Červen 2018

NPP Jestřebské slatiny

27. června 2018 v 12:11 | StanislavButh
Na slatiny jsem přišel asi v době, kdy řada prstnatců trošku "zrzla", ale je fakt, že jejich květenství byla leckdy dost dlouhá. Ochranáři prostor určitě pravidelně kosí, rákos je neúprosný, a odstraňují nálety dřevin. Tak můžeme bezpracně obdivovat vzácné i běžné rostliny.


Z těch běžných rostlin je atraktivní kyprej vrbice.


Další běžná je vrbina obecná.


Super a supervzácná je orchidej hlízovec Loeselův. Samozřejmě byl odkvetlý a hověl si na mechových bultech. A samozřejmě kolem zváleno od fotografů.


Další vzácností slatin je český endemit orchidej prstnatec český.Najdete tady silnější populaci orchideje prstnatce plamatého. Je to dosti proměnlivá potvůrka, která vypadá jednou tak, jindy jinak, navíc se kříží s jinými prstnatci, takže já jako neodborník vnímám hlavně krásu květů a s kříženci si hlavu nedělám. A co Vy? Tak do toho!


23. červen, NPP Jestřebské slatiny, Českolipsko

Kohátka kalíškatá ze slatiny

26. června 2018 v 13:04 | StanislavButh
Tofieldia calyculata je latinský název pro kriticky ohroženou kohátku kalíškatou z čeledi kýchavicovité. Je vysoká až čtyřicet pět centimetrů, má žlutavé květy, roste na prameništích, slatinných loukách a v borech. Začíná kvést. Objevil jsem jednu nakvetlou a čtyři zatím s poupaty. Znám ji pouze z tohoto místa, jinde jsem ji neobjevil, je opravdu velmi vzácná.23. 6. Provodín - Jestřebí

Kruštík bahenní ve slatině

26. června 2018 v 10:16 | StanislavButh
Do těchto míst jezdím rád. Nikdy nezklamou a jsou samá botanická překvapení. Naštěstí jsou schovaná, ale i tak fotografové některá místa dokonale zválí. To víte, snímky se také prodávají nebo se musíte pochlubit v hospodě.

Letos mě překvapil celkem bohatý výskyt naší orchideje (vstavače) kruštíku bahenního. Velké sucho tato místa moc nepoznamenala.

23. červen Jestřebí - Provodín

Borzicactus a výbuch květů

26. června 2018 v 10:02 | StanislavButh
Tento Borzicactus jsem koupil roubovaný, ale časem podnož zmizela v půdě a kaktus se během let rozrostl do velkého trsu. Okýnkářům kaktusy moc nekvetou díky ústřednímu topení v zimě, ale pokud máte chladnou světlou chodbu bez mrazu, máte vyhráno. Po šesti měsících naprostého sucha jsem kaktus přenesl na jižní okno. Trochu jsem ho zastiňoval, aby ho jarní slunce nepopálilo a poprvé zalil teplou vodou. Chvíli trvalo, než nasadil poupata a pak nic. Po několika týdnech bez vody následovala další zálivka a poupata se začala zvětšovat.


A pak jsem ho nechal být, ať ukáže, co umí.
Pětiprstka žežulník v Opolenci

21. června 2018 v 13:27 | StanislavButh
Z PP Háje do PP U Narovců není daleko. Nic zvláštního jsem nečekal, a tak jsem jen lokalitou prošel a zaznamenal, např. pěkné světle zelené růžice netřesků. Určitě je znáte ze své skalky. V přírodě divoce rostou, milují slunce a sucho. V masitých listech zadrží hodně vody.


V těsné blízkosti je ohraničená pastvina, takže siesta hospodářských zvířat a u plotu trs zvonku broskvolistého.Bývalou pastvinu U Narovců prozrazuje jalovec obecný.


Roztroušeně se zde vyskytuje další sukulent. Jsou to koberečky žlutě kvetoucího rozchodníku ostrého. Známý je i rozchodník šestiřadý nebo bílý a další druhy. Proč je rozchodník ostrý opravdu ostrý, poznáte, když masitý lístek (buřtíček) rozkoušete. Má palčivou chuť. Ale nedělejte to, je jedovatýZamračený!


Potom jsem to vzal přes kopec k osadě Vnarovy. Naštěstí jsem zabloudil na vlhkou paseku a objevil její klenot. Byl zde jediný zřejmě prstnatec Fuchsův.


Na kopci Vás čekají hezké výhledy do krajiny.A když projdete osadou Vnarovy a obcí Výškovice na silnici, vedoucí napravo do Vimperka, tak nalevo dojdete k PR Opolenec u Sudslavic. Zde Vás vítají porosty lilie zlatohlavé.


Samozřejmě se zde vyskytuje jetel horský, kruštík tmavočervený, náprstník velkokvětý a opět rozchodník ostrý.


No a na závěr hezká skupina další z početné rodiny vstavačů, tedy orchidejí, a to pětiprstka žežulník.16. 6. Onšovice - Vnarovy - Výškovice - PR Opolenec u Sudslavic

Kruštík tmavočervený u Onšovic

19. června 2018 v 14:16 | StanislavButh
Tuto lokalitu, jsou to čtyři kopečky vápence, navštěvují lovci-botanikové hlavně na podzim a vědí proč. V červnu jsem přišel kvůli kruštíkům a tento kopeček opomíjím.


Cestou ze Čkyně přes Dolany se tulákům naskytne vesnická idylka.


Laik se diví, kdo ty kopřivy poházel žlutými provázky. Ano, je to parazitická kokotice, která saje přímo organické látky ze svého hostitele a brzy bude kvést.


Na druhý kopeček jsem spěchal a nelitoval.


Návštěvníka na trochu zastrčeném místě nejdříve uvítá masivní porost úročníku bolhoje.


Kruštík tmavočervený začínal kvést.


Rostliny rostly spíše v polostínu pod stromy a tvořily krásné trsy skoro černých květů.


Čím jde člověk blíže, tím lépe vidí, že skoro černá je tmavočervená. Pipla osmahlá má květy ještě tmavší.


Na lokalitě trošku dál roste v mnoha jedincích nádherná lilie zlatohlavá. Má růžově brokátové květy, které kromě motýlů navštívila i dlouhozobka. Není to kolibřík, i když má také vířivý let, na květ neusedne, ale dlouhým sosákem saje sladký nektar.Na další kopečky vápence jsem už nešel. Všude jsou louky se zvonky, hrachory, hvozdíky a dalšími rostlinami. Hlavně zblízka je zajímavá chrpa parukářka.


16. 6. Čkyně - Dolany - Onšovice

Krása šumavských luk

14. června 2018 v 11:29 | StanislavButh
Velmi krátké nakouknutí do okolí obce Stachy opravdu nezklame, pokud vystoupáte nějaký kopec, zahledíte se do dáli a poznáváte barevné květy rostlin horských luk.
Horské louky září bílou kopretin, žlutou pryskyřníků, modrou zvonků. K nepřehlédnutí je ale atraktivní oranžová barva.


Tuto oranžovou barvu mají úbory jestřábníku oranžového.


Jestřábník oranžový patří do čeledi hvězdnicovité, proto vidíme ne květy, ale květenství - úbory. Rostlina se pěstuje v zahrádkách, v Praze se objeví i u sídlištních domů. Nejvíce pěkná je ve větším množství na louce a pěkně zblízka.


Méně početný je hvozdík kropenatý, tvořící pěkné trsy.


Nafouklé kalichy má silenka nadmutá.


Na okraji louky u lesa se chystal ukázat svou krásu zřejmě kruštík širolistý, naše česká orchidej (vstavač).


9. 6. Stachy

NPP Žehuňský rybník

12. června 2018 v 14:47 | StanislavButh
Po bloumání okolo Dlouhopolského rybníka, lezení po stráni u obce Hradčany jsme se rozhodli jít na vlak v Dobšici nad Cidlinou. Po polní cestě, okolo vysoká tráva a v trávě zajímavý česnek ořešec.


Do cesty rostl kozinec sladkolistý.


Vynechat NPP Žehuňský rybník se nedalo. Protivná vysoká tráva, horko. Nic, co by stálo za to. Trochu nás utěšilo pár jedinců česneku hranatého.


Potom se něco zamodralo a nastal problém. Ukecal jsem všechny, že je to šišák, dokonce jsem zafantazíroval, že šišák hrálovitý. No, posuďte sami a dejte mi vědět. Děkuji předem.


2. červen, obec Hradčany, Žehuňský rybník, Dobšice nad Cidlinou

PP Žehuňsko – Báň

12. června 2018 v 13:55 | StanislavButh
Od Dlouhopolského rybníku jsem se vypravil Báňským lesem ke stráni u obce Hradčany. Nejdříve jsem na okraji pole fotil hlaváček letní. Je to plevel, ale používáním herbicidů jsou jeho populace velmi malé a ojedinělé.V lese jsem po cestě nic nehledal, jen mě zaujal zajímavý čistec lesní.


Barva květů je vínová a kresba také zblízka zaujme.


Na slunné stráni začátkem května kvetou nádherné statné vstavače nachové. Teď byly samozřejmě odkvetlé. Také teď odkvétala na bílé stráňce bělozářka liliovitá.


Záplavou žlutých úborů stráň ozdobí populace omanu vrbolistého.2. červen, obec Hradčany (Nymbursko)

Vstavač bahenní

5. června 2018 v 13:47 | StanislavButh
Vstavač bahenní je perlou mezi vstavači. Kvete počátkem června a vyhledává vlhká místa, kolem rybníků a jezírek. Leckde najdete jediný, jinde je velké štěstí, pokud jich je několik. Nejpočetnější populace jsou ale opravdu málo početné. Celá léta se odvodňovalo, zamokřená místa, mokřady a najednou a není to najednou se objevila horká a suchá dlouhá období a žvaní se o opětném návratu vody do krajiny. Snad snahy mocných a vlivných a lidská bezohlednost a chamtivost nepovedou k ještě větší devastaci přírody a k vymizení mnoha druhů rostlin a živočichů.
NPP Dlouhopolsko, 2. červen

Vemeník dvoulistý v maximu

5. června 2018 v 10:16 | StanislavButh
Dlouho jsem neviděl tolik vemeníků dvoulistých pohromadě. Vůbec jsem je nečekal kolem rybníka před rákosím. Takže velké překvapení. Vemeník dvoulistý má brylky rovnoběžně, vemeník zelenavý má brylky rozestálé a navíc se tyto dva druhy kříží. Pokud nevíš, co jsou brylky, tak jednoduše řečeno, to jsou hrudky pylu, které jsou zblízka hezky vidět. Květy mají dlouhou ostruhu, kde je nektar, který sají noční motýli lišajové.

Okolo rybníka jsou porosty teď bíle kvetoucí svízele povázky, rozsáhlé žluté porosty tvoří svízel syřišťový.


Nejdříve pár jedinců a pak to vypuklo.
A bonbónek nakonec. Co to sedí na tom chrastavci? Zřejmě perleťovec prostřední. HmyzologUsmívající se nejsem, tak snad jsem se trefil.


NPP Dlouhopolsko, 2. červen