Březen 2018

Bledule kvetou!

27. března 2018 v 14:45 | StanislavButh
Šebínský les je sice od Prahy daleko, ale chtěl jsem zavést přátele na místa, kde jsou bledulí tisíce. Jedeme brzy nebo pozdě? Přijeli jsme právě včas.
Nejdříve jsme našli mýtinku se třemi lýkovci jedovatými.Ve vlhku u Ohře byla bledulí jarních spousta.


Některé květy směřovaly vzhůru a mohli jsme tedy jednoduše vidět pestík a tyčinky.V současné době začíná kvést i plicník tmavý, jaterník podléška, křivatec žlutý a dřín jarní. Poupata má kopytník evropský. Podařilo se nám najít vzácnou ladoňku vídeňskou. Byla jediná, ale potěšila.


Hazmburk nás provázel na cestě tam i zpátky na trase Lovosice - Křesín.


Na nádraží v Křesíně jsme pojmenovávali Lounské vrchy a snad se nám to podařilo.24. 3. Praha - Lovosice - Křesín

Ixora coccinea

23. března 2018 v 13:10 | StanislavButh
Ixora šarlatová (pobyška šarlatová) patří do čeledi mořenovité (Rubiaceae). Angličané ji označují jako Jungle Flame nebo Burning Love. Je to velmi hustě větvený keř. Často se pěstuje v parcích, kde se sestříhává tak na dva metry. V přírodě dosahuje výšky i čtyři metry. Má tmavě zelené lesklé listy, květy vyrůstají v hustých květenstvích. Mívají různé barvy, ale klasická barva je ohnivě červená. Pochází z Indie, ale často se pěstuje ve vlhkých tropech.
březen, Flic en Flac, Mauricius

Medinilla speciosa

1. března 2018 v 12:33 | StanislavButh
Na jmenovce bylo napsáno Medinilla sp., Borneo, Sarawak, tak myslím, že se jedná o Medinilla speciosa (medinila sličná). Je to keř, roste v horách Malajsie a Indonesie. Ve skleníkách botanických zahrad často kvete Medinilla magnifica, která má květy v dlouhých květenstvích, podepřených nápadnými velkými růžovými listeny. Medinilla speciosa nápadné listeny nemá, ale prý bohatěji kvete. Jinak rod Medinilla zahrnuje čtyři sta druhů, což je pro mě dost zneklidňující. Rostlina patří do čeledi Melastomataceae (melastomovité).

Medinilla magnifica - listopad 2008, Fata Morgana, Praha 2

Medinilla speciosa


9. 2. 2018, Fata Morgana, Praha 2

Burchellia bubalina

1. března 2018 v 12:02 | StanislavButh
Burchelie pochází z Jihoafrické republiky. Je to stálezelený keř nebo stromek. Roste v nížinných i horských lesích. Květy mají baňkovitou korunu, objevují se na jaře a opylují je ptáci. Plodem je bobule. Burchelie patří do čeledi mořenovité (Rubiaceae) a je to jediný druh svého rodu.

31. 3. 2012


9. 2. 2018, horský mlžný les, Fata Morgana, Praha 2