Listopad 2018

Araukárie čilská

29. listopadu 2018 v 14:05 | StanislavButh
Araukárie (blahočety) se na Zemi vyskytují již od éry druhohor a žijí zde dodnes. Nachází se i jejich zkamenělé kmeny, tzv. araukarit. Stromy se přirozeně vyskytují na jižní polokouli a jinde jsou introdukovány (zavlečeny). V Irsku v parcích najdete vzrostlé stromy. Vyhovuje jim mírná zima a Golfský proud západ Evropy otepluje. Ve Středomoří rostou araukárie v Tunisku, na Kypru a leckde jinde. V Čechách to býval problém. Araukárie se pěstují v domácnostech jako "pokojové smrčky". Je to jejich zakrslá forma. V Botanické zahradě Přf UK araukárii mají, léta ji chránili před mrazem a už s tím přestali. V Botanické zahradě v Troji můžete vidět menší stromky v areálu Sever, v areálu Jih je vzrostlejší jedinec, který má letos i šištice. Kolem bývají instalovány i araukarity.
A pak že se neoteplujeUsmívající se!


10. 11. Botanická zahrada hl. m. Praha v Troji, areál Jih

Zauschneria californica

22. listopadu 2018 v 11:13 | StanislavButh
Trošku vypadá jako fuchsie a také tak se jí někdy říká, tedy kalifornská fuchsie. Zaušnerie kalifornská pochází opravdu z Kalifornie a roste zde na písčitých půdách v jehličnatých lesích. Má ráda sucho. Mě překvapila bohatým kvetením ještě v listopadu, ale letos se už nedivím ničemu, horko a sucho udělalo své a tento suchomil toho opravdu využil.


10 11. Botanická zahrada v Praze (Troja)

Listopadová divizna fialová

19. listopadu 2018 v 10:03 | StanislavButh
Ještě, že začalo mrznout a padá sníh. Jednak se snad pomalu doplní v krajině voda a jednak se zabrzdí probouzení přírody po horku a suchu, kdy konečně trochu zapršelo. Divizna fialová (brunátná) obvykle za normálních okolností kvete začátkem května. Písčina v botanické zahradě kvete (kvetla) i na konci první listopadové dekády. Nepřehlédnutelná byla divizna fialová i velmi vzácný bíle kvetoucí hvozdík písečný český.Tento snímek je z konce července 2009, ale hvozdík písečný český kvetl na písčině botanické zahrady i teď v listopadu, ale nefotil jsem ho, byl dost daleko Usmívající se .


10. 11. Písčina Botanické zahrady hl. m. Praha v Troji

Cochliostema odoratissimum

19. listopadu 2018 v 9:43 | StanislavButh
Tuto tropickou rostlinu jsem objevil mezi listy ve skleníku Fata Morgana. Moc informací o ní jsem nenašel. Tak aspoň něco: Roste od jižní Nikaraguy po jižní Ekvádor. Je to epifyt, v domovině dorůstá asi do dvou metrů, listy bývají dlouhé i metr. Připomíná bromélie.10. 11. skleník Fata Morgana, Praha-Troja

Kudránie tříhrotá

13. listopadu 2018 v 14:20 | StanislavButh
Kudránie tříhrotá zdobí Japonskou zahradu v BZ v Troji. Málokdy se v parcích a zahradách pěstuje. Pochází z Číny a atraktivní je hlavně na podzim. Zlátnou jí listy, ale určitě vás více zaujmou plody, které jsou prý velmi zdravé. Při pohledu na fotografie je zřejmé, proč je kudránie označována za malinový strom.

10. 11. Botanická zahrada v Troji (Japonská zahrada)

Chryzantémy

5. listopadu 2018 v 12:05 | StanislavButh
4. listopadu sice Dendrologickou zahradu v Čestlicích do začátku dubna zavřeli, nicméně ještě předtím jsem si stačil prohlédnout jejich výstavu chryzantém. Chryzantémy (listopadky) pochází z Číny a Japonska a jsou zde velmi populární. Patří do čeledi hvězdnicovité, takže rostliny zdobí květenství (úbory). Jsou to rostliny krátkodenní, tedy vykvétají na podzim za krátké fotoperiody. Něco jsem nafotil, tak vás to snad inspiruje k nějaké návštěvě výstavy nebo zahrady.


20. 10. Dendrologická zahrada v Čestlicích

Výstava orchidejí

1. listopadu 2018 v 13:11 | StanislavButh
Ve skleníku Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy probíhá opět výstava orchidejí, která je spojena nejen s jejich prodejem, ale i s prodejem kaktusů, sukulentů a masožravých rostlin. Dnes tedy můžete aspoň na fotkách obdivovat krásné květy tropických orchidejí.


Orchideje vystavují hlavně v tropickém skleníku, kde jsou citlivě zakomponované mezi ostatní rostliny, část orchidejí jsou řezané kytice ve vázách.


Tak tuto jsem viděl poprvé, má opravdu orginální vzhled.


Orchideje (vstavače) jsou také epifyty. Najdete je ve větvích stromů, které využívají pouze jako podložku, aby se dostaly blíže ke světlu, které je nutné pro průběh fotosyntézy.Orchideje žijí v symbióze s houbami. Houbová vlákna (hyfy) vrůstají do mezibuněčných prostorů (intercelulár) nebo přímo do buněk, kde jsou hyfy stravovány.


Některé orchideje mají šálivé květy. Hmyz je do nich nalákán, květ opylí, ale nedostane žádný nektar, protože květ ho nevytváří.


Některé orchideje mají květy, které vypadají jako samičky určitého hmyzu, dokonce i vydávají samičí vůni. Popletený hmyzí sameček v touze po páření s květem třese a přenese pyl na jiný květ. Bývá mnohokrát takto ošálen.
Na naše luční orchideje si musíme počkat. Tak od půlky dubna to začne asi zde.


28. 10. Skleník Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK, Na Slupi, Praha 2