Leden 2018

Calothamnus rupestris

31. ledna 2018 v 12:32 | StanislavButh
Kalotamnus je zajímavý keř z jihozápadní Austrálie. Má jehlicovité a velmi tuhé listy. Květy mají zakrnělou korunu, červené nitky tyčinek ve spodní části srůstají v plochý jazykovitý útvar. Horní části tyčinek se pak odvětvují do stran jako třásně.
Dřevina patří do čeledi myrtovité (Myrtaceae).


27. leden, BZ Přf UK, Na Slupi, Praha 2

Sparmánie africká

30. ledna 2018 v 10:10 | StanislavButh
Sparmannia africana (pokojová lipka, sparmánie africká) patří do čeledi Tiliaceae (lípovité). Často se u nás pěstovala jako pokojová rostlina, ale špatně snáší suchý vzduch a vyšší teploty, které jsou u nás přes zimu v panelových bytech. Domovinu má v jižní Africe a jako strom dosahuje výšky až šesti metrů. Listy jsou srdčité a až dvacet centimetrů široké. Květy jsou dlouze stopkaté a mají mnoho tyčinek. Rostlina má měkké hvězdovité trichomy (chlupy). Plod je oříšek. Do čeledi lípovité patří i naše lípy - české národní stromy. V parcích roste lípa srdčitá (malolistá), širolistá, stříbrná, americká a další. Krásná je i na podzim kvetoucí lípa Henryho.

27. leden, BZ Přf UK Na Slupi, Praha 2

Kamélie japonská

29. ledna 2018 v 15:14 | StanislavButh
V chladnější části skleníku BZ Přf UK teď kvete krásná kamélie. Kamélie jsou dřeviny, keře, stromy, a v Asii se pěstují stovky let. V Evropě jsou prý známé od osmnáctého století. Vyžadují kyselou půdu a aby neopadala poupata, tak vlhký a chladnější vzduch. Patří do čeledi Theaceae (čajovníkovité).


27. leden, BZ Na Slupi, Praha 2

Pěnišník časný

29. ledna 2018 v 15:05 | StanislavButh
Pěnišník je rododendron (Rhododendron) nebo chcete-li azalka. Rhododendron x praecox (pěnišník časný) je kříženec a vznikl šlechtěním tak v polovině devatenáctého století. Kvete velmi brzy. Jak vidíte, je konec ledna a objevují se první květy. To Průhonické rododendrony kvetou mnohem později.


27. leden, BZ Na Slupi, Praha 2

Acacia verticillata

29. ledna 2018 v 14:57 | StanislavButh
Rod Akácie (kapinice) má asi 1200 druhů. Většinou pochází z Austrálie. Květy má drobné a jsou směstnána v hustá květenství. Plodem je lusk. Akácie patří do čeledi Mimosaceae (citlivkovité).


27. leden, BZ Na Slupi, Praha 2

Vilín jarní

29. ledna 2018 v 14:48 | StanislavButh
Tato dřevina právě teď kvete. Pochází ze Severní Ameriky. Květy má čárkovité a jsou tmavě žluté.27. leden, BZ Na Slupi, Praha 2

Zimnokvět časný

23. ledna 2018 v 9:52 | StanislavButh
Tato dřevina pochází z Číny. Keř sice teď nemá listy, ale na větvích najdete voskově žlutá květní poupata, pootevřené i zcela otevřené květy. Vnitřní květní lístky jsou masově červené. Květy příjemně kořeněně voní.
20. leden, BZ Na Slupi, Praha 2

Zimolez Purpusův

23. ledna 2018 v 9:46 | StanislavButh
Zimolez Purpusův patří do čeledi zimolezovité (Loniceraceae). Je to prý kříženec, který vznikl šlechtěním v Německu v roce 1920, pokud jsem četl pečlivě. Dřevina, keř, teď sice nemá listy, ale zdobí ho spousty bílých, místy narůžovělých, květů. Ty opravdu hezky výrazně voní.


Borka (kůra) se na starých silných větvích odlupuje v tenkých plátcích.
20. leden, BZ Na Slupi, Praha 2

Talovín zimní

23. ledna 2018 v 9:38 | StanislavButh
Talovín zimní patří do čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae). Pokud "nezdivočí" a "neuteče" ze zahrádek, tak ho v naší přírodě nenajdete. Domovinu má v jižní Evropě. V botanické zahradě již kvete. Korunní lístky jsou velmi malé a kališní lístky jsou zase velké a kupodivu žluté. Zelené lístky okolu květu jsou listeny. Takže vidíte, že talovín je samá nástraha, ale sympatické na něm je, že kvete i na sněhu.20. leden, BZ Na Slupi, Praha 2


27. leden, BZ Na Slupi, Praha 2

Vilíny v Průhonickém parku

12. ledna 2018 v 13:09 | StanislavButh
Vilín viržinský je severoamerický a kvete na podzim. Vilíny jsou i asijské a teď v parcích kvetou. Mohou to být hodně velké keře. Na některých je ještě loňské suché listí a jejich květy jsou krásné hlavně zblízka. Mají kalich a korunu. Korunní lístky jsou čárkovité v počtu čtyř a ve větším chladu se svinují, aby chránily vnitřky květu. Jsou žluté, oranžové až červené. Známý je vilín měkký, japonský, jejich kříženec prostřední i vilín jarní. Vilín japonský pochází samozřejmě z Japonska, měkký z Číny, vilín jarní roste ve státech USA Missouri a Louisiana.
Latinsky je vilín Hamamelis a patří do čeledi vilínovité (hamamelidaceae).

vilín měkký11. 1. Průhonický park

Jasmín nahokvětý

12. ledna 2018 v 12:37 | StanislavButh
Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) patří do čeledi olivovité (oleaceae). Teď v lednu pruty tohoto keře nemají listy, ale na chráněných místech, kam se opírá slunce, je posetý krásně žlutými květy. Kvete od prosince do dubna. Pochází ze severní Číny.11. 1. Průhonický park

Kalina bodnanská

12. ledna 2018 v 10:11 | StanislavButh
Některé asijské dřeviny jsou natolik zimovzdorné, že kvetou již v lednu. Může to být třeba kalina vonná. V Průhonickém parku kvete velmi pěkná kalina bodnanská (Viburnum xbodnatense). Patří do čeledi zimolezovité (caprifoliaceae). Je to starý kříženec asijských kalin, a to kaliny vonné a velkokvěté. Kalina bodnanská je rozložitý keř. Listy teď na něm nenajdete. Dřevinu zdobí tmavě růžová poupata, nahloučená do květenství. Jakmile se rozvinou, tak jsou květy bílé, lehce narůžovělé a příjemně vonné.
11. 1. Průhonický park

Neoregelia 'Freddie'

5. ledna 2018 v 13:16 | StanislavButh
Bromélie jako pokojovky jsou celkem nenáročné a přitom to jsou atraktivní rostliny. Nechtějí přímé slunce, mají rády vlhký vzduch, takže je dobré rostliny mlžit, a protože pocházejí z tropů, tak potřebují teplotu kolem 20 °C. Odrůda 'Freddie' má pruhované listy a červené listeny, z jejichž středu vyrůstají fialové květy.


22. 12. Fata Morgana (tropická část), Praha

Schotia afra

5. ledna 2018 v 13:02 | StanislavButh
Tento keř jsem objevil v polopouštní části tropického skleníku Fata Morgana. Má složené listy, domovinu má v Namibii.
22. 12. Fata Morgana (polopouštní část), Praha

Barkeria scandens

4. ledna 2018 v 13:14 | StanislavButh
Tato rostlina je samozřejmě (podle vzhledu) orchidej a roste v sušší části tropického skleníku Fata Morgana. Dočetl jsem se pouze, že pochází z Mexika. Květy jsou celkem větší (3 až 5 cm).22. 12. Fata Morgana, polopouštní část, Praha

Plumbago aphylla

4. ledna 2018 v 13:00 | StanislavButh
Tento keř jsem viděl poprvé a bez květů je to celkem nevzhledné "roští". Tvoří ho větve bez listů. Sice rostlina listy vytvoří, ale ty velmi brzy opadají. Česky Plumbago je olověnec a aphylla znamená bezlistý. Patří do čeledi, a to se dobře pamatuje, olověncovité. Roste na Madagaskaru v savaně, buši, na dunách i pobřežních pískách. Zkrátka je to rostlina velmi odolná. Květenství tvoří bílé květy s kalichy, které vypadají, jako by po nich lezli mravenci. Zblízka je ale vidět, že tito "mravenci" jsou žláznaté chlupy (trichomy). Prý se tato rostlina používá v místním lidovém léčitelství.22. 12. Fata Morgana, polopouštní část, Praha