Červenec 2018

Výprava za hvozdíkem písečným českým

25. července 2018 v 12:25 | StanislavButh
Hvozdík písečný český je světový unikát. Vyskytuje se pouze v České republice a navíc pouze na jediném místě. Vzhledem k horku a suchu byla hlavní záplava bílých květů minulostí, ale hezké zbytky se ještě našly. Na lokalitě jsem byl poprvé před několika lety a je vidět, že ochranáři písčinu rozšířili a hvozdík se snaží rozšiřovat po větší ploše. Hezké trsy jsou k vidění i na písčině v BZ hl. m. Prahy v Troji.

Na lokalitě najdete trávničku obecnou, hlaváč šedavý i žlutavý a červený hvozdík kartouzek. Na dohled je vidět Říp.


Hvozdík kartouzek je zde v silné populaci.Podrobnější prohlídka odhalila hvozdík kartouzek částečný albín. Byl zde jediný.


Hvozdík písečný český zde roste jen díky udržování písčiny.Hvozdík kartouzek se zde bohužel s hvozdíkem písečným českým kříží. Není to snad nějak dramatické, objevil jsem pouze jediný květ. Ale kdoví, kolik jich zde bylo a odkvetlo.


13. 7. Okolí Roudnice nad Labem

Výprava za hruštičkou a smrkovníkem

18. července 2018 v 12:13 | StanislavButh
Letos mi to opět nedalo a rozhodl jsem se udělat rychlou výpravu k obci Líský. Na malém území vápnomilného boru se skrývá hodně botanických skvostů. Přitom ten bor vypadá jako spousta jiných.


Zdání ale klame. Pokud půjdete od silnice do kopce, jako první vás uvítá velmi vzácná orchidej pětiprstka hustokvětá.


Na svahu hliniště uvidíte odkvetlé kruštíky tmavočervené a poslední květy kruštíku růžkatého.Najdete zde i odkvetlý vemeník dvoulistý. Pokud se bude hrbit a zblízka zkoumat prostor pod keři, uvidíte krásnou droboučkou orchidej smrkovník plazivý a to je opravdu něco.


Její krása vyniká zblízka, ale s mým foťákem se zázraky nedělají.Kvůli této malé rostlince jsem do těchto míst pádil a hledal ji jako první. Vám ji představuji jako poslední. Snadno se přehlédne, má zelené květy, ze kterých vyčnívá dlouhá čnělka s tmavou bliznou. Ano, je to hruštička zelenokvětá.9. červenec, Líský

Česnek kulatohlavý

11. července 2018 v 11:36 | StanislavButh
Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon) má květenství červenofialové. Rostliny jsou šedozelené, vysoké až osmdesát centimetrů. Kvete od června do srpna. Roste ve skalních stepích a na křovinatých stráních. Cibulky se dají koupit a vysadit na slunném a sušším místě na zahradě. Vyskytuje se v teplých oblastech severních Čech a na jižní a střední Moravě roztroušeně až velmi vzácně. Je to rostlina C2, tedy silně ohrožená.
7. červenec, Dendrologická zahrada v Čestlicích

Ostružiník dřípený

11. července 2018 v 11:19 | StanislavButh
Teď ho můžete vidět kvést v Dendrologické zahradě v Čestlicích nebo v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji. Ostružiník dřípený (Rubus laciniatus) patří do čeledi růžovité a určitě rádi jíte v lese nebo na zahradě maliny a ostružiny, tedy souplodí peckovic. Tento ostružiník má obloukovitě převislé prýty s ostny. Květy má růžové, plody černé a velmi chutné. Jeho původ není známý.

7. července, Dendrologická zahrada v Čestlicích

Červencové stepi Českého krasu

4. července 2018 v 12:01 | StanislavButh
Začátkem července se našla chuť za krásného počasí projít stepi NPR Karlštejnsko. Dobrá kombinace chladnějšího vzduchu, jasné oblohy s hřejivým sluncem navnadila poutníky, aby se začali toulat krásnou přírodou. Sucho, sucho a sucho. Bubovický potok úplně vyschlý, lávky opravdu nevyužijete. Naštěstí v chládku pod korunami stromů zbyly poslední kapky vody, které lákaly k osvěžení motýly, hlavně perleťovce.


Pouze naivka by se mohl domnívat, že najde poslední kvetoucí rudohlávky. Takovýto najdete tak v polovině června.


Teď najdete rostliny pouze s plody nebo naprosto nefotogenického omšelého starce.


Ale step kouzlo neztratila. Začala všude žlutě svítit divizna knotovkovitá.Na stráních pichlavý a velmi odolný jalovec obecný prozrazuje bývalou pastvinu.


Žlutě se oděl také svízel syřišťový.


Masivně se vyskytují světle růžové úbory chrpy latnaté.


Chrpu latnatou (porýnskou) místy doprovází trochu efektnější chrpa čekánek.


Na hodně suchých a slunných místech se objevuje netřesk výběžkatý. Ten s vodou umí hospodařit. Jeho masité listy jsou plné vody.


Až uzrají plody, tak se pichlavá koule máčky ladní sama odlomí, vítr ji bude kutálet a semena se dostanou až tam, kam se tento stepní běžec dokutálí.


Pod stromy začíná kvést rozrazil latnatý. Teplota vzduchu jde nahoru, tak zase někdyUsmívající se!


2. 7. NPR Karlštejnsko (Boubová, Doutnáč, Paní hora)