Duben 2018

Kosatec nízký na Brněnsku

24. dubna 2018 v 14:26 | StanislavButh
Chtěl jsem vidět PP Velatická slepencová stráň a viděl. Je příkrá a utiskovaná z obou stran. Cestičku v ní vyšlapali návštěvníci, aby viděli kvést zdejší botanické poklady. V době mé návštěvy byl samozřejmě koniklec velkokvětý odkvetlý, ale jeho plodenství nažek přesto vypadala efektně.Kosatec nízký sice měl svůj vrchol kvetení za sebou, přesto jsem objevil pěkné kvetoucí trsy.


Trochu zklamaný jsem pokračoval do PP Vinohrady. Co bude asi tady?


První se představil čilimník řezenský a nebyl sám.


Také tady kvetl koniklec velkokvětý.


Stačilo vyjít malý kopec na plochý vrchol a kosatec nízký se představil v plné parádě. Krása!Poslední lokalita byla PP Santon. A opět překvapení.

Narozdíl od Čech, kde neroste, zde byla bohatá populace pryšce mnohobarvého.


Bohatou populaci zde má i večernice smutná.


A na závěr moravského putování. Samozřejmě i na Santonu kvete kosatec nízký.


Ten poslední byl skoro bílý a koupal se ve slunečním svitu pod stromem.


21.4. Praha - Brno - Velatice a okolí

Tulbagie fialová

18. dubna 2018 v 17:13 | StanislavButh
Tulbaghia violacea patří do čeledi amarylkovité. Domovinou této rostliny jsou polopouštní oblasti Jihoafrické republiky. Zkusil jsem ji pěstovat za oknem, ale venku se jí zřejmě v sezoně bude dařit lépe. Říká se jí česneková tráva a opravdu v místnosti cítíte česnek. Listy jsou prý jedlé. To jsem ale nezkoušel. Roste bujně, kupodivu spotřebuje dost vody. Prý vydrží kvést od června do konce září. Květy v místnosti se pomalu objevují již teď. Květenství jsou vysoká tak půl metru a tvoří je květy hezky zatím světle fialové.18. duben

Kosatec nízký

17. dubna 2018 v 9:35 | StanislavButh
Kosatec nízký loni v půlce dubna krásně kvetl na hoře Říp. Letos jsem váhal mezi Velatickou strání a Špidláky u Čejče. Na Pálavu se mi nechtělo, protože tam bývá hodně lidí. Nakonec zvítězila PP Špidláky u Čejče. Cesta byla z Prahy sice dlouhá, ale vlaky jely, jak měly, počasí nádherné a kromě pár řvoucích dětí z mateřinky, které brzy odešly, byly Špidláky krásné.V polovině dubna, když projdete všechny tři lokality, můžete leccos objevit kvetoucí nebo zatím bez květů. Kvetou trsy hlaváčku jarního často se zlatohlávkem tmavým.Na celkem prudkých stráních lze nalézt rozkvétající čilimník řezenský.


Stráně rovněž zdobí bohatá populace prvosenky jarní.


Znám křivatec český a rolní. Zde kvete křivatec vstřícnolistý.


Našel jsem zatím růžice listů divizny brunátné a do květu rostoucí katrán tatarský. Zkrátka další návštěva v květnu a červnu bude zřejmě nutná Úžasný ! A nejlepší nakonec, aspoň pro mě, kosatec nízký.

14. duben, Praha - Brno - Zaječí - Čejč - PR a PP Špidláky

Thespesie topolovitá

13. dubna 2018 v 11:08
Thespesia populnea (thespesie topolovitá) patří do čeledi malvaceae (slézovité). Je to vysoký strom se srdčitými listy. Květy má až osm centimetrů velké a květní lístky jsou ozdobené na bázi tmavou purpurovou skvrnou. Zajímavé je, že semena vydrží být v mořské vodě a vyklíčí na pláži. Najdeme ji tedy v pobřežních oblastech a na pozemní straně mangrovových lesů.
Vadnoucí květy mění barvu na růžovou.


SSR Botanical Garden, Pamplemousse, březen, Mauricius

Kostus nádherný

13. dubna 2018 v 8:36 | StanislavButh
Costus speciosus (kostus nádherný) patří do čeledi zingiberaceae (zázvorovité). Je to vysoká trvalka, má mohutný oddenek. Listy jsou protáhlé, střídavé. Květy tvoří klasy. Kališní lístky a listeny jsou červenavé. Koruny květů mají bílou barvu a nálevkovitý pysk. Domovem je tropická Asie. Kostus hraje prý velkou úlohu v lidové medicíně.SSR Botanical Garden, Pamplemousse, Mauricius (březen)

Koniklec velkokvětý

10. dubna 2018 v 13:58 | StanislavButh
Chcete-li teď vidět kvést koniklec velkokvětý, je nutné cestovat na Moravu. PP Kamenný vrch v Brně musí být jistě krásná, když se uvádí, že zde kvete až sedmdesát tisíc jedinců. Já se ale rozhodl jet kousek za Olomouc do Grygova. Chtěl jsem vidět nejen koniklec velkokvětý, ale i tři zdejší přírodní památky. Vezmu to od konce. PP Cigánské zmoly je sice moc pěkná, ale konikleců zde bylo tak pět.


Na lokalitě je sice konikleců minimum, ale na listnáčích se velmi daří jmelí bílému. Je to poloparazit, čerpá z hostitelské rostliny vodné roztoky anorganických látek, ale protože je zelený, sám si z nich v procesu fotosyntézy vytváří látky organické.


V koruně vrby jívy bzučela spousta včel.


Pěkně kvete i léčivka podběl obecný, čeleď hvězdnicovité.


Pár konikleců jsem objevil, ale je jich zde opravdu minimum.


PP U Bílých hlín mile překvapila. Lidi zde nebyli a konikleců bylo o dost více. Klid a pohoda.Nejvíce lidí i konikleců bylo v PP U Strejčkova lomu. Lokalita je romantická a návštěvníci jsou k rostlinkám ohleduplní.


7. duben, Praha - Olomouc - Grygov

Lotos ořechodárný

5. dubna 2018 v 11:07 | StanislavButh
Lotos má velké kruhovité listy s řapíkem uprostřed. Řapík vynáší listy vysoko nad vodu. Květy jsou velké bílé i růžové na dlouhých stopkách,vonné. V bahně vytrvává mohutným oddenkem. Pro hinduisty a buddhisty je lotos posvátným symbolem čistoty a znovuzrození.

Zajímavé jsou plody se semeny.


SSR Botanická zahrada v Pamplemousse, březen, Mauricius

Kandík rozkvetl!

4. dubna 2018 v 8:18 | StanislavButh
Došly ke mně zvěsti, že vrch Medník se opět pyšní kandíky. Kandík psí zub se vyskytuje přirozeně na jediném místě v ČR právě zde. Ale část botaniků tomu nevěří a tvrdí, že i zde byl v minulosti vysazen.
Cesta do zastávky Petrov u Prahy neproběhla ideálně. Hned v Praze na nádraží začal hořet jeden vagón a vlak měl padesát minut zpoždění. Nicméně bylo hezky a tak jsme se kolem Sázavy nakonec dokodrcali na místo. Listnaté stromy byly zatím bez listí, ale údolí kolem Sázavy je hodně romantické a nápad jít na Medník jsme neměli jen my.


V lese na Medníku byla spousta spadaného lístí a z něho polehoučku začínaly vykukovat květy jaterníku podléšky, tedy jaterníku trojlaločného.


Pouze za plotem v zahrádkách kvetly sněženky.Lokalita na Medníku nevypadala moc hezky. Zřejmě vítr vyvrátil pár jehličnanů a ty zůstaly ležet na místě. Zřídili zde také dvě oplocenky kvůli okusu stromků lesní zvěří. No a kandík se postupně během let přemístil doprava od informační tabule. Je jich zde dost, i když letošní chlad jim zřejmě moc nesvědčí, a rostlinky jsou označené klacíky. Vypadá to, že množství návštěvníků tuto lokalitu nepoškozuje.
30. 3. Petrov u Prahy, vrch Medník