Červenec 2018

Česnek kulatohlavý

11. července 2018 v 11:36 | StanislavButh
Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon) má květenství červenofialové. Rostliny jsou šedozelené, vysoké až osmdesát centimetrů. Kvete od června do srpna. Roste ve skalních stepích a na křovinatých stráních. Cibulky se dají koupit a vysadit na slunném a sušším místě na zahradě. Vyskytuje se v teplých oblastech severních Čech a na jižní a střední Moravě roztroušeně až velmi vzácně. Je to rostlina C2, tedy silně ohrožená.
7. červenec, Dendrologická zahrada v Čestlicích

Ostružiník dřípený

11. července 2018 v 11:19 | StanislavButh
Teď ho můžete vidět kvést v Dendrologické zahradě v Čestlicích nebo v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji. Ostružiník dřípený (Rubus laciniatus) patří do čeledi růžovité a určitě rádi jíte v lese nebo na zahradě maliny a ostružiny, tedy souplodí peckovic. Tento ostružiník má obloukovitě převislé prýty s ostny. Květy má růžové, plody černé a velmi chutné. Jeho původ není známý.

7. července, Dendrologická zahrada v Čestlicích

Červencové stepi Českého krasu

4. července 2018 v 12:01 | StanislavButh
Začátkem července se našla chuť za krásného počasí projít stepi NPR Karlštejnsko. Dobrá kombinace chladnějšího vzduchu, jasné oblohy s hřejivým sluncem navnadila poutníky, aby se začali toulat krásnou přírodou. Sucho, sucho a sucho. Bubovický potok úplně vyschlý, lávky opravdu nevyužijete. Naštěstí v chládku pod korunami stromů zbyly poslední kapky vody, které lákaly k osvěžení motýly, hlavně perleťovce.


Pouze naivka by se mohl domnívat, že najde poslední kvetoucí rudohlávky. Takovýto najdete tak v polovině června.


Teď najdete rostliny pouze s plody nebo naprosto nefotogenického omšelého starce.


Ale step kouzlo neztratila. Začala všude žlutě svítit divizna knotovkovitá.Na stráních pichlavý a velmi odolný jalovec obecný prozrazuje bývalou pastvinu.


Žlutě se oděl také svízel syřišťový.


Masivně se vyskytují světle růžové úbory chrpy latnaté.


Chrpu latnatou (porýnskou) místy doprovází trochu efektnější chrpa čekánek.


Na hodně suchých a slunných místech se objevuje netřesk výběžkatý. Ten s vodou umí hospodařit. Jeho masité listy jsou plné vody.


Až uzrají plody, tak se pichlavá koule máčky ladní sama odlomí, vítr ji bude kutálet a semena se dostanou až tam, kam se tento stepní běžec dokutálí.


Pod stromy začíná kvést rozrazil latnatý. Teplota vzduchu jde nahoru, tak zase někdyUsmívající se!


2. 7. NPR Karlštejnsko (Boubová, Doutnáč, Paní hora)