Červen 2018

Krása šumavských luk

Čtvrtek v 11:29 | StanislavButh
Velmi krátké nakouknutí do okolí obce Stachy opravdu nezklame, pokud vystoupáte nějaký kopec, zahledíte se do dáli a poznáváte barevné květy rostlin horských luk.
Horské louky září bílou kopretin, žlutou pryskyřníků, modrou zvonků. K nepřehlédnutí je ale atraktivní oranžová barva.


Tuto oranžovou barvu mají úbory jestřábníku oranžového.


Jestřábník oranžový patří do čeledi hvězdnicovité, proto vidíme ne květy, ale květenství - úbory. Rostlina se pěstuje v zahrádkách, v Praze se objeví i u sídlištních domů. Nejvíce pěkná je ve větším množství na louce a pěkně zblízka.


Méně početný je hvozdík kropenatý, tvořící pěkné trsy.


Nafouklé kalichy má silenka nadmutá.


Na okraji louky u lesa se chystal ukázat svou krásu zřejmě kruštík širolistý, naše česká orchidej (vstavač).


9. 6. Stachy

NPP Žehuňský rybník

Úterý v 14:47 | StanislavButh
Po bloumání okolo Dlouhopolského rybníka, lezení po stráni u obce Hradčany jsme se rozhodli jít na vlak v Dobšici nad Cidlinou. Po polní cestě, okolo vysoká tráva a v trávě zajímavý česnek ořešec.


Do cesty rostl kozinec sladkolistý.


Vynechat NPP Žehuňský rybník se nedalo. Protivná vysoká tráva, horko. Nic, co by stálo za to. Trochu nás utěšilo pár jedinců česneku hranatého.


Potom se něco zamodralo a nastal problém. Ukecal jsem všechny, že je to šišák, dokonce jsem zafantazíroval, že šišák hrálovitý. No, posuďte sami a dejte mi vědět. Děkuji předem.


2. červen, obec Hradčany, Žehuňský rybník, Dobšice nad Cidlinou

PP Žehuňsko – Báň

Úterý v 13:55 | StanislavButh
Od Dlouhopolského rybníku jsem se vypravil Báňským lesem ke stráni u obce Hradčany. Nejdříve jsem na okraji pole fotil hlaváček letní. Je to plevel, ale používáním herbicidů jsou jeho populace velmi malé a ojedinělé.V lese jsem po cestě nic nehledal, jen mě zaujal zajímavý čistec lesní.


Barva květů je vínová a kresba také zblízka zaujme.


Na slunné stráni začátkem května kvetou nádherné statné vstavače nachové. Teď byly samozřejmě odkvetlé. Také teď odkvétala na bílé stráňce bělozářka liliovitá.


Záplavou žlutých úborů stráň ozdobí populace omanu vrbolistého.2. červen, obec Hradčany (Nymbursko)

Vstavač bahenní

5. června 2018 v 13:47 | StanislavButh
Vstavač bahenní je perlou mezi vstavači. Kvete počátkem června a vyhledává vlhká místa, kolem rybníků a jezírek. Leckde najdete jediný, jinde je velké štěstí, pokud jich je několik. Nejpočetnější populace jsou ale opravdu málo početné. Celá léta se odvodňovalo, zamokřená místa, mokřady a najednou a není to najednou se objevila horká a suchá dlouhá období a žvaní se o opětném návratu vody do krajiny. Snad snahy mocných a vlivných a lidská bezohlednost a chamtivost nepovedou k ještě větší devastaci přírody a k vymizení mnoha druhů rostlin a živočichů.
NPP Dlouhopolsko, 2. červen

Vemeník dvoulistý v maximu

5. června 2018 v 10:16 | StanislavButh
Dlouho jsem neviděl tolik vemeníků dvoulistých pohromadě. Vůbec jsem je nečekal kolem rybníka před rákosím. Takže velké překvapení. Vemeník dvoulistý má brylky rovnoběžně, vemeník zelenavý má brylky rozestálé a navíc se tyto dva druhy kříží. Pokud nevíš, co jsou brylky, tak jednoduše řečeno, to jsou hrudky pylu, které jsou zblízka hezky vidět. Květy mají dlouhou ostruhu, kde je nektar, který sají noční motýli lišajové.

Okolo rybníka jsou porosty teď bíle kvetoucí svízele povázky, rozsáhlé žluté porosty tvoří svízel syřišťový.


Nejdříve pár jedinců a pak to vypuklo.
A bonbónek nakonec. Co to sedí na tom chrastavci? Zřejmě perleťovec prostřední. HmyzologUsmívající se nejsem, tak snad jsem se trefil.


NPP Dlouhopolsko, 2. červen