Listopad 2017

Dendrobium spectabile

29. listopadu 2017 v 8:54 | StanislavButh
Rod Dendrobium se pěstuje často v bytech a kvetoucí rostliny se stále běžně prodávají v květinářství nebo i v hypermarketu. Květy dlouho vydrží krásné. Neplatí to ale pro všechny druhy, je jich totiž okolo devíti set. Rostou od Indie, Srí Lanku, jv. Asii, jižní Čínu, Novou Guineu, Austrálii až po ostrovy v Tichomoří.
Já zastihnul v tropickém skleníku nad jezírkem mohutnou orchidej s velmi podivnými květy. Je to Dendrobium spectabile a pochází z Nové Guiney a Šalamounových ostrovů.
18. 11. BZ PřfUK, Na Slupi, Praha 2

Miltonia moreliana

29. listopadu 2017 v 8:25 | StanislavButh
Tato stínomilná orchidej mě v tropickém skleníku zaujala svými fialovými květy. Dočetl jsem se, že pochází z Brazílie. U nás se prodává, ale určitě je nutné si přečíst, jaké má nároky na světlo, teplo a zálivku, aby Vám doma neodešla do "věčných lovišť". Na netu se prodává a některé fotky, kdy kvete spoustou květů, jsou nádherné. V botanické zahradě v době mé návštěvy měla jeden květ parádní, druhý usychal.


18. 11. BZ PřfUK, Na Slupi, Praha 2

Hadinec Decaisneův

28. listopadu 2017 v 11:16 | StanislavButh
V české přírodě kvete běžně bylina hadinec obecný a velmi vzácně hadinec červený. Hadinec Decaisneův je i dva a půl metru vysoký keř. Roste na Kanárských ostrovech, např. na Gran Canarii v horách, na Lanzarote i Fuerteventuře. Já ho zastihnul dokvétat ve skleníku botanické zahrady, v přírodě jsem ho asi na Kanárech viděl, ale odkvetlý, takže jsem ho přehlédnul jako nějaké "roští". Tak aspoň teď.18. 11. BZ PřfUK, Na Slupi, Praha 2

Renanthera matutina

27. listopadu 2017 v 15:34 | StanislavButh
V tropickém skleníku mě zaujala tato nádherná orchidej. Orchideje patří do čeledi vstavačovité, takže orchidej je vstavač. Některé jsou pozemní, jiné rostou ve větvích jako epifyty. Mají vzdušné kořeny a trvanlivé květy. V bytech se pěstuje hlavně odolné Dendrobium, vidět ale louku se žlutými a purpurovými prstnatci bezovými nebo rudohlávek jehlancovitý v Českém krasu je nádhera. Renanthera matutina je doma v horských lesích Filipín a Indonésie. Ve skleníku opravdu září nad tropickým jezírkem.
18. 11. BZ PřfUK, Na Slupi, Praha 2

Smrk omorika

27. listopadu 2017 v 11:25 | StanislavButh
Picea omorika (smrk omorika) objevil prof. Pančič v Bosně a Hercegovině. Stromu se tedy někdy říká smrk Pančičův. Poznáte ho podle výrazně úzké koruny. Ve třetihorách se vyskytoval v severní Evropě, je považován za tercierní relikt (zbytek flory třetihor). Dnes ho najdete v parcích a zahradách. Někdo ho vysadil i v PR Radotínské údolí. Nedá se přehlédnout. Najdete ho po levé straně silnice při sjíždění k Maškovu mlýnu. Ale ze silnice se špatně fotí a není moc efektní.


Pokud půjdete z druhé strany, otevře se Vám pěkný výhled ze skalního ostrohu.25. 11. PR Radotínské údolí

Albízie chocholatá

24. listopadu 2017 v 14:00 | StanislavButh
Na těchto stránkách jsem představil albízii růžovou, která kvete v létě v Botanické zahradě hl. m. Praha v Troji. Kvete opravdu růžově a naši zimu přežije na vhodném stanovišti. Teď v listpadu jsem objevil podle jmenovky albízii chocholatou ve skleníku BZ PřfUK. Zřejmě potřebuje více tepla a naše zima by pro ni byla těžká zkouška. Roste v Austrálii. Její květenství vypadají jako štětky na vymývání lahví. Albizie mají jemné složené listy, jsou to vysoké stromy s deštníkovitou korunou. Patří do čeledi bobovité (Fabaceae).
18. 11. Botanická zahrada PřfUK, Na Slupi, Praha 2

Ipomopsis rubra

23. listopadu 2017 v 11:08 | StanislavButh
Tato rostlina patří do čeledi jirnicovité. Jirnice modrá roste u nás, stejně jako z této čeledi plaménky nebo-li floxy, které pěstujeme v zahradách. Ipomopsis rubra má domovinu na východě USA. Na českém netu je dost málo informací. Pěstuje se prý jako dvouletka a vytváří růžice jemně vykrajovaných listů. Kvete v červnu vysokými květenstvími, které tvoří většinou Usmívající se šarlatové květy. Tuto rostlinu jsem objevil teď v listopadu v BZ Na Slupi, kde jsem dlouho nebyl. Rostlina je prý značně mrazuvzdorná, tak se jí snad zde bude dařit. Z vysokého květenství jsem zastihnul dva poslední květy.18.11. BZ PřfUK, Na Slupi, Praha 2

Penstemon whippleanus

22. listopadu 2017 v 14:26 | StanislavButh
Penstemon je česky dračík a patří do čeledi jitrocelovité (Plantaginaceae). Dračíky určitě znáte, na záhonech jich vždy kvete hodně. Tento dračík roste ve své domovině od Montany po Arizonu. Teď jsem ho objevil v plném květu.18. 11. BZ PřfUK, Na Slupi, Praha 2

Sutherlandia frutescens

22. listopadu 2017 v 13:09 | StanislavButh
Tato rostlina pochází z jižní Afriky. Patří do čeledi bobovité. Pěstuje se ze semen, roste prý velmi rychle. Chce propustný substrát a slunce, se zálivkou se to nemá přehánět. Na netu na ní pějí ódy, jak je léčivá, jak zatočí s rakovinou atd. Nemohu posoudit, informace z důvěryhodných zdrojů nemám, líbí se mi jako kytka, která kvete u nás teď v listopadu.18. 11. BZ PřfUK, Na Slupi, Praha 2

Berkheya purpurea

21. listopadu 2017 v 13:53 | StanislavButh
Tuto rostlinu jsem objevil ve venkovní expozici BZ PřfUK v Praze Na Slupi. Listy připomínají bodlák. Je vysoká tak 60 cm a kvete. Snad početná poupata nepoškodí mráz. Pochází z JAR, Lesotha a Svazijska. No, na jižní polokouli je léto, tak si u nás kvete. Květy nejsou květy, ale květenství úbory, patří tedy do čeledi hvězdnicovité.
18. 11. BZ PřfUK, Na Slupi, Praha 2

Tilandsie fialovokvětá

21. listopadu 2017 v 13:45
Tillandsia ionantha je prý vhodná i pro začátečníky a snese pěstitelské přehmaty. Patří k velmi krásným a atraktivním epifytům. Je přichycená ve skleníku na kmenu a nebere své podložce žádné živiny. Proto není parazit. Domovem je od severního Mexika po Nikaraguu. V zimě má mít teplotu 12 - 15°C a příliš se nerosí. Miluje slunce.11. 11. Fata Morgana, Praha (Troja)

Líbenka velkokvětá

21. listopadu 2017 v 11:15 | StanislavButh
O Eucharis grandiflora (líbenka velkokvětá) jsem na tomto místě jistě psal. Hledat a doplňovat původní článek se mi nechceUsmívající se,tak jen připomínám tuto krásnou amazonskou cibulovitou bylinu. Listy má dlouhé a lesklé, květy svou pakorunkou připomínají narcisy. Pěstuje se hlavně k řezu a prý je to i vděčná pokojovka. V bytě se má rosit, nejmenší zimní teplota je 15°C. Pro kvetení potřebuje plné světlo.
Letos jsem ji fotil ve Fata Morganě. Krásné velké bílé květy za týden odkvetly.
Najdete ji nejen ve skleníku Fata Morgana, ale i ve velmi pěkném tropickém skleníku Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2.


11. 11. Fata Morgana, Troja, Praha
18. 11. BZ PřfUK, Na Slupi, Praha 2

Acidantera hvězdovitá

20. listopadu 2017 v 14:57 | StanislavButh
Acidantera hvězdovitá (Acidanthera murielae) je příbuzná s gladioly. Patří do čeledi kosatcovité. Pochází z Etiopie. Má stonkovou hlízu, mečovité listy a krásné květy. Květ tvoří nestejné okvětní lístky, na bázi jsou srostlé a mají purpurovou skvrnu. Hlízy se musí před příchodem zimy vyndat ze země a vysadit až koncem května. Kvete v srpnu a září. Letos jsem ji fotil koncem října. Pěstuje se vzácně.


26. 10. Dendrologická zahrada v Čestlicích

Casuarina

20. listopadu 2017 v 14:44 | StanislavButh
Casuarina (přesličník) je strom, který vypadá jako nahosemenná rostlina, jako nějaká borovice. Ale patří mezi rostliny krytosemenné, čeleď přesličníkovité. Má tenké větvičky se zakrnělými listy a řídkou korunu. Klidně se mu daří na živinami chudých půdách, protože má na kořenech hlízky se symbiotickými bakteriemi, které fixují vzdušný dusík. Snáší i zasolené půdy. Pochází z jižní Asie, severní Austrálie a ostrovů Tichomoří. Po opylení větrem tvoří dřevnaté šištice s nažkami s blanitým křídlem. Větvičky opravdu připomínají přesličku, ale je to středně vysoký strom.červenec, ostrov Lanzarote (Kanárské ostrovy)

Macleania

16. listopadu 2017 v 12:22 | StanislavButh
Makleánie najdete také v poslední části skleníku Fata Morgana. Jedná se o rostliny horského mlžného lesa. Mají poněkud tuhé listy a výrazné baňkovité květy. S druhem si nejsem jistý, tak ho pro jistotu nepíši.


11.11. Fata Morgana, Praha

Columnea glabra

16. listopadu 2017 v 12:01 | StanislavButh
Kolumnea glabra patří do čeledi podpětovité. Vyskytuje se v horských mlžných lesích Střední a Jižní Ameriky. Ve skleníku Fata Morgana roste v poslední části, kde najdete i plošiny stolových hor s masožravkami. Trysky v této části často vypouští mlhu, takže iluze mlžného horského lesa je dokonalá.
11. 11. a 17. 11. Fata Morgana, Praha

Whitfieldia elongata

16. listopadu 2017 v 11:48 | StanislavButh
Ve Fata Morganě whitfieldii dlouholistou najdete ve střední části skleníku. Je to část tropického deštného lesa. Patří do čeledi paznehtníkovité a domovem je v západní Africe. Teď kvete a květy jsou velmi efektní.


11. 11. Fata Morgana, Praha

Phaleria capitata

15. listopadu 2017 v 17:13 | StanislavButh
Phaleria capitata je dřevina. Tento stromek nyní zastihnete kvést v tropické části skleníku Fata Morgana. Květy jsou malé a bílé. Vykazují kauliflorii. To znamená, že květy vyrůstají přímo z větviček. Pro mě květy moc oslňující nejsou, ale co je k nepřehlédnutí, jsou buclaté červené plody. Rostlina pochází ze Sumatry. Patří do čeledi vrabečnicovité. Do stejné čeledi patří i náš lýkovec jedovatý, který kvete růžovými květy před olistěním. Květy omamně voní, červené plody jsou jedovaté. Lýkovec jedovatý fotím, když kvetou např. bledule jarní.
11. 11. Fata Morgana, Praha

Aechmea Blue Rain

15. listopadu 2017 v 16:54 | StanislavButh
Echmea modrý dešť je tropická rostlina. Pochází deštných pralesů Brazílie a Venezuely. U nás se pěstuje jako pokojová rostlina. Vyhovuje jí rozptýlené světlo. Zimuje se při asi 18°C. Ve Fata Morgana je v části tropického deštného lesa u jezírek.


11. 11. Fata Morgana, Praha

Guzmania conifera

15. listopadu 2017 v 12:56 | StanislavButh
Guzmánie pochází z jihoamerických tropických deštných lesů. Patří do čeledi bromeliovité. V přírodě roste jako epifyt. Roste tedy např. přichycená na větvi a větev využívá pouze jako podložku. Velice atraktivní je její květenství ze zářivě barevných listenů. Nesnáší přímé slunce, zimovat se má při teplotě vyšší než 16°C. Nemohu posoudit, ale na pěstování jako pokojovka je prý nenáročná. No, pokud asi víme, jak na to.11. 11. Fata Morgana, Praha