Prosinec 2017

Welwitschia mirabilis

20. prosince 2017 v 9:16 | StanislavButh
Velvičie podivná opravdu zajímavá rarita je. Pár desítek kilometrů od pobřeží Atlantiku na území Angoly a Namibie v opravdu nehostinném extrémním prostředí pouště Namib roste tato nahosemenná rostlina. Ovšem jako borovice rozhodně nevypadá, i když šištice se semeny vytváří. Vedra až k padesáti stupňům přes den a sucho přežívá díky mlhám od Atlantiku, které přináší kapky vody. Celý život má pouze dva listy, které stále rostou a na konci usychají a třapatí. Dožívá se několik stovek let, rozhodně to prý není tisíc až dva tisíce let, jak se někdy uvádí.

Internet vám velvičii představí, pokud se za ní nevypravíte Usmívající se.Já se za ní vypravil do Liberce a tady ji máte.


9. 12. BZ v Liberci

Sarracenia 'Kateřina'

18. prosince 2017 v 15:08 | StanislavButh
V Botanické zahradě v Liberci mě zaujala tato špirlice, protože tento hybrid zde vznikl. Špirlice pochází ze Severní Ameriky. V rašeliništi mohou být, zvláště některé, venku i přes zimu. Špirlice nachová je prý nejotužilejší a "zkrášlovatelé" naší přírody ji vysazují i volně do přírody. Na zahrádce v rašeliništi budiž, ale po smutných zkušenostech s jinými rostlinami, které se mohou rychle rozšířit a vytlačovat naše druhy, volně do přírody špirlice nevysazujte. Bohatě stačí netýkavky, křídlatky, bolševník a akát, které naši přírodu zaplavily a obtížně se jich zbavujeme. Máme své masožravky: rosnatka nebo dokonce tučnice česká!

Obdivujte tedy radši pouze ve skleníku botanické zahrady rudá lapací zařízení této krásné špirlice.9. 12. BZ v Liberci

Nepenthes rafflesiana

18. prosince 2017 v 14:50 | StanislavButh
Láčkovka Rafflesova je opravdu "masožravka". Domovinu má v Malajsii, Borneu a na Sumatře. Protože má na svém stanovišti nedostatek dusíku ve formě dusičnanů v půdě, vyvinula proměnu (metamorfózu) listu a vytvořila láčku s trávicími šťávami. Hmyz uklouzne na obústí láčky, spadne dovnitř a jeho dusíkaté látky hmyzího těla (bílkoviny rozložené na aminokyseliny) dusík rostlině poskytnou. Rostlina je zelená, provádí fotosyntézu a takto řeší deficit dusíku, který potřebuje pro svůj růst.


9. 12. BZ v Liberci

Cestrum elegans

18. prosince 2017 v 14:35 | StanislavButh
Kladivník nádherný není hezký název, ale tato dřevina, která teď kvete, ano. Pochází z hor Mexika a patří do čeledi lilkovité (Solanaceae), jako např. lilek brambor, rajče jedlé, tabák viržinský, lilek černý a mnoho dalších.


9. 12. BZ v Liberci

Kamélie

14. prosince 2017 v 9:27 | StanislavButh
Teď ve sklenících botanických zahrad kvetou kamélie. Vyhlášené kamélie jsou v BZ Liberec. Přečtěte si o nich na webových stránkách zahrady. Mohl jsem se přesvědčit, že jsou nádherné. Uvádí se, že tyto stromy mají stáří přes dvě stě let. Žlutou jsem bohužel rozkvetlou neviděl, měla zatím poupata. Navíc v přilehlém jezírku plavou kapříci KOI. Předvánoční idyla.
9. 12. Botanická zahrada Liberec

V březnu 2012 byla pěkná výstava kamélií v Trojském zámku v Praze. Pár fotek pro inspiraci snad nebude vadit.


Ani tady jsem na žlutou nenarazil a navztek v Liberci teď kveteUsmívající se.

Cymbidium tracyanum

12. prosince 2017 v 12:30 | StanislavButh
Toto krásné Cymbidium roste ve vlhkých horských lesích na pomezí Číny, Barmy a Thajska.9. 12., BZ v Liberci

Tapeinochilos ananassae

12. prosince 2017 v 12:15 | StanislavButh
Tapeinochilos je vytrvalá bylina s oddenkem. Roste v tropických deštných lesích. Je vysoká až čtyři metry. Má nádherná zářivě červená květenství až 30 cm dlouhá. Je to rostlina okrasná a domovinu má v Malajsii, Indonésii, Nové Guiney a v Austrálii.9. 12. , BZ v Liberci

Canarina canariensis

11. prosince 2017 v 14:48 | StanislavButh
Kanarina kanárská je endemit Kanárských ostrovů. Patří do čeledi zvonkovité, ale je to liána. Roste ve vlhkých vavřínových lesích a opyluje ji další, tentokrát ptačí endemit, prý budníček kanárský menší.
9. 12. Botanická zahrada, Liberec

Zmijovec titánský

11. prosince 2017 v 14:40 | StanislavButh
Zmijovec mi jednou kvetl doma a jednou jsem ho viděl kvést v BZ Přf UK v Praze. Ale byly to druhy malé. Zmijovcem titánským se chlubí BZ v Liberci. Zde kvete v první dekádě července. Patří do čeledi áronovité. Roste v tropických deštných lesích Asie. V půdě je hlíza, ze které může i nemusí vyrůst ohromné květenství, největší na světě, palice s toulcem. Teď v prosinci jsem v Liberci byl, ale protože prosinec není červenec uveřejňuji květenství z netu. Smrdí jako mršina!


Květ rychle uvadá a vyrůstá jeden deštníkovitý list s dlouhým řapíkem. Fotka je opět z netu.


Já zastihnul zmijovec s plody. Tak mě navnadil, že BZ v Liberci budu navštěvovat často.
9. 12. Botanická zahrada v Liberci

Astrophytum myriostigma

4. prosince 2017 v 14:54 | StanislavButh
S kaktusy je kromě jiného potíž v tom, že se mezi kaktusáři používají latinské názvy. Takže trošku zkušenější kaktusář zná Astrophytum asterias, capricorne, ornatum nebo myriostigma. Ten poslední má označení "biskupská čepička". Patří mezi mexickou větev kaktusů. V zimě, jako většina kaktusů, potřebuje chlad, ale ne mráz, světlo a sucho. Nemá ostny, tělo je pokryté bílými vločkami. Starší jedinci rostou sloupovitě. Zdobí je velké žluté hedvábně lesklé květy.


18. 11. PřfUK, Na Slupi, Praha 2

Pavonie x Gledhillova

4. prosince 2017 v 14:44 | StanislavButh
Pavonia x gledhillii je prý kříženec P. multiflora a P. makoyana. Je to dřevina, keř, dorůstající asi do výšky 1,5 m. Květy mají tmavočervenou barvu. Pestík má dlouhou čnělku a růžovou bliznu, tyčinky jsou modrofialové. Rostlina pochází z tropické Brazílie. Kvete hlavně na podzim a během zimy. Dá se prý pěstovat jako pokojovka. Vyžaduje světlo.
18. 11. BZ PřfUK, Na Slupi, Praha 2


27. leden, BZ Na Slupi, Praha 2

Ixora chinensis

4. prosince 2017 v 14:24 | StanislavButh
Pobyška čínská je dřevina, keř, kvete v létě a květy má červené, růžové, oranžové i bílé, vonné. V zimě musí mít teplotu nad 15°C, protože roste v tropech. Půda má být kyselá, nesnáší vápenec. Patří do čeledi mořenovité, jako např. kávovník. U nás to jsou byliny, např. svízel povázka, syřišťový i vonný (dřívější název mařinka vonná).18. 11. BZ PřfUK, Na Slupi, Praha 2

Brassavola cordata

4. prosince 2017 v 13:41 | StanislavButh
Brassavola je další orchidej, o které, pokud ji chcete pěstovat, se dozvíte určitě hodně ve specializovaných knihách o orchidejích. Já, jakožto neorchidejář, jsem ji poprvé viděl nedávno ve skleníku a zaujala mě svým širokým srdčitým okvětním lístkem. Brassavoly se prodávají, tak přečíst odbornou knihu a zkusit vypěstovat oslnivý květ Mrkající !
18. 11. BZ PřfUK, Na Slupi, Praha 2

Dendrobium x cassiope

4. prosince 2017 v 13:20 | StanislavButh
Toto Dendrobium neznám, informace na netu nejsou nic moc, ale vypadá to, že je to kříženec, takže výsledek šlechtitelské práce odborníků. Ale je to krásná orchidej, i když exotické orchideje mě moc neberou.
18. 11. BZ PřfUK, Na Slupi, Praha 2

Řemenatka (Clivia)

4. prosince 2017 v 13:02 | StanislavButh
Řemenatky nebo-li klívie patří do čeledi amarylkovité. Pochází z jižní Afriky ze subtropických oblastí. Často se pěstuje jako pokojová rostlina. Nemá ráda sluneční úpal. Rostlina má sytě zelené řemenovité listy a pěkné oranžové květy. Kvete na jaře.
Je nenáročná. Odkvetlý stonek květenství je třeba uříznout, aby se rostlina zbytečně nevysilovala tvorbou plodů se semeny. Bude vděčná za přihnojení asi jednou za měsíc.

Často se pěstuje řemenatka červená. Tato se "mrzoutí" Usmívající se u mě v práci.Řemenatka Gardenova se pěstuje méně často. Tuto jsem fotil v botanické zahradě.


18. 11. BZ PřfUK, Na Slupi, Praha 2