu grusonii bych jen škodolibě podotknul, že se označuje jako "židlička pro tchýni".10. 7. Jardín de cactus (lanzarote)