Květen 2018

PP Studánky u Cerhovic

31. května 2018 v 9:25 | StanislavButh
První věc, která mě zaujala, byla studánka s celkem vydatným pramenem. Nad pramenem byly zavěšeny hrníčky, ale pitelnost vody jsem pro jistotu nezkoušel. Radši jsem nazul holiny a vyrazil na průzkum. Hned na záčátku byly dva pěkné trsy kosatce žlutého.Tím kosatce nekončily. V dálce se něco modralo a byl to vzácnější kosatec sibiřský.Jeden trs kvetl bíle.


Nemilým překvapením byl masivní porost přesličky bahenní. Tady má opravdu eldorádo.Hezké jsou na ní snad výtrusnicové klasy zblízka.


Na prstnatce májové bylo asi pozdě. Objevil jsem jich pár a nic moc. Docela zklamání.


Na okraji na suchých místech se mi spíše líbil jestřábník chlupáček.


Při cestě zpět při okrajích cest za krásného počasí kolem celkem botanicky nezajímavých luk zaujaly trsy mochny stříbrné.


Ale výlet byl pěkný. Pěknou tečkou byla výborná zmrzlina v místní cukrárně Usmívající se.

26. 5. Cerhovice

Vstavače u obce Lísky

25. května 2018 v 14:23 | StanislavButh
Chtělo by to bydlet blíž a prozkoumávat moravské lokality častěji, déle a podrobně. Takto to bylo jen nakouknutí a ještě v roce sucha a tepla.
NPR Strabišov - Oulehla se skládá z lesa Strabišov. Z něho jsme viděli jen kousek, přesto jsme blízko cesty objevili několik rostlin okrotice bílé a hlístníku hnízdáku. Kousek dál byly trsy orlíčku obecného a z toho byl jeden bílý.
Stráně Oulehla I a Oulehla II jsme prošli a zaznamenali, že letos pro některé orchideje a další rostliny není tento rok moc příznivý. V době naší návštěvy byla většina odkvetlá a bylo jich málo. K naší neradosti byl zde samý vítod větší a velký porost vikve ptačí.


Pod stromy do polostínu se zatoulal jeden ještě celkem fotogenický střevíčník pantoflíček. Ostatní byly odkvetlé.


Vstavače vojenské byly dost odkvetlé, jeden ještě ušel, další jsme hodnotili jako parádní.Pásli jsme po vstavači trojzubém a pak jsme objevili vstavač, který byl zřejmě hybridem vstavače vojenského a vstavače trojzubého. Na netu mu říkají vstavač přilbovitý. Z trojzubého má hlavně tečky a z vojenského klasické "ručičky a nožičky".
Tak aspoň před úprkem na autobus přišel zlatý hřeb našeho celodenního putování.A když teď koukám na tuto fotku, tak fakt nevím, jestli je to "čistý trojzubák" nebo je tam nějaký gen vstavače vojenského.

19. květen, Lísky, NPR Strabišov - Oulehla, Kroměřížsko

PP Přehon

24. května 2018 v 9:20 | StanislavButh
PP Přehon u obce Chvalnov se v březnu prý pyšní stovkami květů koniklece velkokvětého. Některé květy jsou i růžové. 19. května jsme nalezli po průchodu zarostlou loukou krásnou lokalitu, ukrytou za keři a stromky.Lokalita je pěkně udržovaná. Vstavač vojenský zde byl již odkvetlý, ale překvapil nás masivní výskyt vítodu většího. Jeho květenství se vstavačům určitě vyrovná.


Hodně se zde vyskytoval i černýš rolní.


Pro řadu z nás byl neznámý bílojetel bylinný.


Na lokalitě se vyskytuje zvonek moravský a zvonek sibiřský. My jsme objevili asi pět exemplářů zvonku sibiřského.


19. květen, PP Přehon, Chvalnov, Kroměřížsko

Skrytá loučka s lýkovcem vonným

15. května 2018 v 11:23 | StanislavButh
Nevelká loučka u lesa, která není daleko od silnice a přesto je utajená - naštěstí - za hradbou keřů a stromků. Ukrývá opravdu botanické krásy.


Jalovcové keře prozrazují možná bývalou pastvinu.


Prvosenky dávno odkvetly, ale loučka svítí různými barvami. Žlutou reprezentuje devaterník velkokvětý tmavý a úročník bolhoj.Podklad loučky zřejmě tvoří vápenec, a proto bych si tipnul tuto rostlinku, která se zde vyskytuje v silnější populaci, na vítod chocholatý.


Zde i na okolních loukách je častá šalvěj luční. Hlavně okolí lokality místy hraje modrou barvou.A na závěr botanický klenot. Keřík, nizoučký, sytě růžové vonící kvítka. Velmi vzácný a pěkný lýkovec vonný!


12. 5. Loděnice

Vstavač mužský na PP Stříbrník

14. května 2018 v 14:55 | StanislavButh
Z Huslenek je to do obce Hovězí asi dva kilometry. Je neděle, COOP zavřený, ale konkurence naproti "jede". Cestou na PP Stříbrník zaznamenáváme u potoka mnoho devětsilů s plody, orlíček obecný hned u asfaltové silnice a na loučkách kolem domů roztroušeně vstavač mužský.
Místní (nemají rádi ochranáře) nás od návštěvy PP zrazují, prý tam nic není. Známe takové hlášky, a proto tam jdeme a nelitujeme. Na loučkách začíná vyhánět květenství bradáček vejčitý, ale překvapením jsou opět v barvě i počtu květů velmi variabilní vstavače mužské.

Posuďte sami. Tyto mi připadaly tmavorůžové.


Tento byl spíše fialový s mnoha květy v květenství.


Tento byl jakýsi dvoubarevný.


Našli jsme také čtyři čistě bílé.


6. 5. Huslenky - Hovězí - PP Stříbrník

Prstnatec bezový na Galovských lúkách

11. května 2018 v 14:30 | StanislavButh
Vyškrabali jsme se konečně na vrch Hrachovec a na loučce u lesa kvetly prstnatce bezové. Je fakt, že některé byly již odkvetlé, některé byly trošku opršalé, ale našlo se stále dost moc pěkných. Byly zde obě formy, purpurová i žlutá. Hybridní kříženec mezi nimi bohužel nebyl. Samozřejmě všude vstavač mužský a opět vstavač mužský. Stráně jsou prudké, ale šlo se zase pro změnu z kopce.

Na fotce je purpurová forma trochu světlejší. Ano, je to hypochromie.


Tady je zase tmavší.


Žlutých forem mi připadalo, že je trošku méně. Ale na jiných lokalitách zase nemusí být formy purpurové.


No, a zde jsou obě formy pěkně pohromadě v polostínu pod stromy.


PR Galovské lúky, 5. květen

Cestou na Galovské lúky

10. května 2018 v 9:20 | StanislavButh
Západní část Javorníků, CHKO Beskydy, obec Huslenky bylo místo, kam jsme se vypravili 4. května. Hned 5. května jsme se rozhodli, že z Huslenek vystoupáme na vrch Hrachovec a prozkoumáme PR Galovské lúky, které jsou vyhlášené nejen orchidejemi.
Ještě jsme se nedostali ani k okraji lesa a objevili jsme krásné jedince vstavače mužského. Jeden měl květenství velmi husté, které se často nevidí. A tyto orchideje byly teď na začátku května tady nejčastější.


Tady je ten superhustýUsmívající se!


A ještě zblízka.


4. 5. Huslenky (Vsetínsko)

Písčiny a tůně v Polabí

3. května 2018 v 12:51 | StanislavButh
Příroda Polabí nabízí rozmanité ekosystémy, běžné, ale i vzácnější a vzácné rostliny. Labe naneslo vrstvy písku, duny, vytvořilo meandry, slepá ramena, poblíž jsou zajímavé vlhké louky. Letos kvůli suchu rostlinstvo písčin hodně trpí. Růžice listů divizny brunátné jsou pokryté pískem, krčí se kolem cyklostezek, kde jezdí, někdy i přes divizny, spousta cyklistů, opravdu jeden za druhým. Snad zaprší a divizny se ukáží v pravé a plné kráse.V písčinách kromě dalších rostlin najdete typický paličkovec šedavý.


Na okrajích písčin a cest v polostínu a větším vlhku překvapí trsy snědku chocholičnatého.Místy se modrají trsy rozrazilu rozprostřeného.


Kolem cest a železniční tratě nádherně zlatožlutě kvetou keře janovce metlatého.Pokud máte písčin dost, pokračujte k Hrbáčkovým tůním. Jsou nedaleko a zdálky uslyšíte výrazné kvákání a skřehotání žab.Při břehu je masivní porost vachty trojlisté. Ta právě začíná kvést.
1. 5. Čelákovice-Jiřina - PR Káraný-Hrbáčkovy tůně

NPR Karlštejnsko na konci dubna

2. května 2018 v 8:25 | StanislavButh
Sucho, sucho, sucho. Bubovický potok zcela vyschlý, retenční nádrž na konci první části lužního lesa prakticky prázdná. Dymnivky, sasanky, jaterníky odkvetlé. Stráně a okolí potoka zdobí ptačinec velkokvětý, plicník lékařský, pitulník žlutý i postříbřený, pryskyřník zlatožlutý i kosmatý, kvete i hrachor jarní.
Na břehu Bubovického potoka před Kubrychtovou boudou u rozcestníku se dá objevit kvetoucí holoparazitický podbílek šupinatý z čeledi krtičníkovité.


Vystupujeme lesem vzhůru a hledáme první vstavače nachové. Najdou se zatím hlavně růžice listů, ale některé už pomalu začínají kvést.


Zdálky nádherně svítí modré květy kamejky modronachové.


Ve stepí sluníčkově září hlaváček jarní. Některé trsy jsou ještě pěkné, ale již vytváří plody.


Lom Na Chlumu hostí početnou populaci koniklece lučního českého. Stonky již končí střapatými plodenstvími nažek. Ale všude jsou žluté trsy devaterníku šedého.


Na strmém svahu roste a kvete hrachor panonský chlumní, v dobré kondici je kosatec bezlistý. Ukazuje první poupata.


28. 4. Srbsko (CHKO Český kras, NPR Karlštejnsko)