Srpen 2018

Sinokvět chrpovitý

Dnes v 12:43 | StanislavButh
Na sinokvět chrpovitý nemám štěstí. Poprvé jsem byl na dnes už asi jediné lokalitě jeho výskytu v ČR v létě 2009. A nic.
Lokalita to ale byla hezká. Hvozdík kartouzek, pavinec horský, hlaváč žlutavý, trávnička obecná a další.V roce 2014 ještě pěkná, ale letos? Úhor, jako leckde.Přeslička Mooreova zde sice roste, ale tráva ji utiskuje a dusí. Bude se letos kosit nebo vypalovat? Další snímek je z roku 2009.


Hezkou trávničku obecnou jsem našel mimo lokalitu.


Ovšem smil písečný mizel a zmizel. Následující snímky jsou z roku 2014. Letos nic!No a sinokvět chrpovitý. Takovýto jsem bohužel nenašel!


Pár malých rostlinek jsem objevil.


Tahle se snažila vykvést. Tak snad příští rok budu mít více štěstí.


Tišice 2009, 2014 a srpen 2018

Mařice pilovitá a šášina načernalá

8. srpna 2018 v 11:46 | StanislavButh
Některé rostliny, které považujete za nějaké "divné trávy", trávami nejsou. Trávy (ovsík, srha, lipnice, psárka, bojínek ...) patří do čeledi lipnicovité, ostřice, mařice, šášiny a další, patří do čeledi šáchorovité, navíc mařice pilovitá a šášina načernalá a rezavá jsou kriticky ohrožené (C1) a patří mezi naše nejvzácnější rostliny. Černavy v Polabí je hostí, ale pro většinu lidí nejsou nijak atraktivní.

Takže vzhůru na černavu!V červenci moc barvami nehýří. To v květnu je situace jiná. Orchideje sice odkvetly, ale i tak jsou pěkné svými tobolkami. Semena jsou velikosti prachu a k vyklíčení i dalšímu životu potřebují houbová vlákna. Toto byl zřejmě krásně barevný prstnatec pleťový.


Na posmutnělé černavě barevné květy v letošním horkém a suchém červenci jistě najdete, třeba chrpu luční.


Hojný je čertkus luční.


Vzácná je tolije bahenní.


Našel jsem i poslední květ ledence přímořského.


Pěkná a běžná je ve vlhku máta vodní.


Černava se zde pyšní porosty mařice pilovité. Její dlouhé tuhé listy mají opravdu pilovitý okraj.No a na závěr ještě jedná vzácnost těchto míst. Podle mě je to šášina načernalá.


23. 7. Mělnická Vrutice

Výprava za zvonovcem liliolistým

1. srpna 2018 v 11:40 | StanislavButh
Zvonovec liliolistý je v ČR rostlina kriticky ohrožená. Dost dlouho mi trvalo, než jsem objevil právě kvetoucí rostliny v NPR Karlštejnsko a v Přírodním parku Džbán. Letos jsem četl článek na netu - jak jinak - že v PR Kobyla byl ochranáři vysazen a daří se mu zde dobře. A cíl toulek byl určen.
Nejdříve jsem chtěl vidět červencové rostliny NPP Zlatý kůň. Vrbovka rozmarýnolistá byla již bohužel odkvetlá.


Na přilehlé stepní loučce s jalovci byla nápadná máčka ladní, hlaváč žlutavý, hvozdík kartouzek, řebříček i trsy mateřídoušek.


Velmi efektní byla květenství bodláku nícího.


Poznal jsem ze stepí Českého krasu čistec přímý.


Snad jsem se naučil poznat i ožanku kalamandru.


Snadno poznatelný je pcháč bezlodyžný.


Na vápenci se daří bělozářce větevnaté. Tvoří i zde větší porosty.


Ve škvírách mezi vápencovými bloky se daří na slunci a v suchu netřesku výběžkatému.


V PR Kobyla v Opuštěném lomu určitě nepřehlédnete kriticky ohrožený zvonovec liliolistý. Najdete zde třeba také hadí jazyk obecný, vzácnější druh kozlíku, sleziníky a v dubnu kvetoucí lomikámen trsnatý křehký.
17. 7. NPP Zlatý kůň, NPR Kobyla