Prosinec 2018

Růžový hořec

19. prosince 2018 v 14:20 | StanislavButh
V naší přírodě jsou hořce většinou krásně modré.


Dokladem může být hořec jarní z konce dubna loňského roku. Lokalita je ovšem před zánikem a letošní sucho určitě lokalitě a hořci neprospělo.


Pěkně modrý je i od Andělských schodů hořec hořepník.


Hořec bezlodyžný jsem fotil v BZ v Troji loni v prosinci.Letos začátkem prosince jsem objevil pěkný hybridní hořec ´Little Pinkie´opět v Troji. Zásah člověka vytvořil hezký hořec na skalku.


8. 12. Botanická zahrada v Praze Troji

Ostrolistec kopinatý

18. prosince 2018 v 12:56 | StanislavButh
Cunninghamia lanceolata je starobylý strom. Označujeme ho za tercierní relikt, to znamená, že do dnešní doby se zachoval z třetihor. Dnes roste volně v přírodě jižní Číny, na Tchaj-wanu, v severním Vietnamu a Laosu. Uvádí se, že v Evropě šišky většinou nevytváří. Nejvyšší strom mimo Čínu je údajně v Kalifornii (32 metrů), v Liberci je strom asi 40 let starý a asi 10 metrů vysoký.
8. 12. BZ v Praze v Troji

Jabloň drobnoplodá

12. prosince 2018 v 11:02 | StanislavButh
Malus baccata je česky jabloň drobnoplodá nebo také jabloň bobulovitá. Je to keř nebo nízký strom, má lesklé a ostře pilovité listy, květy jsou bílé. Kvete na přelomu dubna a května. Plody jsou kulovité, jeden centimetr v průměru na delších stopkách. Vyskytuje se ve Východní Sibiři, Dálném Východě, v Mongolsku, severní Číně a v Koreji.
V Botanické zahradě v Troji ji vysadil režisér Otakar Vávra.
8. 12. BZ v Troji

Impatiens hians

11. prosince 2018 v 12:42 | StanislavButh
Impatiens je česky netýkavka a všichni znáte její plody, které po dozrání a dotyku vystřelují semena na velké vzdálenosti. Tomuto rozšiřování semen vlastními silami říkáme autochorie.
V ČR je původní netýkavka nedůtklivá, která kvete žlutě.
Z Asie k nám byla zavlečena invazivní netýkavka malokvětá a statná netýkavka žláznatá. Netývka malokvětá roste masivně v lesích, netýkavka žláznatá se vyskytuje hlavně kolem potoků a řek, často v nebývalém množství. Kvete bíle, růžově a tmavě červeně.
Ve skleníku Fata Morgana můžete teď vidět kvést atraktivní Impatiens hians. Je to vytrvalá bylina, pochází z tropické džungle střední Afriky.


8. 12. tropický skleník Fata Morgana v Praze Troji

Pumpava obecná

3. prosince 2018 v 9:56 | StanislavButh
Rod Erodium (pumpava) má nejvíce druhů ve Středomoří. Patří do čeledi kakostovité. U nás jako plevel roste pumpava obecná, nízká bylina s růžovými květy, která kvete na jaře.

Tento snímek je z 16. 4.


V listopadu jsem zastihnul v botanické zahradě kvést jinou pumpavu. Český název jsem nenašel, ale zjistil jsem, že je to kříženec Erodium xkolbianum. Zkrátka šlechtitelé vytvořili křížence mohutnějšího vzrůstu a navíc s velkými květy se zajímavými skvrnami. Ale pozor na pumpavu, vypadne Vám z názvu rostliny em, a pak je to pupava a ta vypadá opravdu jinak. Zkrátka pumpava není pupavaUsmívající se!10. 11. Botanická zahrada Praha -Troja